Premiership Σκωτίας (06/03): Τρεις επιλογές στο προσκήνιο

05/03/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Σκωτίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Αμπερντίν - Χάμιλτον: Ήττα με 1-0 δέχθηκε η Αμπερντίν, εκτός έδρας απέναντι στη Σέλτικ. Το σκορ διαμορφώθηκε από αρκετά νωρίς στην αναμέτρηση και μόλις στο 8ο λεπτό από τον Έντουαρντ. Από εκεί και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να απειλήσουν δίχως ωστόσο να καταφέρουν να βρουν κάποιο τέρμα. Πλέον, η ομάδα του ΜακΊνες βρίσκεται στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 32-30 και 48 βαθμούς. Σταθερά εκτός οι Ντέβλιν (μέσος), Ρουθ (μέσος), Λέιχ (αμυντικός), Χόρμπι (μέσος) και Χετζ (επιθετικός).

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Χάμιλτον στην έδρα της με αντίπαλο τη Σεντ Τζόνστον. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Χάλαχαμ στο 36ο λεπτό. Η ισοφάριση ωστόσο ήρθε στο 87ο λεπτό σε μία αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση. Σταθερά στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Ράις με ρεκόρ 29-57 και 25 βαθμούς. Εκτός οι Ογκμπόε (επιθετικός), Σμιθ (μέσος) και Τέμπλετον (επιθετικός).

Εκτίμηση: Μεγάλο πρόβλημα με το γκολ έχει η Αμπερντίν η οποία έχει μόλις ένα τέρμα στα τελευταία εννιά παιχνίδια. Από την άλλη πλευρά, βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με την αρχή της χρονιάς παρουσιάζει η Χάμιλτον η οποία ωστόσο παραμένει ένα αρκετά μικρό ρόστερ, δίχως να υπάρχουν πολλές εναλλακτικές από τον πάγκο. Αναγκασμένοι να ανοιχτούν οι φιλοξενούμενοι αν θέλουν να ξεκολλήσουν από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, ήρθε η ώρα της Αμπερντίν για να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα. GG σε απόδοση διπλασιασμού.

Μάδεργουελ - Λίβινγκστον: Σημαντική νίκη με 2-0 κατάφερε να πάρει η Μάδεργουελ, με 2-0 στην έδρα της Χιμπέρνιαν. Παρότι δεν είχε ούτε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ούτε και την κατοχή στον αγώνα, κατάφερε να είναι άκρως αποτελεσματική και να πετύχει από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο παρά και τις δώδεκα συνολικά απουσίες που είχε να διαχειριστεί ο Αλεξάντερ. Πλέον, η «αρμάδα» του Σκωτσέζου κόουτς βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 28-46 και 32 βαθμούς. Δώδεκα συνολικά απουσίες για τους φιλοξενούμενους με τους περισσότερους να αποτελούν μακροχρόνια ζητήματα.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη Λίβινγκστον, αυτή τη φορά εντός έδρας με 1-0 ενάντια στη Ρέιντζερς. Έδωσε χώρο στον αντίπαλο για να απειλήσει, το «πλήρωσε» με γκολ στο 87ο λεπτό δίχως να μπορέσει ποτέ να έχει σουτ στο στόχο. Δεν βρίσκεται σε καλό «φεγγάρι» η ομάδα του Μάρτιντειλ που παρέμενει για τέταρτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται σταθερά στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 36-36, έχοντας 40 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι μακροχρόνια απόντες Γιάκομπς (μέσος) και Λίθγκοου (αμυντικός).

Εκτίμηση: Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε την περασμένη εβδομάδα η Μάδεργουελ η οποία γενικότερα αποτελεί ένα καλό σύνολο. Από την άλλη πλευρά, η Λίβινγκστον δεν αποδίδει καλό ποδόσφαιρο στο πρωτάθλημα ενώ και στο κύπελλο την περασμένη εβδομάδα δέχθηκε την ήττα στον τελικό. Σε καλύτερη ψυχολογική κατάσταση βρίσκονται οι γηπεδούχοι, είναι ικανοί για να «χτίσουν» ένα σερί νικών. Παρά τις πολλές απουσίες που υπάρχουν, θα επιλέξουμε με ρίσκο τον άσο σε απόδοση 3.50.

Ρέιντζερς - Σεντ Μίλεν: Δύσκολη νίκη με 1-0 κατάφερε να πάρει η Ρέιντζερς, στην έδρα της Λίβινγκστον. Η ομάδα του Τζέραρντ είχε την κατοχή και τις φάσεις στην αναμέτρηση, κατάφερε να βρει το γκολ που καθόρισε και το τελικό σκορ στον αγώνα με τον Μορέλος στο 87ο λεπτό. Μόλις τέσσερις πόντους για να στεφθούν πρωταθλητές χρειάζονται οι γηπεδούχοι οι οποίοι βρίσκονται σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 74-9 και 85 βαθμούς. Αμφίβολοι οι Ρούφ (μέσος), Τάβερνιερ (μπακ), Τζακ (μέσος) και Κάτιτς (αμυντικός).

Αήττητη στα πέντε τελευταία ματς παραμένει η Σεντ Μίρεν, η οποία στη τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση νίκησε με 1-0, εντός έδρας τη Ρος Κάουντι. Στο 82ο λεπτό ο ΜακΓράθ δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του που πλέον βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-34 και 39 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Μπρόφι (επιθετικός) και Ντένις (επιθετικός).

Εκτίμηση: Όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο για τη Ρέιντζερς που με νίκη ουσιαστικά βρίσκεται μία ανάσα από την πρόωρη κατάκτηση του πρωταθλήματος. Όσο για τη Σεντ Μίρεν, συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της και πλέον έχει καταφέρει να βρίσκεται εντός πλέι οφ. Οι φιλοξενούμενοι αναμένεται να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα στο επιθετικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι έχουν να σκεφτούν και το δύσκολο ευρωπαϊκό ματς της Πέμπτης. Τον πρώτο λόγο τα γκολ και το Over 2.5 σε απόδοση 1.66.