Premiership Σκωτίας (02/11): Σκορ και θέαμα

01/11/2019

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για την Α' κατηγορία Σκωτίας με τρεις ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις να «λαμβάνουν χώρα».

• 4/5 NG μετράει η Αμπερντίν
  • 3/4 Under 2.5 η Κιλμάρνοκ
  • 4/5 Over 2.5 μετράει η Ρος Κάουντι

Αμπερντίν – Κιλμάρνοκ: Νίκη χωρίς να πείσει πήρε η Αμπερντίν, στην έδρα της Χάμιλτον με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης κρατώντας το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα, δίχως να απειληθούν. Πλέον η ομάδα του ΜακΚίνες βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-14 και 18 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Ότζο (μέσος) και Τέιλορ (αμυντικός).

Τέλος στο αήττητο σερί για την Κιλμάρνοκ καθώς ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Μάδεργουελ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν από πολύ νωρίς να αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο μετά την κόκκινη κάρτα του Μπράις. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ισοφάρισαν όμως στο δεύτερο ημίχρονο κλείστηκαν στην άμυνα με αποτέλεσμα να δεχθούν τέρμα. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Αλέσιο με ρεκόρ 10-10 και 17 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Ίνς (μέσος) και Σο (επιθετικός).

Εκτίμηση: Καλύτερη ποιοτικά οι γηπεδούχοι καθώς διαθέτουν πιο έμπειρο και ανταγωνιστικό ρόστερ. Την μεγάλη έκπληξη στο πρωτάθλημα έχουν κάνει μέχρι στιγμής οι φιλοξενούμενοι που αρέσκονται στο να παίζουν ένα επιθετικό παιχνίδι δίχως να σκέφτονται τις συνέπειες που μπορεί να έχει αυτό στην άμυνα. GG σε απόδοση 2.10.

Μάδεργουελ – Λίβινγκστον: Νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές πήρε η Μάδεργουελ, εντός έδρας απέναντι στην Κιλμάρνοκ με 2-1. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το αριθμητικό τους πλεονέκτημα που απέκτησαν στο 14ο λεπτό, σκοράροντας στο 15ο με τον Ντονέλι. Το γκολ του Κόουλ στο 54ο λεπτό καθόρισε και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Πλέον η ομάδα του Ρόμπινσοκ βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-16 και 19 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Λίβινγκστον, αυτή την φορά με 2-2 στην έδρα της ποιοτικής Χιμπέρνιαν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο γκολ μόλις στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο έδειξαν για ακόμα μία φορά αμυντική αστάθεια με το τέρμα του Μπόιλ στο 92ο λεπτό να τους δίνει εν τέλει μόνο έναν βαθμό από τους πιθανούς τρεις. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η «αρμάδα» του Χολτ με ρεκόρ 15-15 και 13 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνει ο Ερσκίν (μέσος).

Εκτίμηση: Σε καλύτερη αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση βρίσκονται οι γηπεδούχοι οι οποίοι παρά τις ήττες παρουσίαζαν μία αρκετά ανταγωνιστική εικόνα. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι παραμένουν μία μεγάλη απειλή για κάθε πιθανό αντίπαλο, έχουν την επιθετική ικανότητα να σκοράρουν αρκετά γκολ στις αναμετρήσεις τους, GG σε απόδοση 1.80.

Χάμιλτον – Ρος Κάουντι: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Χάμιλτον, αυτή την φορά με 1-0 εντός έδρας από την Αμπερντίν. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν ποτέ ανταγωνιστικό πρόσωπο στην αναμέτρηση, δίκαιη η ήττα από ένα ανώτερο αντίπαλο. Σταθερά στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ρις με ρεκόρ 10-20 και 9 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Φούλτον (τερματοφύλακας).

Έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη η Ρος Κάουντι χάνοντας στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση με 4-0 από την Ρέιντζερς. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την πρώτη στιγμή τις προθέσεις τους στον αγώνα, αδύναμοι να ακολουθήσουν τον ρυθμό τους οι γηπεδούχοι, διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο μέρος. Πλέον η «αρμάδα» του Φέργκιουσον βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-23 και 13 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Εκτίμηση: Αμφότερες θα ψάξουν την αντίδραση σε μία αναμέτρηση όπου δεν υπάρχει φαβορί σχετικά με την αγορά του νικητή. Και οι δύο ομάδες δεν παίζουν αποδοτικό ποδόσφαιρο τον τελευταίο καιρό, θα απέχουμε από την αναμέτρηση καθώς αναμένεται να παρουσιαστούν απρόβλεπτες. NO BET.