Ντερμπάρα στην Κολωνία, δεν χάνει η Σάλκε

24/05/2020

Έγιναν πραγματάκια και χθες στη στήλη. Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαιτέρως η Ντόρντμουντ ενώ στο δεύτερο ημίχρονο στο Γκλάντμπαχ - Λεβερκούζεν το ματς άνοιξε και μας πλήρωσε. Σήμερα, η μέρα είναι πολύ πιο απαιτητική. Τρείς επιλογές (όλες κι όλες), συνεπώς θα πρέπει να είμαστε άκρως... to the point.

Θα ξεκινήσω απο το ματς της Κολωνίας με τη Φορτούνα. Μέσα σε δέκα λεπτά, η Κολωνία κατάφερε να γκρεμίσει ο,τι έχτιζε στο παιχνίδι. Πάνω που είχε πάρει ένα σκορ ασφαλείας (2-0 μέχρι το 61'), ξάφνου έμοιαζε σαν να έπαθε ένα απότομο μπλακ άουτ. Η Μάιντς έκανε «φαρμακερές» αντεπιθέσεις, η αμυντική γραμμή των γηπεδούχων ήταν παιδική χαρά και κάπως έτσι θα πρέπει να λένε και ευχαριστώ στην Κολωνία που πήραν και βαθμό! Με το «φτωχό» 0-0 «βολεύτηκε» στην ισοπαλία και η Φορτούνα με τη Πάτερμπορν, εξίσου εκτός έδρας. Είχε όμως τέσσερα δοκάρια και κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Η ομάδα του Ντίσελντορφ παίζει στο... όριο με την φωτιά, μόλις 23 βαθμοί συγκομοιδή και τρίτη απο το τέλος. Αν τελείωνε σήμερα το πρωτάθλημα έπεφτε με την Μάιντζ που έχει δύσκολο ματς απέναντι στην Λειψία να είναι τέσσερις πόντους πιο πάνω. Αν υπήρχαν οπαδοί στις κερκίδες θα μιλούσαμε αλλιώς, μιας και το παιχνίδι είναι ντέρμπι μίσους. Ντερμπάρα για την ακρίβεια σαν ομάδες και σαν πόλεις. Η Κολωνία είχε ένα καλό σερί πριν από τη διακοπή, η Φορτούνα θέλει να ξεσπάσει και να πάρει κάτι θετικό. Δεν συνηθίζει να μη σκοράρει εξάλλου... Στο 1.66 το over 2.5 στη stoiximan.

Στο παιχνίδι της Μάιντς με τη Λειψία, το σετ είναι άκρως αντιεμπορικό, δεν σκοπεύω να ακουμπήσω διπλό της τάξεως του 1.40, όσο κι αν το θέλει το ματς η φιλοξενούμενη. Όσον αφορά το Σάλκε - 'Αουγκσμπουργκ; Kαμία απο τις δύο κάκιστες ομάδες δεν εμπνέουν σιγουριά. Οι γηπεδούχοι πάντως έχουν μόλις μια ήττα εντός στα 12 τελευταία παιχνίδια, ενώ η Άουγκσμπουργκ δύσκολα παίρνει κάτι εκτός έδρας. Ο στόχος των γηπεδούχων είναι να δείξουν αντίδραση μετά την άθλια εμφάνιση με τη Ντόρντμουντ. Θα πάω με κάλυψη του 1Χ σε συνδιασμό με το under 3.5 στο 1.80. Δύσκολα ανοίγουν τα ματς της Σάλκε, ενώ εντός δεν χάνει τουλάχιστον συχνά.