Πρέμιερ Λιγκ 22/02: Μπορούν να σκοράρουν και οι δυο

Από: Αγγλος Ασθενής

22/02/2014

Καλησπέρα εδώ είμαστε ξανά με τις εκτιμήσεις μας από την αγγλική Πρέμιερ Λιγκ.

Γεμάτο ήταν το πρόγραμμα μεσοβδόμαδα καθώς οι ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις ξεκίνησαν. Το τριήμερο δεν ήταν καθόλου καλό και η Σουόνσι μόνο προσπάθησε να σώσει την κατάσταση που βγήκε ισόπαλη 0-0 με την Νάπολι εντός έδρας. Να πω την αλήθεια δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα το πρόγραμμα της ημέρας στοιχηματικά.

Άρσεναλ – Σάντερλαντ:

Αποτέλεσμα Α' γύρου: 1-3 (νίκη Άρσεναλ)

Αναγεννημένη η Σάντερλαντ. Μετράει μόλις μια ήττα και μια ισοπαλία στα τελευταία 10 παιχνίδια. Ο Γκας Πογιέτ κάνει εξαιρετική δουλειά, οι «μαυρόγατες» δύσκολα κάνουν λάθη στα μετόπισθεν ενώ σκοράρουν ακατάπαυστα. Ο σύλλογος φαίνεται να ξεπερνάει την κρίση των προηγούμενων εβδομάδων ενώ βλέπουμε λιγότερο συχνά τραυματισμούς. Αν συνεχίσουν με τέτοιους ρυθμούς σίγουρα θα σώσουν την χρονιά και θα απομακρυνθούν στις θέσεις υποβιβασμού. Μέτρια προς καλή ήταν η Άρσεναλ στο παιχνίδι με την Μπάγερν Μονάχου, βρήκε στο πρώτο ημίχρονο τους χώρους, είχε τον έλεγχο σε ό,τι αφορά την κατοχή της μπάλας. Παρόλα αυτά δεν έφτανε μέχρι τα αντίπαλα δίχτυα. Πλήρωσε την αστοχία στο πέναλτι που πήρε στην αρχή του παιχνιδιού ενώ έπαιζε στο δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Εκτός οι μόνιμα απόντες Σέλστρεμ, Γκιμπς, Ντιαμπί, Βερμάελεν, Ράμσεϊ και Γουόλκοτ.

Πρόταση: Άκρως δελεαστικό το goal/goal που βρίσκεται σε απόδοση 2.00 στην Sportingbet.

Κάρντιφ – Χαλ:

Αποτέλεσμα Α' Γύρου: 1-1

Δεν είναι και στο καλύτερο «φεγγάρι» οι δυο σύλλογοι. Από μια νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια τους. Προσπαθεί η Κάρντιφ αλλά ο Ολέ Γκούναρ Σόλτσκιερ αλλά δεν μπορεί να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Κάπως καλύτερα τα πάει η Χαλ. Κατάφερε την περασμένη Δεύτερα να στείλει το παιχνίδι Κύπελλου με την Μπράιτον σε επαναληπτικό καθώς το σκορ βγήκε 1-1. Στις λεπτομέρειες εκτιμώ να κριθεί το παιχνίδι, προβάδισμα στα μάτια μου η ισοπαλία.

Πρόταση: Πιο ασφαλές το ποντάρισμα των 2-3 γκολ στην Sportingbet σε απόδοση 1.90. Δεν είναι για παραπάνω γκολ η αναμέτρηση.

Γουέστ Μπρομ – Φούλαμ:

Από το κακό στο χειρότερο η Φούλαμ. Σημάδια ανάκαμψης έχει δείξει τις τελευταίες δυο αγωνιστικές η Φούλαμ. Απέσπασε ισοπαλία 2-2 με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε από την Λίβερπουλ 2-3. Νέος τεχνικός στους Lillywhites, Ο Φέλιξ Μάγκατ έχει δύσκολο έργο μπροστά του αλλά εκτιμώ πως θα τα καταφέρει. Η Γουέστ Μπρομ μετράει τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Προέρχεται από ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Τσέλσι. Ομολογώ πως έχει σταθεί αρκετά τυχερή τελευταία καθώς βρίσκεται με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Σαφώς ανεβασμένη η ψυχολογία της Φούλαμ με την έλευση του Μάγκατ. Χρόνο συμμετοχής αναμένεται να πάρει ο Κώστας Μήτρογλου. Δεν θα καταφύγω παρόλα αυτά στο διπλό είναι νωρίς για να στηρίξω τον Μάγκατ.

Πρόταση: Θα κρατήσω το Goal/Goal σε απόδοση 1.65 στην Stoiximan.