Μπάσκετ (10/05): Παρασκευή με επιλογές από Γερμανία και Ισπανία

Από: Φάνης Παναγιώτου

09/05/2019

Φουλ δράση στην Γερμανία, παίζουν μπάσκετ και στην Ισπανία. Ο Φάνης Παναγιώτου αναλύει κι επιλέγει σημεία για ποντάρισμα από το μπασκετικό κουπόνι.

LIGA ENDESA

Μπαρτσελόνα - Βαλένθια: Μετά τον αποκλεισμό τους από τη EuroLeague και τις δύο σερί ήττες από τη Μπανταλόνα και τη Μπασκόνια, οι Καταλανοί επικράτησαν άνετα της Γκραν Κανάρια εκτός έδρας με 97-77 και βελτίωσαν στο 23-6 το ρεκόρ τους στη Liga Endesa. Θέλουν πάση θυσία το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη Βαλένθια, η οποία με απολογισμό 19-10 λογικά θα είναι 4η στην κανονική περίοδο. Αντίθετα, η Μπαρτσελόνα κυνηγάει την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs και παρά την ενδεχόμενη απουσία του Τόμιτς (σέντερ), μπορούμε να την εμπιστευτούμε. Είναι ανώτερη ποιοτικά συγκριτικά με τη Βαλένθια, εντός έδρας έχει το εντυπωσιακό 14-1 και η στατιστική της γράφει πως έχει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 87.4 πόντους και 41.2% στα τρίποντα κατά μέσο όρο και τη δεύτερη καλύτερη άμυνα με παθητικό μόλις 76.6 πόντους ανά ματς. Η Βαλένθια έχει και κάποια προβλήματα απουσιών εσχάτως, άσος από ημίχρονο.

• Μπαρτσελόνα - Βαλένθια: 1/1 (1.75)/Stoiximan

BUNDESLIGA BASKETBALL

Γκέτινγκεν - Λούντβιχσμπουργκ: Προτελευταία αγωνιστική στην κανονική περίοδο του γερμανικού πρωταθλήματος, με τη Γκέτινγκεν να έχει 9-23, να είναι βαθμολογικά αδιάφορη και να βρίσκεται ήδη σε διακοπές. Βέβαια, δεν παρουσιάζεται αδιάφορη στο παρκέ, αλλά όσο να ‘ναι η απουσία βαθμολογικού κινήτρου επηρεάζει. Πόσο μάλλον απέναντι στη Λούντβιχσμπουργκ (16-16) που είναι ανώτερη ποιοτικά και κυνηγάει την είσοδό της στα playoffs. Έτσι κι αλλιώς, οι γηπεδούχοι έχουν μόλις 4 νίκες σε 12 εντός έδρας αναμετρήσεις, διαθέτουν τη δεύτερη χειρότερη επίθεση με 78.8 πόντους ενεργητικό κατά μέσο όρο, ενώ σουτάρουν με 34.7% στα τρίποντα. Διπλό.

• Γκέτινγκεν - Λούντβιχσμπουργκ: 2 με -5 (1.70)/Novibet

Γιένα - Κραϊλσχάιμ: Οι γηπεδούχοι έχουν μείνει στις 5 νίκες κι έχουν ήδη πει αντίο στη BBL. Οι φιλοξενούμενοι έχουν ελπίδες να σωθούν (7-25), αλλά οι αποδόσεις του διπλού είναι πολύ χαμηλές για να τους εμπιστευτούμε. Η Γιένα δεν έχει λόγο να κάνει χάρες και γι’ αυτό θα προτιμήσουμε το over από το να μπλέξουμε με τα καθαρά σημεία νίκης. Βλέπετε, η γηπεδούχος διαθέτει μία από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας με 88.9 πόντους παθητικό κατά μέσο όρο, την ώρα που η Κραϊλσχάιμ σημειώνει 82.5 πόντους ανά παιχνίδι κι έχει παθητικό 91.1 πόντους! Διόλου απίθανο το σενάριο των 170+ πόντων.

• Γιένα - Κραϊλσχάιμ: Over 170.5 (1.80)/Spartabet