Ντέρμπι σε Ελλάδα και Αγγλία

03/11/2018

Χαιρετώ την παρέα του Bet-planet. Συνεχίζουμε εξαιρετικά την δουλειά μας. Βγήκαν αρκετά σημεία μεσοβδόμαδα ενώ το προηγούμενο Σ/Κ τα πήγαμε εξαιρετικά. Σήμερα έχω ξεχωρίσει δύο αναμετρήσει όπου και έβγαλα δύο δυάδες.

Ξεκινάω με το Άρσεναλ – Λίβερπουλ. Για το θεσμό του Λιγκ Καπ προκρίθηκε εύκολα εντός έδρας εναντίον τη Μπλάκμπουλ με 2-1. Για το πρωτάθλημα όμως «γκέλαρε» εκτός έδρας εναντίον της Κρίσταλ Πάλας φεύγοντας μόνο με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Αν και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να χάνουν, μπόρεσαν και γύρισαν το παιχνίδι πρώτα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Τσάκα και έπειτα με σουτ του Ομπαμεγιάνγκ. Όμως η Κρίσταλ Πάλας δεν είχε πει την τελευταία λέξη και έτσι ο Μιλιβόγιεβιτς σκόραρε στο 83ο λεπτό με δεύτερο κερδισμένο πέναλτι αφήνοντας την Άρσεναλ μόνο με τον βαθμό της ισοπαλίας. Από την άλλη πλευρά η Λίβερπουλ νίκησε με σβηστές τις μηχανές 4-1 στο «Άνφιλντ» την Κάρντιφ. Επέστρεψαν στα γκολ Μανέ και Σαλάχ, πέτυχε το παρθενικό του τέρμα ο Σακίρι. Σταθερά στην πρώτη θέση σε ισοβαθμία με την Σίτι η Λίβερπουλ. Θέλει να αποδείξει πράγματα στο ματ με την Άρσεναλ η οποία μάλιστα έχει πολλές απουσίες. Πιο συγκεκριμένα εκτός θα μείνουν οι Ελνενί, Γκουεντουζί και Κοσιενλί ενώ αμφίβολοι είναι οι Μονρεάλ, Παπασταθόπουλος, Κολάσινατς και Μπεγιερίν. Αμφότερες επιθετικές ομάδες, πιστεύω θα βρουν εύκολα σκορ στο ματς. Η τριπλέτα Μανέ – Φιρμίνο – Σαλάχ είναι δεδομένο ότι θα βρει πολλούς χώρους στην αντεπίθεση ενώ ο Ομπαμεγιάνγκ είναι ιδιαίτερα φορμαρισμένος. Καλές εμφανίσεις από τον Εζίλ ο οποίος φαίνεται να ξαναβρίσκει τον εαυτό του. GG και Over 2.5 σε απόδοση 1.80 ενώ ξεχώρισα και δύο ειδικά να σκοράρει ο Μοχάμεντ Σάλαχ ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στην προηγούμενη αναμέτρηση και φαίνεται να θυμίζει κάτι από τον περσινό εαυτό του και ο Ομπαμεγιάνγκ ο οποίος πραγματοποιεί πολύ καλές εμφανίσεις έχοντα πετύχει 3 γκολ στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Anytime Scorer Salah σε απόδοση  1.80 και Anytime Scorer Aubameyang σε απόδοση 2.30.

Τελειώνω με την αναμέτρηση Παναθηναϊκός – ΑΕΚ. Έχασαν με κάτω τα χέρια οι γηπεδούχοι στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ με 2-0 εκτός έδρας. Θα μπορούσε να δεχθεί και άλλα γκολ ο Παναθηναϊκός αλλά ο Διούδης ήταν εξαιρετικός. Τα γκολ της αναμέτρησης οι Πρίγιοβιτς και Λημνιός. Από την άλλη πλευρά άνετη επικράτηση για την ΑΕΚ εναντίον του Άρη στο ΟΑΚΑ με 4-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο πρώτο ημίχρονο όμως στην συνέχεια είδαν έναν Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή μέχρι το ημίχρονο κάνοντας μάλιστα καλές φάσεις για γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι και οι εξαιρετικοί Πόνσε Μπογιέ και Λιβάια βρήκαν δίχτυα. Μόνο νίκες μετράει ο Παναθηναϊκός εντός έδρας και το ματς με την ΑΕΚ θα είναι ένα καλό δείγμα για να δείξουν οι παίκτες του κόουτς Δώνη τις δυνατότητες τους. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ θα επιχειρήσει από νωρίς να βγει μπροστά έτσι ώστε να φύγει με το τρίποντο. Ακολουθεί επίσης και ευρωπαϊκό παιχνίδι, ο Μαρίνος Ουζουνίδη θα κληθεί να διαχειριστή όσο πιο καλά μπορεί το ρόστερ του. Αναμένω επιθετικό παιχνίδι, και οι δύο ομάδες θα κυνηγήσουν την νίκη. GG σε απόδοση 2.08.