Παιχνίδι σε Δανία και Ελβετία

27/07/2019

Καλημέρα σε όλη την παρέα του bet-planet. Δύο σημεία ξεχώρισα από το σημερινό πρόγραμμα (27/07) από τα πρωταθλήματα της Δανίας και της Ελβετίας. Πάμε να τα δούμε.

Στις 18:30 έχουμε το Χόρσενς – Κοπεγχάγη. Άλλη ομάδα έδειξε να είναι αγωνιστικά η Χόρσενς η οποία πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Σίλκεμποργκ με 3-0 στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Μετά την απογοητευτική εμφάνιση της πρώτης αγωνιστικής, η ομάδα του Χένρικσεν έδειξε αμυντική συνέπεια αλλά και επιθετικές αρετές σκοράροντας τρεις φορές στην έδρα ενός ποιοτικού αντίπαλου. MVP της αναμέτρησης ο Μπροκ που πέτυχε δύο γκολ στο 21ο και 51ο λεπτό. Από την άλλη πλευρά, το 2/2 έκανε η Κοπεγχάγη στο πρωτάθλημα νικώντας με 2-1, εντός έδρας την Άαρχους. Με το δεξί ξεκίνησε και τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Champions League καθώς έκανε το πρώτο βήμα στην έδρα της Δε Νιού Σεντς με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου αγώνα που πραγματοποιήθηκε στην Ουαλία. Στην συγκεκριμένη αναμέτρηση ακλόνητο φαβορί είναι οι φιλοξενούμενοι. Έχουν επιθετική ποιότητα με τους Σωτηρίου και Όλντερ να αποτελούν τα αστέρια της ομάδας. Σημαντική είναι και η συνεισφορά του ποιοτικού Ζέκα. Έτσι αναμένω να επικρατήσουν στην έδρα ενός αντιπάλου που θα παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή στην κατηγορία. Θα προσπαθήσει να «καθαρίσει» το ματς από τα πρώτα λεπτά η Κοπεγχάγη, αναμένονται γκολ στην αναμέτρηση. Επιλογή μου το συνδυαστικό 2 & over 1.5 σε απόδοση 1.72.

Μεταφερόμαστε στην Ελβετία και την αναμέτρηση Βασιλεία – Σεν Γκάλεν. Έπαιξε με την φωτιά στα τελευταία λεπτά η Βασιλεία και το πλήρωσε χάνοντας με 3-2 στην έδρα της Αϊντχόφεν για τα προκριματικά του Champions League. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης αν αναλογιστεί κανείς ότι έπαιζε με έναν αντίπαλο που έχει πολλαπλάσιο μπάτζετ. Ωστόσο, δέχθηκε την ανατροπή στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης και ενώ είχε αποκτήσει το προβάδισμα στο 79ο λεπτό με τον Αλντερέτε. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα για την Βασιλεία που νίκησε εύκολα με 4-1 στην έδρα της Σιόν. Από την άλλη πλευρά, με ήττα συνδυάστηκε το εναρκτήριο ματς της Σεν Γκάλεν που έχασε με 2-0, εντός έδρας από την Λουκέρνη. Σαφώς αποδυναμωμένη σε σχέση με το περσινό ρόστερ, η ομάδα του Ζέιλντερ έχει και πάλι ως στόχο την είσοδο της στην πεντάδα παρότι το έργο μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο την φετινή χρονιά. Στο ματς που θα πραγματοποιηθεί στο «Σεντ Γιάκομπ-Παρκ» αναμένω κυριαρχία των γηπεδούχων. Η ομάδα του Κόλλερ θα μπει δυνατά στον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο έτσι ώστε να «ξεμπερδεύει» για να αφοσιωθεί στην δύσκολη ευρωπαϊκή ρεβάνς. Αγιέτι και Ζάφι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, επιλογή μου ο άσος από ημίχρονο σε απόδοση 1.91.