Premiership Σκωτίας (02/10): Τον πρώτο λόγο οι γηπεδούχοι

01/10/2020

Αγωνιστική δράση για ακόμα μία εβδομάδα στην Α' Σκωτίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Αμπερντίν - Σεντ Μίρεν: Εμφατική νίκη με 3-0 κατάφερε να πάρει η Αμπερντίν, στην έδρα της Ρος Κάουντι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο, «ξέσπασαν» μετά τον αποκλεισμό που δέχθηκαν στο Europa League από την Σπόρτινγκ. Πλέον, η ομάδα του ΜακΚίνες βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-5 και 15 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι αναπληρωματικοί Κόσγκροουβ (επιθετικός) και Ντέβλιν (αμυντικός).

Άλλη μία ήττα για την Σεντ Μίρεν, αυτή την φορά εντός έδρα από την Κιλμάρνοκ με 1-0. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε το 28ο λεπτό χωρίς οι γηπεδούχοι ουδέποτε να φανούν απειλητικοί για να το ανατρέψουν, έχοντας πραγματοποιήσει ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία. Σταθερά στην τελευταία θέση βρίσκεται η ομάδα του Γκούτνγουιν, με ρεκόρ 7-13 και 7 βαθμούς. Εκτός από την περσινή χρονιά παραμένει ο αναπληρωματικός Μαγκένις (μέσος).

Εκτίμηση: Σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση βρίσκονται οι γηπεδούχοι που σαφώς και αποτελούν ένα ποιοτικότερο σύνολο έχοντας για στόχο την έξοδο στην Ευρώπη. Δεν πείθουν με τις εμφανίσεις τους οι παίκτες της Σεντ Μίρεν, άσος & Over 1.5 σε απόδοση 1.80.

Κιλμάρνοκ - Μάδεργουελ: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα κατάφερε να πάρει η Κιλμάρνοκ, με 1-0 στην έδρα της Σεντ Μίρεν. Αν και δεν απείλησε πολλές φορές σε μία μοιρασμένη αναμέτρηση, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Καμπαμπά στο 28ο λεπτό και να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι τέλους. Στην 5η θέση βρίσκεται η ομάδα του Ντάιερ με ρεκόρ 12-11 και 11 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Ίστγουντ (τερματοφύλακας) καθώς και ο σημαντικός Μουλουμπού (μέσος).

«Βαριά» ήττα με 5-1 δέχθηκε η Μάδεργουελ, εντός έδρας από την Ρέιντζερς. Έγινε εμφανής η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες με την Μάδεργουελ να δέχεται τρία γκολ από το πρώτο ημίχρονο. Μείωσε το σκορ στο τέλος με αυτογκόλ ο Έντμουνσον, στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ρόμπινσον. Κάρολ (αμυντικός), Ντόνελι (αμυντικός), Φοξ (τερματοφύλακας) και Νταν (αμυντικός) παραμένουν εκτός χωρίς να επηρεάζουν.

Εκτίμηση: Παίρνει νίκες χωρίς να πείθει με τις εμφανίσεις της η Κιλμάρνοκ η οποία σαφώς και αποτελεί έκπληξη η θέση στην οποία βρίσκεται έπειτα από το πέρας των εννιά πρώτων αγωνιστικών. Οι γηπεδούχοι θα θελήσουν να δείξουν αντίδραση απέναντι σε έναν «βατό» αντίπαλο, το GG σε απόδοση 2.10 θεωρείται ελκυστικό.

Χιμπέρνιαν - Χάμιλτον: Ήττα με 3-0 στην έδρα της Σέλτικ δέχθηκε η Χιμπέρνιαν. Δεν πραγματοποίησε σουτ στην εστία η ομάδα του Ρος που δεν μπόρεσε γενικότερα να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα. Πλέον η ομάδα του Σκωτσέζου κόουτς βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-8 και 17 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Άλαν (μέσος) καθώς και ο αναπληρωματικός Μακί (αμυντικός).

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Χάμιλτον, εντός έδρας απέναντι στην Νταντί Γιουνάιτεντ. Αρκετά μοιρασμένη η αναμέτρηση, οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα ενώ τα γκολ προήλθαν σε μία από τις ελάχιστες φάσεις που αποφάσισαν να ανοιχτούν και να απειλήσουν τον αντίπαλο. Η «αρμάδα» του Ράις βρίσκεται πλέον στην 10η θέση με ρεκόρ 6-13 και 7 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Ίστον (αμυντικός).

Εκτίμηση: Ποιοτικότερο σύνολο αποτελούν οι γηπεδούχοι που θα προσπαθήσουν να νικήσουν έτσι ώστε να κρατήσουν την 3η θέση στην οποία βρίσκονται. Δεν δείχνουν ικανοί να αλλάξουν την εικόνα την δεδομένη χρονική περίοδο οι φιλοξενούμενοι που εμφανίζουν αμυντικά προβλήματα ακόμα και όταν ο αντίπαλος δεν είναι ολοκληρωτικά απειλητικός. Άσος & Over 1.5 σε απόδοση 1.68.