Πείθουν Λέστερ και Λειψία, δέχεται γκολ ο ΠΑΟΚ

09/11/2019

Καλημέρα σε όλη την παρέα του bet-planet. Άσχημα κύλησε η στήλη στο Γιουρόπα Λιγκ καθώς ρισκάραμε και αποτύχαμε με την Ρόμα να χάνει στο τέλος από την Γκλάντμπαχ ενώ το Over της Ρέιντερς να χάνεται στα σημεία. Καινούργια μέρα σήμερα, πολλές επιλογές στο «κουπόνι», ξεχώρισα τρία μονά.

Ξεκίνημα από την πρώτη –χρονικά- αναμέτρηση, την μάχη της Χέρτα απέναντι στην Λειψία. Οι γηπεδούχοι δεν βρίσκονται στην καλύτερη αγωνιστική κατάσταση καθώς αγνοούν την νίκη για τέταρτο διαδοχικό ματς. Στο «φιλικό» ντέρμπι στο Βερολίνο, η ομάδα του Κόβιτς έχασε με 1-0 σε μία άκρως ισορροπημένη αναμέτρηση. Από την άλλη πλευρά, αποδίδει επιτέλους καλό ποδόσφαιρο η Λειψία η οποία μετά τα εμφατικά 6-1 απέναντι στην Βόλφσμπουργκ και 8-0(!) απέναντι στην Μάιντς, νίκησε και στο Τσάμπιονς Λιγκ με 2-0 στην έδρα της Ζενίτ παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο. Η «αρμάδα» του Νάγκελσμαν διαθέτει εξαιρετική επιθετική γραμμή με τους Βέρνερ και Νκουνκού να «κλέβουν» μέχρι στιγμής την παράσταση. Μπορούν να βρουν δίχτυα απέναντι στην προβληματική άμυνα των «πρωτευουσιάνων», διπλό σε απόδοση 1.85.

Συνέχεια με την αναμέτρηση της Λέστερ απέναντι στην Άρσεναλ. Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση βρίσκονται οι «αλεπούδες» που «δραπέτευσαν» με νίκη 2-0 και από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Καταπληκτική η δουλειά του Ρότζερς στην ομάδα, ο Βάρντι βρίσκεται αισίως στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερς μέχρι στιγμής στην Πρέμιερ Λιγκ κερδίζοντας μάλιστα και το βραβείο για τον παίκτη του μήνα Οκτώβρη. Από την άλλη πλευρά, όλο και περισσότερο προβληματίζει η Άρσεναλ που δεν μπόρεσε να πάρει νίκη ούτε στο Γιουρόπα Λιγκ μένοντας στο 1-1 στην έδρα της Γκιμαράες. Υπάρχει γενικότερη γκρίνια στον σύλλογο, πολλά τα παράπονα των παικτών προς το πρόσωπο του Έμερι. Η Λέστερ θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την κατάσταση που βρίσκονται οι «κανονιέρηδες». Πολλά τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων, οι Βάρντι, Μάντισον και Πέρεθ είναι έτοιμοι να τα εκμεταλλευτούν. Άσος σε απόδοση διπλασιασμού.

Τέλος, θα ασχοληθούμε με την αναμέτρηση ΟΦΗ – ΠΑΟΚ. Σε «κακό φεγγάρι» βρίσκονται οι γηπεδούχοι που μετράνε μόλις μία νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς ανεξαρτήτου διοργάνωσης. Το πάλεψαν ωστόσο έχασαν με 3-2 στην έδρα της ΑΕΛ παρότι προηγήθηκαν με δύο γκολ στα πρώτα εφτά λεπτά της αναμέτρησης. «Στραβοπάτημα» για τον ΠΑΟΚ σε ακόμα ένα ντέρμπι καθώς αυτή την φορά τον «έσωσε» ο Βιερίνια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στον αγώνα που θα πραγματοποιηθεί στο «Γεντί Κουλέ» περιμένω ένα ανοιχτό παιχνίδι. Ο ΟΦΗ παρουσιάζει διαφορετική εικόνα στους αγώνες του σε σχέση με πέρυσι, η ομάδα του Φερέιρα από την άλλη θα «παλέψει» έτσι ώστε να μην χάσει την επαφή της με την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αμφότερες διαθέτουν ποιοτικές επιθέσεις αλλά και αμυντικά κενά, GG σε απόδοση 1.70.