Ολοταχώς για ημιτελικά η Σαχτάρ

11/08/2020

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του bet-planet. Final 8 λοιπόν στην Γερμανία και το Europa League και εμείς βγάλαμε ισάριθμα bets από τους αγώνες της ημέρας.

Ξεκίνημα από του ουδέτερο Ντούισμπουργκ και τον αγώνα Γουλβς - Σεβίλλη. Μπορεί να μην έπεισαν με την εμφάνιση τους, ωστόσο οι παίκτες του Νούνο Εσπιρίτο Σάντος πήραν αυτό που ήθελαν, δηλαδή την νίκη (1-0) κόντρα στον Ολυμπιακό και την πρόκριση τους στην επόμενη φάση. Εξαιρετικός ο Ρούι Πατρίσιο όπου έκανε σημαντικές επεμβάσεις ενώ ο Χιμένεθ ευστόχησε σε ακόμα ένα πέναλτι μην δείχνοντας όμως καλό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο. Από την άλλη πλευρά, νίκη με 2-0 πανηγύρισε η Σεβίλλη, απέναντι στην Ρόμα χάρις στα γκολ τον Ρεγκιλόν και Εν Νεσιρί στο 22ο και 44ο λεπτό αντίστοιχα. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Λοπετέγκι έκανε συντήρηση δυνάμεων με την ομάδα του να βρίσκεται στους οχτώ της διοργάνωσης για πολλοστή φορά τα τελευταία χρόνια. Στην συγκεκριμένη αναμέτρηση περιμένω ένα ανοιχτό παιχνίδι. Αμφότερες είναι ομάδες που αρέσκονται στο να σκοράρουν γκολ και να παίρνουν γενικότερα πρωτοβουλίες στην αναμέτρηση. Άκρως ποιοτικοί οι Χιμένεθ, Τραορέ και Ποντένσε, μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις οι Σούσο, Οκάμπος και Εν Νεσίρι ειδικά μετά τον τραυματισμό του Γιόνι Κάστρο που αφήνει ένα μεγάλο κενό στην αριστερή μεσοαμυντική πλευρά των «λύκων». GG σε απόδοση 2.10.

Μεταφερόμαστε στο Γκεζελκίρχεν εκεί όπου στις 22:00 θα διεξαχθεί το Σαχτάρ Ντόνετσκ - Βασιλεία. Τι και αν είχε σκορ πρόκρισης από τον πρώτο αγώνα; Η Σαχτάρ έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο παίρνοντας και πάλι νίκη, αυτή την φορά με 3-0 απέναντι στην Βόλφσμπουργκ. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη την αναμέτρηση ωστόσο χρειάστηκαν ογδόντα εννιά λεπτά για να πετύχει η ομάδα το πρώτο γκολ, με τα δύο επόμενα να έρχονται στο 91ο και 93ο. Από την άλλη πλευρά, διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το ματς στην Ελβετία για την Βασιλεία που έχοντας το 3-0 του πρώτου γύρου στην Γερμανία, νίκησε και πάλι με 1-0 εντός έδρας την Άιντραχτ χάρις σε γκολ του Φρέι στο 88ο λεπτό. Οι Βραζιλιάνοι της Σαχτάρ έδειξαν να βρίσκονται σε «δαιμονιώδη» φόρμα και περιμένω να «ταλαιπωρήσουν» αρκετά την αργή άμυνα των Ελβετών. Οι Ουκρανοί αποτελούν ένα ποιοτικότερο σύνολο, έχουν την «χρυσή» ευκαιρία να βρεθούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης απέναντι σε έναν «βατό» αντίπαλο. Άσος σε απόδοση 1.87.