Premiership (25/01): Διπλή ευκαιρία στο Χάμιλτον

24/01/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία της Σκωτίας με τέσσερις ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

• Δύο γκολ στα τελευταία πέντε ματς έχει πετύχει η Χιμπέρνιαν
  • 5/5 Over 2.5 για την Σέλτικ
  • 4/5 Under 2.5 για την Σεντ Τζόνστον
  • 4/5 NG για την Κιλμάρνοκ

Μάδεργουελ - Χιμπέρνιαν: Όντας το απόλυτο αουτσάιντερ, η Μάδεργουελ έκανε την έκπληξη στην έδρα της Αμπερντίν παίρνοντας νίκη με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ντόνελι στο 46ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Πόλγουορθ. Πλέον η ομάδα του Ρόμπινσον βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 34-27 και 40 βαθμούς. Νταν (αμυντικός) και Τέρνμπελ (μέσος) δεν επηρεάζουν με τις απουσίες τους.

Νίκη και για την Χιμπέρνιαν, με 2-1 απέναντι στην Χάμιλτον εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου ήταν ανταγωνιστικοί και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στην 6η θέση βρίσκεται η ομάδα του Ρος με ρεκόρ 31-37 και 28 βαθμούς. Μάλαν (μέσος) και Πορτέους (αμυντικός) αποτελούν σημαντικές ελλείψεις.

Εκτίμηση: Αμφότερες δεν φοβούνται να παίξουν επιθετικά. Από την μία πλευρά, η Μάδεργουελ πήρε διπλό «χρυσάφι» σε μία δύσκολη έδρα, από την άλλη η Χιμπέρνιαν δείχνει να αποκτάει σταθερότητα στις εμφανίσεις της σκοράροντας με συνέπεια. Over 2.5 σε απόδοση 1.90.

Σέλτικ - Ρος Κάουντι: Άνετη νίκη με 3-1 κατάφερε να πετύχει η Σέλτικ, στην έδρα της Κιλμάρνοκ με 3-1. Παρουσιάστηκε σοβαρή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καταφέρνοντας να σκοράρει στο 25ο λεπτό ενώ ο Γκρίφιθς στο 51ο λεπτό ουσιαστικά «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Λένον με ρεκόρ 58-14 και 55 βαθμούς. Δεν επηρεάζει η απουσία του Μπέιν (τερματοφύλακας), σημαντική κρίνεται αυτή του Ελεονούσι (επιθετικός).

Έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη η Ρος Κάουντι που αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0, εντός έδρας με αντίπαλο την Χαρτς. Αναμέτρηση όπου υπήρξαν ελάχιστες φάσεις, καμία από τις δύο ομάδες δεν θέλησε να ρισκάρει. Στην 8η θέση πλέον η «αρμάδα του Κέτλγουελ με ρεκόρ 22-42 και 22 βαθμούς. Ντράπερ (μέσος) και Γκρίβοστι (μέσος) δεν επηρεάζουν.

Εκτίμηση: Ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση η Σέλτικ η οποία θα επιδιώξει να πάρει προβάδισμα από το πρώτο λεπτό δίχως ουδέποτε να το χάσει. Δεν μπορεί να φανεί ανταγωνιστική η Ρος Κάουντι, όσο περνάνε οι αγωνιστικές παρουσιάζει όλο και χειρότερο πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο. Αξία στο Under 3.5 σε απόδοση 1.85 καθώς πλησιάζουν δύσκολες αναμετρήσεις για τους γηπεδούχους.

Σεντ Τζόνστον - Κιλμάρνοκ: Μετά από ένα μεγάλο σερί αήττητων αγώνων, η Σεντ Τζόνστον δέχθηκε την ήττα με 1-0 στην έδρα της Λίβινγκστον. Σε ένα αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι δεχόμενοι γκολ σε μία ανυποψίαστη φάση στο 56ο λεπτό χωρίς να καταφέρουν ποτέ να επιστρέψουν στον αγώνα. Σταθερά στην 9η θέση η ομάδα του Ράιτ με ρεκόρ 16-35 και 20 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Συνέχεια στις κακές εμφανίσεις έδωσε η Κιλμάρνοκ η οποία έχασε αυτή την φορά από την Σέλτικ με 3-1, εντός έδρας. Ξεκάθαρη η διαφορά δυναμικότητας που χωρίζει τις δύο ομάδες, άκρως δίκαια θεωρείται η επικράτηση των φιλοξενούμενων. Πλέον η ομάδα του Ντάιερ βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-27 και 23 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Ίνες (αμυντικός).

Εκτίμηση: Παρά την ήττα την τελευταία αγωνιστική, η Σεντ Τζόνστον αποδίδει καλό ποδόσφαιρο στον αγωνιστικό χώρο και έχει όλα τα φόντα έτσι ώστε να επιστρέψει στις νίκες. Αντίθετα, απογοητευτική για ακόμα μία φορά παρουσιάστηκε η Κιλμάρνοκ η οποία αγνοεί την νίκη για πάνω από εφτά αγωνιστικές. Άσος σε απόδοση 2.45.

Χάμιλτον - Λίβινγκστον: Ήττα με 2-1 δέχθηκε η Χάμιλτον, στην έδρα της Χιμπέρνιαν. Αν και πέτυχε πολύ γρήγορα γκολ, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική για το υπόλοιπο του αγώνα και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο όπου και δέχθηκε τα δύο γκολ που καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα. Στην προτελευταία θέση βρίσκεται η ομάδα του Ράις με ρεκόρ 21-36 και 18 βαθμούς. Φούλτον (τερματοφύλακας), Χάμιλτον (αμυντικός) και ΜακΚένα (αμυντικός) δεν αποτελούν σημαντικές απουσίες.

Αγχωτική νίκη με 1-0 κατάφερε να πάρει η Λίβινγκστον, εντός έδρας με 1-0 απέναντι στην Σεντ Τζόνστον. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διασφαλίσουν το μηδέν στην άμυνα έχοντας την αντεπίθεση ως «όπλο». Εν τέλει αυτό το εγχείρημα πέτυχε καθώς πέτυχαν το νικητήριο τέρμα στο 56ο λεπτό χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από τον αντίπαλο. Πλέον η ομάδα του Χολτ βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-29 και 28 βαθμούς. Πεπέ (αμυντικός), Στομπς (μέσος) και Ντέβλιν (αμυντικός) δεν επηρεάζουν με τις απουσίες τους.

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι φαίνεται να βρίσκουν αγωνιστικό ρυθμό στα τελευταία ματς. Παρόλο που δεν εντυπωσιάζουν με τις εμφανίσεις τους, καταφέρνουν να παίρνουν αποτελέσματα. Από την άλλη πλευρά η Λίβινγκστον μπορεί να βρίσκεται στην 5η θέση ωστόσο δεν πείθει τις τελευταίες αγωνιστικές με αποτέλεσμα ο φαβοριτισμός της στο παιχνίδι απέναντι στην Χάμιλτον να μην είναι δικαιολογημένος. 1Χ σε απόδοση 1.85.