Παναθηναϊκός-Μακάμπι game5 Euroleague 05/04

Από: Openmind

04/04/2012

Το τελευταίο εισιτήριο για το Final 4 της Euroleague στην Κωνσταντινούπολη θα δοθεί αύριο το βράδυ στο ΟΑΚΑ όπου ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η σειρά είναι στο 2-2 μετά από 4 συναρπαστικά παιχνίδια.

Η συγκεριμένη σειρά μας έχει δώσει σπουδαίο θέαμα μέχρι τώρα. Στο πρώτο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πολύ συγκεντρωμένος και παρουσίασε ένα εκπληκτικό πρόσωπο νικώντας την Μακάμπι 93-73. Η ισραηλινοί ήταν φανερά απροετοίμαστοι (εκτός και αν ήταν σχέδιο...) γιατί στο δεύτερο παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν την νίκη πετυχαίνοντας αρκετά μεγάλα σουτ. Το τελικό σκορ 92-94 στην παράταση δείχνει πως ο Παναθηναϊκός το πάλεψε αλλά η αλήθεια είναι πως πραγματοποίησε ένα πολύ κακό παιχνίδι. Η σειρά λοιπόν μεταφέρθηκε στο Τελ Αβίβ και πολλοί ήταν αυτοί που έλεγαν πως στο καμίνι της ΝΟΚΙΑ ΑRENA ο φετινός Παναθηναϊκός δεν θα άντεχε. Πράγματι στο τρίτο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ένα καταστροφικό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο (24-13) με αποτέλεσμα να κυνηγάει το υπόλοιπο ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του (κέρδισε και τα δύο δεκάλεπτα) αλλά δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με σκορ 65-62.

Πολλή κουβέντα λοιπόν για το τέλος του πρωταθλητή Ευρώπης και πως θα γνώριζε την τρίτη συνεχόμενη ήττα και τον αποκλεισμό. Οι πιο έμπειροι όμως αναλυτές σημείωναν πως ο Παναθηναϊκός δύσκολα θα επαναλάμβανε ένα κακό παιχνίδι και πως η Μακάμπι με βάση το στυλ παιχνιδιού της αργά ή γρήγορα θα κόλλαγε... αν ο Παναθηναϊκός συγκεντρωνόταν περισσότερο στην άμυνά του. Και αυτό ήρθαν οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να επιβεβαιώσουν στο 4ο παιχνίδι ΤΕΛΙΚΟ καθώς εάν έχαναν, πήγαιναν σπίτι τους! Η άμυνα που έπαιξε ο Παναθηναϊκός ήταν πραγματικά για σεμινάριο και οι παίκτες του πίεζαν ασφυκτικά τους αντίστοιχους της Μακάμπι. Ο κόουτς Μπλάτ είχε επιλέξει να αφήσει προκλητικά τον Νικ Καλάθη να σουτάρει ανενόχλητος (μετά το άστοχο τλευταίο σουτ του 3ου παιχνιδιού που θα μπορούσε να στείλει τον Παναθηναϊκό στην παράταση) αλλά αυτή την φορά το πλήρωσε ακριβά αφού ο Καλάθης έκανε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι και έδειχνε να έχει τρομερή αυτοπεποίθηση. Πολύ μεγάλη συβολή στην νίκη είχαν οι Γιασικεβίτσιους, Καϊμακόγλου και Διαμαντίδης ενώ συγκλονιστικός ήταν και ο Μπατίστ αφού έδινε μάχες στον αέρα με πολύ νεότερους και πολύ αθλητικούς παίκτες. Το "νέο αστέρι" Οχαγιόν της Μακάμπι, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού ενώ η εξουδετέρωση των Μπλου, Λάγκφορντ και Σμιθ ήταν το κλειδί για την νίκη της ελληνικής ομάδας με σκορ 69-78.

PaoMaccabi

Για το αυριανό παιχνίδι πιστεύω πως ο Παναθηναϊκός δεν θα χάσει αφού διαθέτει καλύτερη ομάδα από την Μακάμπι και με περισσότερες λύσεις. Σαφώς η Μακάμπι θα τα δώσει όλα για μια νίκη ενώ έχει και την ψυχολογία αφού το έκανε ξανά πριν δύο αγώνες μέσα στο ΟΑΚΑ. Ο κόουτς Μπλατ θα προσπαθήσει να μπλοκάρει την επίθεση του Παναθηναϊκού αλλά το πρόβλημα θα το έχει στην δική του επίθεση είναι η αλήθεια. Ο Ομπράντοβιτς γνωρίζει πως με την άμυνα θα πάρει την πολύτιμη νίκη και αν σκεφτεί κανείς την ενέργεια που θα πάρουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού από το κατάμεστο ΟΑΚΑ, θεωρώ πως θα πιέζουν από την φυσούνα πριν αρχίσει το ματς! Μόνη ελπίδα των ισραηλινών είναι τα μακρινά σουτ για τα οποία διαθέτουν τους κατάλληλους παίκτες! Το μόνο σίγουρο είναι πως θα δούμε ένα ακόμα σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο μεγάλες ομάδες.