Παιχνίδι δύναμης στο ΟΑΚΑ, υπάρχουν γκολ στην Τουρκία

07/06/2019

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του Bet-Planet. Σήμερα θα ασχοληθούμε με δύο αγώνες από τα προκριματικά του Euro 2020. Πάμε να δούμε τις επιλογές μας.

Ξεκίνημα από το Ελλάδα - Ιταλία. Έδειξε «μέταλλο νικητή» η εθνική μας στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Βοσνία και κατάφερε να πάρει σημαντικό βαθμό με το τελικό σκορ να καθορίζεται στο 2-2. Παρότι η εθνική βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να εκμεταλλευτεί τους χώρους που της έδωσε η Βοσνία σκοράροντας δύο γκολ με τον Φορτούνη και τον Κολοβό στο 64ο και 85ο λεπτό αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, εύκολο έργο είχε η Ιταλία απέναντι στο Λιχτενστάιν το οποίο και νίκησε με 6-0, εντός έδρας. Στην αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ περιμένω από τους προπονητές να μην ανοίξουν τα «χαρτιά» τους από το πρώτο λεπτό. Θα είναι κυρίως ένα παιχνίδι υπομονής όπως άλλωστε μας έχουν συνηθίσει τόσο ο κόουτς της εθνικής μας όσο και ο Μαντσίνι. Το ματς θα κριθεί κυρίως στην δύναμη χωρίς τα δύο ρόστερ να ρισκάρουν. Χ σε απόδοση 3.20.

Το δεύτερο σημείο μας για σήμερα θα έρθει από την αναμέτρηση Τουρκία - Γαλλία. Εξαιρετική η πορεία της Τουρκίας μέχρι στιγμής στον όμιλο, μετράει 2/2 νίκες με την τελευταία να έρχεται εύκολα, εντός έδρας απέναντι στην Μολδαβία με 4-0. Πολύ καλή η δουλεία που έχει πραγματοποιήσει μέχρι στιγμής ο κόουτς Γκιουνές, ξεκάθαρος στόχος πλέον η πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης. Εξαιρετική παρουσιάζεται και η Γαλλία η οποία στο τελευταίο -χρονικά- ματς νίκησε με 4-0, εντός έδρας την Ισλανδία. Έτοιμη δηλώνει η ομάδα του Ντεσάμπς να πάρει «εκδίκηση» για τον χαμένο τελικό του 2016. Πιστεύω ότι θα δούμε γκολ στην συγκεκριμένη αναμέτρηση. Αμφότερες οι ομάδες παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο, δεν κλείνονται στην άμυνα ανεξαρτήτου αντιπάλου. Ποιοτικοί οι Ουντέρ και Τοσούν, παίκτες κλάσης οι Πογκμπά και Γκριεζμάν. GG σε απόδοση 2.12.