Premiership Σκωτίας (05/12): Εκμεταλλεύεται τις απουσίες η Σεντ Μίρεν

04/12/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Σκωτίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Χάμιλτον - Κιλμάρνοκ: Έδωσε συνεχεία στο σερί ανεπιτυχών αποτελεσμάτων η Χάμιλτον η οποία αυτή την φορά κατάφερε τουλάχιστον να κερδίσει τον βαθμό της ισοπαλίας, εντός έδρας με 1-1 απέναντι στην ποιοτική Αμπερντίν. Οι γηπεδούχοι, χωρίς να εντυπωσιάσουν με την εμφάνιση τους και παρότι βρέθηκαν πίσω, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 49ο λεπτό, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι τέλους. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ράις με ρεκόρ 18-36 και 11 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Τέμπλετον (μέσος) και Τράφορντ (μέσος) καθώς και ο αναπληρωματικός Χάμιλτον (αμυντικός).

Άλλη μία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Κιλμάρνοκ, αυτή την φορά εντός έδρας με 3-1 απέναντι στην Ρος Κάουντι. Πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και παρότι βρέθηκε μόλις από το 8ο λεπτό με παίκτη λιγότερο, δεν ήταν κάτι που την επηρέασε ώστε να μην νικήσει. Σκόραραν οι Μπρόφι, Καμπανμπά και Μπούρκε με την ομάδα του Ντάιερ να έχει συνεχώς ανοδική πορεία και πλέον να βρίσκεται ένα βήμα πριν τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Εκτός για το επόμενο ματς οι σημαντικοί Ντικαμόνα (αμυντικός) και Φίντλει (αμυντικός).

Εκτίμηση: Ποιοτικό χάσμα χωρίζει τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι εμφανίζουν σταθερά κακό πρόσωπο δίχως να μπορούν να πάρουν κάποια νίκη τον τελευταίο καιρό ενώ οι φιλοξενούμενοι, παρότι έπαιξαν για σχεδόν ολόκληρο το ματς με παίκτη λιγότερο, κατάφεραν να φτάσουν σε μία σχετικά άνετη επικράτηση. Επιλογή αποτελεί το διπλό σε απόδοση 1.83.

Μάδεργουελ - Χιμπέρνιαν: Για ακόμα μία φιρά δεν μπόρεσε να πάρει την νίκης η Μάδεργουελ η οποία ηττήθηκε αυτή την φορά εντός έδρα από την Σεντ Τζόνστον με 2-1. Αν και προηγήθηκε στο 61ο λεπτό με τον Βατ, δεν κατάφερε να καλύψει επαρκώς τα κενά που υπάρχουν καθ' όλη την διάρκεια της σεζόν, δεχόμενη την ανατροπή μέσα στα επόμενα 17 λεπτά και παράλληλα τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Λιγκ Καπ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ρόμπινσον, απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με τα γκολ να έρχονται στο πρώτο μέρος και τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-18 και 21 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Ντόνελι (αμυντικός) και Κάρσον (τερματοφύλακας), δεν επηρεάζει η απουσία του Ντούν (αμυντικός).

Δύσκολη πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ κατάφερε να πάριε η Χιμπέρνιαν, με 1-0 εντός έδρας απέναντι στη Νταντί. Έπαιξε όσο έπρεπε σκόραρε  ο Μέρφι. Στο πρωτάθλημα, αναδείχθηκε ισόπαλη σε ένα ματς με πολλές φάσεις, 2-2 απέναντι στην Σεντ Τζόνστον. Βρέθηκε δύο φορές πίσω, βρήκε απάντηση ισάριθμες φορές, πλέον η «αρμάδα» του Ρος βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-16 και 26 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Άλαν (μέσος) και Στίβενσον (αμυντικός).

Εκτίμηση: Αμφότερες αρέσκονται στο να παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο με ότι συνεπάγεται αυτό στην αμυντική λειτουργία της ομάδας. Και οι δύο θέλουν διακαώς την νίκη, δεν υπάρχουν μεγάλες ποιοτικές διαφορές και με το Over 2.5 σε απόδοση διπλασιασμού δεν θα δυσκολευτούμε ιδιαίτερα στο να είναι στις επιλογές μας.

Σεντ Μίρεν - Αμπερντίν: Την πρόκριση στο Λιγκ Καπ κατάφερε να πανηγυρίσει η Σεντ Μίρεν, με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην Αμπερντίν. Στα του πρωταθλήματος, πήρε και εκεί νίκη με 1-0 στην έδρα της Λίβινγκστον. Αρκετά κλειστό το συγκεκριμένο ματς, κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε με τον Χάιγες στο 56ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του ΓκούντΓουιν βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-21 και 11 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός και τιμωρημένος Σογκεσί (αμυντικός).

Ήττα και αποκλεισμό από την Σεντ Μίρεν δέχθηκε η Αμπερντίν, με 2-1, δίχως να καταφέρει να εντυπωσιάσει με την απόδοση της. Στον θεσμό του πρωταθλήματος, για ακόμα ένα ματς δεν κατάφερε να πάρει νίκη καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, απέναντι στην Χάμιλτον. Αν και προηγήθηκε μόλις στο 19ο λεπτό, παρουσίασε κακό «πρόσωπο» στο δεύτερο μέρος, δεχόμενη την ισοφάριση, με την ομάδα του ΜακΚίνες να βρίσκεται στην 3η θέση με ρεκόρ 20-16 και 27 βαθμούς. Πολλά και σημαντικά τα προβλήματα τραυματισμών. Θετικοί στον Covid-19 μετά από παρουσία τους σε καμπ της Under 21 οι Φέργκιουσον (μέσος), ΜακΚρόρι (αμυντικός) και ΜακΛέναν (επιθετικός), τραυματίες οι βασικοί ΜακΓκέουχ (αμυντικός), Γουότκινς (μέσος) και Ράιτ (μέσος).

Εκτίμηση: Καλές εμφανίσεις πραγματοποιεί το τελευταίο διάστημα η Σεντ Μίρεν, είναι ικανή να βάλει δύσκολα στους φιλοξενούμενους που θα παραταχθούν με πολλές απουσίες στο αρχικό σχήμα. Υπάρχει αξία στο 1Χ σε απόδοση 1.80.