Γρανάδα - Βαγιαδολίδ: Προγνωστικά στοιχήματος Α' Ισπανίας 10/01

Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

10/01/2014

Με την αναμέτρηση στο «Κάρμενες» ανάμεσα στην Γρανάδα και τη Βαγιαδολίδ, ξεκινά η 19η αγωνιστική στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Καμία από τις δύο ομάδες δεν διανύει περίοδο φόρμας, γεγονός που κάνει τον αγώνα αμφίρροπο.

ΓΡΑΝΑΔΑ – ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ (22:00)

Δεύτερη σερί ήττα γνώρισε η Γρανάδα, αυτή τη φορά από την Αλμερία. Η προηγούμενη ήταν από τη Σοσιεδάδ με σκορ 1-3 εντός έδρας. Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο οι παίκτες του Λούκας Αλκαράθ, δεν κατάφεραν να προβάλουν αντίσταση απέναντι στους Βάσκους παρά μόνο με την ισοφάριση στο 37’, με το γκολ του Πίτι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα ξανά το προβάδισμα και είχαν τον έλεγχο του ματς. Την προηγούμενη αγωνιστική, είχε ένα επίσης άσχημο ματς κόντρα στην Αλμερία εκτός έδρας. Το παιχνίδι «στράβωσε» από το πρώτο ημίχρονο, όταν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2 γκολ διαφορά. Η Γρανάδα δεν κατάφερε ποτέ αν μπει στο ματς και μοιραία ηττήθηκε με σκορ 3-0. Ήταν η 10η ήττα συνολικά για φέτος και η τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Εντός έδρας δεν τα πηγαίνει καλά αφού έχει πετύχει μόλις δύο νίκες ενώ έχει και επτά ήττες. Δεν είναι διαθέσιμος ο μέσος Γιεμπντά (10 συμμ., 1 γκολ) λόγω τιμωρίας, εκτός παραμένει και ο επιθετικός Ιγκάλο (8 συμμ., 1 γκολ).

Ούτε την Μπέτις κατόρθωσε να κερδίσει η Βαγιαδολίδ, είναι οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και χρειάζεται βαθμό ή βαθμούς για να ανακάμψει. Μία νίκη και μία ισοπαλία ο απολογισμός στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Στο προηγούμενο υποδέχτηκε την ουραγό στη βαθμολογία Μπέτις, ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν σκόραρε και έμεινε στο 0-0. Μόλις μία νίκη μακριά από το γήπεδό της, μετρά επίσης τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Συνεχίζονται τα αγωνιστικά προβλήματα για τον Χουάν Ιγνάθιο Μαρτίνεθ, καθώς δεν υπολογίζει τον μεσοεπιθετικό Άλβαρο Ρούμπιο (14 συμμ.) ο οποίος είναι τιμωρημένος αλλά και τον πολύτιμο μέσο Έμπερτ (12 συμμ., 3 γκολ) που ταλαιπωρείται από τραυματισμό. Εκτός έμειναν και οι Οσόριο (επιθετικός, 10 συμμ., 1 γκολ), Αλκατράς (δεξιός μπακ, 8 συμμ.).

ΠΡΟΤΑΣΗ: Έστω και δύσκολα εκτιμώ ότι η Γρανάδα θα πάρει τη νίκη, με τον άσσο να προσφέρεται στο 2.05 στη mybet.