Premiership Σκωτίας (04/03): Πολλά γκολ σε όλες τις αναμετρήσεις

03/03/2020

Εμβόλιμη αγωνιστική στην Α' κατηγορία Σκωτίας. Ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

• 4/5 GG για την Κιλμάρνοκ
  • 4/5 GG για την Αμπερντίν
  • 4/5 Under 2.5 για την Λίβινγκστον
  • 4/5 GG για την Σέλτικ

Κιλμάρνοκ - Αμπερντίν: Αναμενόμενη ήττα με 3-1 δέχθηκε η Κιλμάρνοκ, στην έδρα της Σέλτικ. Οι φιλοξενούμενοι, αν και προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, δέχθηκαν την ανατροπή πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ενώ τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα όταν ο Πάουερ αποβλήθηκε στο 57ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πλέον η ομάδα του Ντάιερ βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-38 και 32 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Πάουερ (μέσος) καθώς και οι ημιβασικοί Μπαν (επιθετικός) και Φρίτζελ (μέσος).

Επιστροφή στις νίκες για την Αμπερντίν που πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου με νίκη 2-0 απέναντι στην Σεντ Μίρεν. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του ΜακΚίνες έχασε εντός έδρας από την Ρος Κάουντι με 2-1 σε ένα ματς όπου προηγήθηκε ωστόσο της κόστισε η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Κάμπελ στο 32ο λεπτό. Σταθερά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Σκωτσέζου κόουτς με ρεκόρ 35-33 και 41 βαθμούς. Σταθερά εκτός παραμένουν οι αναπληρωματικοί Λείχ (αμυντικός) και Ράιτ (επιθετικός).

Εκτίμηση: Καλύτερη -ποιοτικά- ομάδα είναι η Αμπερντίν ωστόσο φαίνεται ότι δεν μπορεί να βρει σταθερότητα στις εμφανίσεις της. Από την άλλη πλευρά, η Κιλμάρνοκ θα δώσει τα πάντα στα τελευταία ματς πριν τα πλέι οφ έτσι ώστε να βρίσκεται στην πρώτη εξάδα. Αναμένεται έτσι ένα ανοιχτό παιχνίδι όπου τον πρώτο λόγο θα έχουν τα γκολ. Over 2.5 σε απόδοση 2.45.

Λίβινγκστον - Σέλτικ: Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Λίβινγκστον, στην έδρα της Χιμπέρνιαν. Τυχεροί στάθηκαν στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι είδαν τους γηπεδούχους να αστοχούν από τα έντεκα βήματα. Ωστόσο, και πάλι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 50ο λεπτό με την απάντηση παρόλα αυτά να έρχεται έξι λεπτά αργότερα με τον Τέιλορ. Άκρως ισορροπημένη η συγκεκριμένη αναμέτρηση, πλέον η «αρμάδα» του Χολτ βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-36 και 38 βαθμούς. Πεπέ (αμυντικός) και Ερσκίν (μέσος) παραμένουν εκτός χωρίς να επηρεάζουν τα πλάνα του προπονητή σχετικά με την αρχική ενδεκάδα.

Αγχωτική πρόκριση με 1-0 πήρε η Σέλτικ, στην έδρα της Σεντ Τζόνστον για τον θεσμό του κυπέλλου Σκωτίας. Στα της Ευρώπης, απογοητευτική ήταν η εικόνα της ομάδας του Λένον που δέχθηκε ταπεινωτική εντός έδρας ήττα απέναντι στην Κοπεγχάγη με 3-1, δεχόμενη παράλληλα και τον αποκλεισμό από την συνέχεια της διοργάνωσης. Στα του πρωταθλήματος, εύκολη νίκη πήρε με 3-1 εντός έδρας απέναντι στην Κιλμάρνοκ και παραμένει σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 82-17 και 76 βαθμούς. Εκτός παραμένει σταθερά ο αναπληρωματικός Τζόνστον (μέσος).

Εκτίμηση: Να αφήσει πίσω την κακή εμφάνιση σε Ευρώπη και κύπελλο θέλει η Σέλτικ η οποία πλέον επικεντρώνεται στο πως θα εξασφαλίσει την πρωτιά στο πρωτάθλημα. Η Λίβινγκστον ναι μεν είναι μία επικίνδυνη ομάδα όταν επιτίθεται ωστόσο δεν μπορεί να συγκριθεί με το αντίστοιχο ρόστερ των φιλοξενούμενων. Σημείο αποτελεί το διπλό & Over 2.5 σε απόδοση 2.20.

Ρέιντζερς - Χάμιλτον: Ήττα και αποκλεισμό από την συνέχεια του κυπέλλου δέχθηκε η Ρέιντζερς, με 1-0 στην έδρα της Χαρτς. Στο Europa League, η ομάδα του Στίβεν Τζέραντ έκανε την έκπληξη νικώντας με 1-0 στην έδρα της Μπράγκα, παίρνοντας μία υπερπολύτιμη πρόκριση. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η Ρέιντζερς αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2, στην έδρα της Σεντ Τζόνστον δείχνοντας να δίνει ξεκάθαρα όλη την προσοχή της στην Ευρώπη. Σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 63-18 και 64 βαθμούς. Εκτός σταθερά ο αναπληρωματικός Χελάντερ (αμυντικός).

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Χάμιλτον, αυτή την φορά με 0-0, εντός έδρας απέναντι στην Μάδεργουελ. Δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 37ο λεπτό η ομάδα του Ράις, δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ που τόσο έψαχνε στην αναμέτρηση βρισκόμενη πλέον στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 28-50 και 21 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Εκτίμηση: Ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι οι οποίοι ωστόσο φαίνεται να μην δίνουν πλέον την απαραίτητη προσοχή στο πρωτάθλημα καθώς η Σέλτικ έχει ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας δώδεκα πόντων. Η Χάμιλτον από την άλλη πλευρά είναι αναγκασμένη να ψάξει την επίτευξη κάποιου τέρματος στην αναμέτρηση αν βέβαια θέλει να συνεχίσει να έχει ρεαλιστικές ελπίδες για σωτηρία. GG σε απόδοση 2.62.