Premiership (26/10): Παιχνίδι με τα γκολ

• 3/4 NG μετράει η Κιλμάρνοκ
  • 4/5 Under 2.5 η Σεντ Μίρεν
  • 4/5 GG η Χιμπέρνιαν
  • 4/5 Over 2.5 η Ρος Κάουντι

Κιλμάρνοκ – Σεντ Μίρεν: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη κατάφερε να πάρει η Κιλμάρνοκ, εντός έδρας απέναντι στην Λίβινγκστον με 2-1. Οι γηπεδούχοι αρχικά προηγήθηκαν με τον Ντίκερ στο 39ο λεπτό με τον Μακένζι στο 55ο να διπλασιάζει τα τέρματα. Η ομάδα του Αλέσιο ήταν καταπληκτική στον αγωνιστικό χώρο και έτσι πλέον βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-8 και 14 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Ίνες (μέσος).

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά το πέρας της δεύτερης αγωνιστικής πανηγύρισε η Σεντ Μίρεν, με το «καθαρό» 2-0 απέναντι στην Σέντ Τζόνστον, εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση ήταν αποτελεσματικοί με τους Μουλέν και Ομπίκα στο 37ο και 61ο λεπτό αντίστοιχα να χαρίζουν τους τρεις βαθμούς στην ομάδα τους. Πλέον η «αρμάδα» του ΓκούντΓουιν έχει συγκομιδή 5-8 με 8 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνουν οι ΜακΆλιστερ (μέσος) και Κούκ (αμυντικός) αμφότεροι αναπληρωματικοί.

Εκτίμηση: Αμφότερες προέρχονται από επιτυχή αποτελέσματα, αμφότερες θα κυνηγήσουν την νίκη έτσι ώστε να διευρύνουν το σερί τους. Το φαβορί την δεδομένη χρονική στιγμή φαντάζουν οι γηπεδούχοι. Αποτελούν μία πιο έμπειρη και συνάμα ποιοτική ομάδα που φέτος έχει στόχο τα πλέι οφ. Άσος σε απόδοση 1.80.

Λίβινγκστον – Χαρτς: Συνεχίζει την «κατρακύλα» η Λίβινγκστον χάνοντας αυτή την φορά με 2-1 την έδρα της Κιλμάρνοκ. Οι φιλοξενούμενοι παρότι δημιούργησαν φάσεις στην αναμέτρηση δεν μπόρεσαν ποτέ να φανούν ανταγωνιστικοί. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τον δείκτη του σκορ με γκολ του Μίλερ στο 84ο λεπτό. Στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Χολτ με ρεκόρ 13-13 και 11 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Ερσκίν (μέσος).

Πολύ σημαντική ισοπαλία κατάφερε να αποσπάσει η Χαρτς, εντός έδρας απέναντι στην Ρέιντζερς με το 1-1 να είναι απόλυτα δίκαιο αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκαν με τον Μεσίνο στο 6ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να βρίσκουν απάντηση. Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας. Στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Λεβέιν με ρεκόρ 10-14 και 7 βαθμούς. Δεν υπήρξε κάποιο νέο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Εκτίμηση: Εντυπωσίασε με το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έδειξε στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση η Χαρτς, απογοήτευσε για μία ακόμα αγωνιστική η Λίβινγκστον χάνοντας ακόμα ένα παιχνίδι. Δεν μπορούν να βγουν εύκολα συμπεράσματα καθώς αμφότερες δυσκολεύονται να πάρουν νίκη έλλειψη ποιότητας. NO BET.

Σεντ Τζόνστον – Χάμιλτον: Έμεινε για ακόμα μία αγωνιστική χωρίς νίκη η Σεντ Τζόνστον καθώς απογοήτευσε χάνοντας με 2-0 στην έδρα της Σεντ Μίρεν. Μόλις δύο σουτ στον στόχο σε ολόκληρο το ματς, η «αρμάδα» του Ράιτ δεν βαδίζει καθόλου καλά στο πρωτάθλημα βρισκόμενη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-22 και με μόλις 4 βαθμούς. Μοναδικός απών ο σημαντικός Γκόρντον (αμυντικός).

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε εντός έδρας η Χάμιλτον απέναντι στην Χιμπέρνιαν. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ανεβάσουν στροφές στο δεύτερο μέρος, με το γκολ της ισοφάρισης να έρχεται στο 59ο λεπτό έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόυνινγκαμ. Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ράις με ρεκόρ 8-16 και 9 βαθμούς. Θα λείψουν οι αναπληρωματικοί Κόλαρ (μέσος) και Φούλτον (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Άμεση επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα θα επιδιώξει η Σεντ Τζόνστον η οποία έχει «βυθιστεί» στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη πλευρά, η Χάμιλτον διαθέτει πολλά αμυντικά κενά που δεν δείχνει ικανή να διορθώσει. GG σε απόδοση 1.91.

Χιμπέρνιαν – Ρος Κάουντι: Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για την Χιμπέρνιαν, στην έδρα της Χάμιλτον και πάλι με το ίδιο σκορ (1-1). Οι φιλοξενούμενοι ήταν η κυρίαρχη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο καταφέρνοντας να σκοράρουν στο 22ο λεπτό με τον Μάλαν. Στο δεύτερο μέρος, έδειξαν σημάδια χαλαρότητας πληρώνοντας το με γκολ από τα έντεκα βήματα. Πλέον η ομάδα του Χέκινγκμπότομ βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-18 και 7 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Βαριά ήττα με 6-0 δέχθηκε η Ρος Κάουντι στην έδρα της Σέλτικ. Μεγάλο το ποιοτικό χάσμα που χώριζε τις δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί ποτέ στην αναμέτρηση δεχόμενοι τέσσερα γκολ σε εννιά λεπτά. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η «αρμάδα» του Φέργκιουσον με ρεκόρ 10-17 και 12 βαθμούς. Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι Μορίς (μέσος) και Βίγκους (μέσος) αμφότεροι αναπληρωματικοί.

Εκτίμηση: Αγνόησε για ακόμα ένα παιχνίδι την νίκη η Χιμπέρνιαν η οποία παρότι προηγήθηκε, δέχθηκε και πάλι γκολ. Από την άλλη πλευρά, τέλος στο αήττητο σερί μπήκε για την Ρος Κάουντι στην έδρα ενός πολύ ποιοτικού αντιπάλου. Οι φιλοξενούμενοι αναμένεται να ψάξουν την αντίδραση στην αναμέτρηση και να «κυνηγήσουν» το γκολ απέναντι σε μία προβληματική άμυνα. GG σε απόδοση 1.70.