MLS (5/7): Μεταμορφώνεται εντός έδρας το Ντάλας

04/07/2019

Το Ντάλας φιλοξενεί την Ουάσιγκτον και οι Γκάλαξι με σκοπό να πιέσουν το Λος Άντζελες αντιμετωπίζουν το αξιόμαχο Τορόντο.

Κολοράντο - Νιού Ίνγκλαντ: Το Κολοράντο παρά το γεγονός πως θεωρείται μία απο τις πιο αδύναμες ομάδες του MLS, την περασμένη αγωνιστική πέτυχε ένα... αγωνιστικό θαύμα και επικράτησε του Λος Άντζελες με 1-0 με τον Ουίλσον να σκοράρει στο 49 ο λεπτό της συνάντησης. Έπειτα δέχτηκε σφυροκόπημα αλλά άντεξε στην πίεση. Έχει επτά σερί ματς αήττητο ενώ δείχνει άκρως ανεβασμένο το Κολοράντο που πάντως ειναι στην προτελευταία θέση. Πράις, Γουάιν και Λιούις εκτός.

Δεν πέρασε έυκολο βράδυ η ομάδα της Νιού Ίνγκλαντ που δέχτηκε μεγάλη πίεση απο το Χιούστον αλλά κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή! Βρέθηκε να χάνει απο νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με την έναρξη της επανάληψης, δεν έβγαλε το πόδι απο το γκάζι και γύρισε το ματς με το γκολ της νίκης να σημειώνεται στο 90 λεπτό. Αποδίδει καλά η Νιού Ίνγκλαντ εδώ και καιρό δείχνοντας ικανή να ανέβει περισσότερες θέσεις στη βαθμολογία. Τραυματίας μόνο ο Μανσίενε.

Εκτίμηση: Έχουν ανεβάσει στροφές και παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι δείχνουν έντονα προβλήματα μακριά απο την έδρα τους, ο άσος στη τιμή αυτή δεν πείθει. Είναι αμφότερες ομάδες του over ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν έξι διαδοχικά GG. Πείθει το GG και over 2.5 στο 1.85.

Λ.Α Γκάλαξι - Τορόντο: Σε πολύ κακό φεγγάρι μοιάζουν να βρίσκονται αγωνιστικά οι Γκάλαξι. Η ομάδα του Λος Άντζελες μπορεί να πέρασε εύκολα από το Σινσινάτι με 2-0 με δύο γκολ νωρις στο ματς, εντούτοις πέταξε ολη τη προσπάθεια στα σκουπίδια μετά την ήττα με 3-0 απο το Σαν Χοσέ. Συνεχίζει να κυνηγάει το Λος Αντζελες όντας στο -6 και απαλλαγμένο από τις υποχρεώσεις στο κύπελλο από όπου αποκλείστηκε με το βαρύ 4-0 από το Πόρτλαντ. Εκτός οι Αντούνα, Ντος Σάντος και Αλεσαντρινί.

Πολύ κοντά στο να πάρει μια σπουδαία νίκη εκτός έδρας και απέναντι στην Ουάσιγκτον ήταν η ομάδα του Τορόντο, όμως έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό. Αυτό συνέβη καθώς παρά το γεγονός πως προηγήθηκε μόλις στο 19' και άντεχε καθόλη τη διάρκεια του ματς, ένα πέναλντι με εκτελεστή το Ρούνει στις καθυστερήσεις ήταν αρκετό για να στερήσει το τρίποντο. Έχει μόλις μια νίκη στα δέκα τελευταία παιχνίδια αλλά το χειρότερο απο ολα είναι πως δεν δείχνει σημάδια ανάκαμψης σε καμία περίπτωση. Μόρκαν, Οσόριο, Μπράντλεϊ, Άλτιντορ, Μουρ, Ορό, Αβινγκά θα παραμείνουν εκτός λόγω τραυματισμού.

Εκτίμηση: Περίεργο ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν διέπουν την καλύτερη περίοδο τους. Οι Γκάλαξι μοιάζουν να περνούν μια ακόμα μίνι - κρίση ενώ το Τορόντο όσο κι αν φτάνει κοντά στη νίκη πάντα κάτι στραβώνει. Καλύτερα το πάσο.

Ντάλας - Ουάσιγκτον: Το γκολ του Πόρτλαντ στο 42ο λεπτό στο πρόσφατο μεταξύ τους παιχνίδι για το πρωτάθλημα, ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση (1-0) και σημειώθηκε σε σημείο που έκοψε τα «φτερά» του αντιπάλου. Είχε ένα πολύ καλό αήττητο σερί που γκρέμισε ενώ έμεινε «άσφαιρο» μετά απο οκτώ αγώνες. Ήταν μια κάκιστη εμφάνιση μετά απο πολύ καιρό και έτσι έμεινε στους 26 βαθμούς και την 4η θέση μια νίκη μακριά απο το Σιάτλ. Λείπουν οι Νίλσον και Ακόστα.

Με μολις μία ήττα στα εννέα τελευταία κανείς δεν θα πίστευε πως η DC έχει λόγους να αισθάνεται δυσαρέσκεια, όμως έχει αρκετά ισόπαλα αποτελέσματα και πεταμένους βαθμούς προσφάτως. Παρόλα αυτά απέναντι στο Τορόντο θα πρέπει να λέει και «ευχαριστώ» για τον βαθμό, καθώς οι Καναδοί έπαιξαν αρκετά καλό ποδόσφαιρο καθόλη τη διάρκεια του ματς και θα μπορούσαν να έχουν κλειδώσει τη νίκη. Οσο όμως η Ουάσιγκτον έμενε κοντά, βρήκε την ευκαιρία να τιμωρήσει μέσω του Ρούνει απο την άσπρη βούλα. Λείπουν οι Φίσερ και Μορένο.

Εκτίμηση: Δεν είναι κάτι αξιόλογο η Ουάσιγκτον μακριά απο την  έδρα της, ενώ το Ντάλας είναι ένα θαυμάσιο σύνολο με μπόλικες αρετές. Στο γήπεδο του μάλιστα παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο και παίρνει αποτελέσματα, συνεπώς στο 1.75 ο άσος παίζεται.