Premiership Σκωτίας (04/12): Δέχεται γκολ η Ρέιντζερς

04/12/2019

Εμβόλιμη αγωνιστική στην Α' κατηγορία Σκωτίας με έξι ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

• Αήττητη για πέντε συναπτή ματς παραμένει η Αμπερντίν
  • Αήττητη για έντεκα συνεχόμενα παιχνίδια η Ρέιντζερς
  • 5/5 Over 2.5 μετράει η Κιλμάρνοκ
  • 4/5 GG η Σεντ Μίρεν
  • 4/5 Over 2.5 η Μάδεργουελ

Αμπερντίν – Ρέιντζερς: Σε μία αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση, η Αμπερντίν ήταν πιο αποτελεσματική απέναντι στην Σεντ Μίρεν καταφέρνοντας να πάρει εντός έδρας νίκη με 2-1. Το σκορ άνοιξε ως συνήθως ο Κόσγκροβ στο 6ο λεπτό με τον ΜακΓκίν να καθορίζει το ματς με δικό του τέρμα στο 56ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του ΜακΊνες βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 23-17 και 28 βαθμούς. Εκτός οι μακροχρόνιοι Ότζο (μέσος) και Ρος (μέσος).

Μετά την σημαντική ισοπαλία της Πέμπτης στην έδρα της Φέγενορντ, η Ρέιντζερς πήρε νίκη με 5-0 απέναντι στην Χαρτς, εντός έδρας. «Μονόλογος» των γηπεδούχων καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ξεχώρισε ο Στιούαρτ ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο 80ο και 85ο λεπτό του αγώνα. Σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Τζέραρντ με ρεκόρ 43-8 και 37 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Τζόουνς (μέσος).

Εκτίμηση: Η Αμπερντίν αποτελεί ομάδα που παίζει επιθετικά και δεν αρέσκεται στο να κλείνεται ακόμα και όταν παίζει απέναντι σε κατά πολύ ανώτερους αντιπάλους. Δέχεται γκολ με συνέπεια, θεωρώ δεδομένο ότι οι φιλοξενούμενοι θα βρουν κάποιο τέρμα στην αναμέτρηση. GG σε απόδοση 1.88.

Κιλμάρνοκ – Σεντ Τζόνστον: Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Κιλμάρνοκ στην έδρα της Χιμπέρνιαν. Αν και βρέθηκε με δύο τέρματα πίσω στο 47ο λεπτό, κατάφερε να βρει γκολ με τον Ντελ Φάμπρο να σκοράρει και να χαρίζει τον ένα βαθμό στην ομάδα του στο 93ο λεπτό του αγώνα. Το σύνολο του Αλέσιο βρίσκεται σταθερά στην 5η θέση με ρεκόρ 17-17 και 22 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Φιντλέι (αμυντικός).

Μακριά από την νίκη για τρίτο συνεχόμενο ματς παρέμεινε η Σεντ Τζόνστον που αυτή την φορά έχασε με 4-0, εντός έδρας με αντίπαλο την Μάδεργουελ. Δεν μπόρεσαν να «ακολουθήσουν» σε κανένα σημείο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι, δίκαια ήρθε αυτή η ήττα για την ομάδα του Ράιτ που βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-33 και 11 βαθμούς. Εκτός ο βασικός και τραυματίας Γκόρντον (αμυντικός).

Εκτίμηση: Έτοιμοι να εκμεταλλευτούν τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων δείχνουν να είναι οι γηπεδούχοι οι οποίοι ψάχνουν μία νίκη που θα τους ανεβάσει ακόμα υψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα. Αδύναμη να αντιδράσει φαντάζει την συγκεκριμένη χρονική στιγμή η Σεντ Τζόνστον, άσος σε απόδοση 1.93.

Ρος Κάουντι – Χιμπέρνιαν: Τρίτη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Ρος Κάουντι, με 4-1 εντός έδρας απέναντι στην Σέλτικ. Φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο το ποιοτικό «χάσμα» που έχουν οι δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν προσωρινά με τον Στιούαρτ στο 24ο λεπτό. Στην 8η θέση βρίσκεται η ομάδα του Φέργκιουσον με ρεκόρ 17-34 και 14 βαθμούς. Εκτός οι μακροχρόνιοι Ρούντι (μέσος) και Βίγκουρς (μέσος).

Μετά από ένα σερί νικών, ήρθε η ώρα του «στραβοπατήματος» για την Χιμπέρνιαν που δέχθηκε γκολ «μαχαιριά» στο 93ο λεπτό που της στέρησε τους τρεις βαθμούς, εντός έδρας απέναντι στην Κιλμάρνοκ (2-2). Έδειχναν να ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι οι οποίοι ωστόσο πέταξαν πολλές ευκαιρίες στα «σκουπίδια». Η ομάδα του Ρος βρίσκεται στην 6η θέση με ρεκόρ 23-27 και 19 βαθμούς. Εκτός οι Γκρέι (αμυντικός) και Μακγρέγκορ (αμυντικός), αμφότεροι δεν επηρεάζουν την σύσταση της αρχικής ενδεκάδας.

Εκτίμηση: Σε κακό χάλι η Ρος Κάουντι η οποία όμως βρίσκει γκολ γενικότερα στις αναμετρήσεις της. Σκοράρει αλλά και δέχεται σταθερά τέρματα και η Χιμπέρνιαν, όλα προμηνύουν ότι θα έχουμε μία ανοιχτή αναμέτρηση στο Ντίνγκγουολ. GG & Over 2.5 σε απόδοση 2.05.

Σέλτικ – Χάμιλτον: Μετά την ευρωπαϊκή νίκη, η Σέλτικ κατάφερε να πάρει επιβλητικά τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Ρος Κάουντι. Δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο να αντιδράσει, ήταν κυρίαρχη στον αγώνα από το 38ο λεπτό -όπου και σκόραρε το δεύτερο τέρμα- μέχρι την λήξη της αναμέτρησης. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Λένον με συγκομιδή 44-8 και 37 βαθμούς. Πέρα των μακροχρόνιων, εκτός για ακόμα μία αγωνιστική θα παραμείνουν οι Ελεονούσι (μέσος) και Αμπντ (αμυντικός).

Αγνοεί την νίκη για όγδοο διαδοχικό ματς η Χάμιλτον η οποία στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Λίβινγκστον σε ένα ματς που έληξε 0-0. Λιγοστές οι φάσεις μπροστά από τις αντίπαλες εστίες για τις δύο ομάδες, σταθερά στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ρις με ρεκόρ 15-27 και 12 βαθμούς. Θα απουσιάσει ο Φούλτον (τερματοφύλακας), δεν επηρεάζει.

Εκτίμηση: Άλλο ένα «εύκολο θύμα» για την ποιοτική Σέλτικ που θα «κοιτάξει» προς ένα μεγάλο σκορ έτσι ώστε να αφήσει ικανοποιημένους και τους πιο απαιτητικούς της φιλάθλους. Αμυντικά κενή η Χάμιλτον, ενδίκνειται για υψηλά σκορ. Over 3.5 σε απόδοση 1.85.

Σεντ Μίρεν – Μάδεργουελ: Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ηττήθηκε η Σεντ Μίρεν, αυτή την φορά με 2-1 στην έδρα της Μάδεργουελ. Έχασε γενικότερα ευκαιρίες στην αναμέτρηση με πιο μεγάλη το χαμένο πέναλτι του Αντρέου. Πλέον η ομάδα του Γκούτνγουιν βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-21 και 11 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο Μπρόουντφουτ (αμυντικός), σημαντική απουσία στα στόπερ.

Εμφατική νίκη με 4-0 πήρε η Μάδεργουελ, εντός έδρας απέναντι στην Σεντ Τζόνστον. Οι γηπεδούχοι επιτέλους παρουσίασαν σοβαρό πρόσωπο μετά από καιρό, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο φτάνοντας σε αυτή την πολύ σημαντική νίκη που τους πήγε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-22 και 25 βαθμούς. Πέρα των μακροχρόνιων, θα λείψει και ο αναπληρωματικός Ίλιτς (επιθετικός).

Εκτίμηση: Δεν πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο τον τελευταίο καιρό η Σεντ Μίρεν που δεν μπορεί να «σηκώσει κεφάλι» από τις ήττες. Έβγαλε αντίδραση την τελευταία αγωνιστική η Μάδεργουελ ωστόσο είναι αλλοπρόσαλλη ομάδα που δεν παρουσιάζει μέχρι στιγμής σταθερή εικόνα στα παιχνίδια της. NO BET.

Χαρτς – Λίβινγκστον: Πάλι βαριά ήττα δέχθηκε η Χαρτς, με 5-0 στην έδρα της ποιοτικότατης Ρέιντζερς. Δεν κατάφερε ποτέ να γίνει απειλητικοί, πραγματοποίησε μόλις δύο ευκαιρίες σε κάτι περισσότερο από ενενήντα λεπτά. Αυτό ήταν κάτι που οδήγησε και στην απόλυση του ΜακΚάφι με τον Ντάλι να παίρνει την θέση του. Σταθερά στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρκεόρ 15-25 και 11 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού.

Ισόπαλη με 0-0 αναδείχθηκε η Λίβινγκστον, εντός έδρας απέναντι στην Χάμιλτον. Αν και οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν μπόρεσαν να γίνουν ποτέ ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους μην καταφέρνοντας να γίνουν απειλητικοί στον αγώνα. Η «αρμάδα» του Χολτ βρίσκεται πλέον στην 7η θέση με ρεκόρ 16-23 και 14 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Με τον νέο τεχνικό στον πάγκο, η Χαρτς θα προσπαθήσει να δείξει αντίδραση απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι πάνω κάτω στα μέτρα της. Αναμένεται ανοιχτό παιχνίδι καθώς οι δύο ομάδες χρειάζονται άμεσα βαθμούς, GG σε απόδοση 1.88.