Premiership Σκωτίας (02/01): Ντέρμπι με pick στο 1.93

01/01/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Σκωτίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας με το παραδοσιακό ντέρμπι Ρέιντζερς-Σέλτικ να ξεχωρίζει.

Ρέιντζερς - Σέλτικ: Εξαιρετική χρονιά για την Ρέιντζερς που συνέχισε το σερί νικών της, αυτή την φορά με 2-0, στην έδρα της Σεντ Μίρεν. Προηγήθηκε στο 27ο λεπτό με τον Ρουφ ενώ ο Μορέλος έξι λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Θα λέγαμε πως η ομάδα του Τζέραρντ έπαιξε όσο έπρεπε στην αναμέτρηση για να πάρει τους τρεις βαθμούς και να συνεχίσει να βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 56-5 και 59 βαθμούς, στο +16 από την δεύτερη Σέλτικ. Εκτός οι σημαντικοί Άρφιλντ (μέσος) και Τζακ (μέσος) καθώς και ο μακροχρόνια απών Κάτιτς (αμυντικός).

Σερί στις νίκες έδωσε η Σέλτικ νικώντας εντός έδρας με 3-0 την Νταντί Γιουνάιτεντ. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 23ο λεπτό με τον Σόρο ενώ διπλασίασε τα τέρματα της στο 40ο λεπτό με τον Τέρνμπουλ. Στο δεύτερο μέρος συνέχισε να πιέζει με τον Έντουαρντ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 76ο λεπτό του αγώνα. Σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Λένον με ρεκόρ 45-14 και 43 βαθμούς. Σταθερά εκτός οι Φόρεστ (μέσος) και Αμπντ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Ένα από τα απόλυτα ντέρμπι στον κόσμο θα λάβει μέρος στο «Ibrox Stadium» της Γλασκώβης. Αμφότερες προέρχονται από συνεχόμενες νίκες και θα θελήσουν να επεκτείνουν το σερί τους. Μία ενδεχόμενη ήττα της Σέλτικ θα κάνει πολύ δύσκολα τα πράγματα για διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Λένον ήδη βρίσκεται σε πολύ δυσμενή θέση. Εξαιρετικό ποδόσφαιρο αποδίδει στον αγωνιστικό χώρο η Ρέιντζερς που έχει δεχθεί μόλις πέντε γκολ σε 21 αγωνιστικές. Αναμένουμε μία «μάχη», με τον πρώτο λόγο να ανήκει στις επιθέσεις των δύο ομάδων. Over 2.5 σε απόδοση 1.93

Χάμιλτον - Μάδεργουελ: Για ακόμα μία αγωνιστική δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τους τρεις βαθμούς η Χάμιλτον καθώς αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της Σεντ Τζόνστον. Δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έδωσε πάρα πολύ χώρο στον αντίπαλο για να απειλήσει χωρίς εν τέλει να το πληρώσει. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ράις με ρεκόρ 18-45 και έχοντας 15 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Κόλαρ (μέσος), Φούλτον (τερματοφύλακας), Μάρτιν (μέσος), Ογκμπόε (επιθετικός), Σμιθ (μέσος) και Γουάντ (αμυντικός).

Ένατη αγωνιστική που δεν καταφέρνει να πάρει τρίποντο η Μάδεργουελ που έχασε με 2-0, εντός έδρας κόντρα στην Κιλμάρνοκ. Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι για τον τεχνικό Ρόμπινσον που απολύθηκε. Η ομάδα θα παίξει προσωρινά με υπηρεσιακό, το όνομα που ακούγεται για να κάτσει στον πάγκο είναι αυτό του Τόμι Ράιτ, πρώην τεχνικού της Σεντ Τζόνστον. Από το κακό στο χειρότερο η Μάδεργουελ που πλέον βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-28, έχοντας 17 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Ο' Χάρα (αμυντικός), Λονγκ (επιθετικός). Θα απουσιάσουν και οι μακροχρόνιοι Ντούν (αμυντικός), Ντόνελι (αμυντικός) και Φοξ (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Τοπικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που η σεζόν δεν έχει εξελιχθεί με τον καλύτερο τρόπο καθώς βρίσκονται σταθερά στις τελευταία θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Αμφότερες αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι, οι πολλές απουσίες των γηπεδούχων δεν κάνει σε καμία περίπτωση τα πράγματα καλύτερα. Θα «παλέψουν» για την νίκη, τα γκολ αναμένεται να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Over 2.5 σε απόδοση 1.88.

Κιλμάρνοκ - Σεντ Μίρεν: Μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες ήρθε η ώρα για την νίκη καθώς η Κιλμάρνοκ πήρε τρίποντο με 2-0 στην έδρα της Μάδεργουελ. Προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, εκμεταλλεύτηκε την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο αντίπαλος στο δεύτερο σκοράροντας ξανά στο 53ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Παρά το κακό ρεκόρ που έχει τον τελευταίο καιρό, η ομάδα του Ντάιερ καταφέρνει να βρίσκεται στην 8η θέση, μόλις στο -4 από τα πλέι οφ. Εκτός ο βασικός Ντίκερ (μέσος) και ο μακροχρόνια απών Μίλεν (αμυντικός).

Θα μπορούσε να σκοράρει έστω ένα γκολ η Σεντ Μίρεν που ηττήθηκε με 2-0, εντός έδρας κόντρα στην Ρέιντζερς. Οι γηπεδούχοι δέχθηκαν και τα δύο τέρματα στο πρώτο μέρος, προσπάθησαν να μειώσουν στο δεύτερο ημίχρονο δίχως αυτό ποτέ να γίνει πραγματικότητα. Σταθερά στην 7η θέση βρίσκεται η ομάδα του Γκούντγουιν με ρεκόρ 14-21 και 21 βαθμούς. Δεν υπάρχουν απουσίες ή προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αμφίρροπη η συγκεκριμένη αναμέτρηση. Καμία από τις δύο ομάδες δεν θα λέγαμε ότι υπερτερεί ποιοτικά, και οι δύο αναζητούν την ισορροπία στα παιχνίδια τους. Σημείο από την αναμέτρηση θα αποτελέσει το Χ σε απόδοση 3.25.