ΜLS (30/6): Τον πρώτο λόγο η Ουάσινγκτον

29/06/2019

Mε πλήθος αναμετρήσεων συνεχίζεται το MLS.

Κολόμπους - Ορλάντο: Αδικεί τον εαυτό της η ομάδα του Κολόμπους, έχοντας μόλις μια νίκη στα 11 τελευταία της παιχνίδια. Έβγαλε αντίδραση στο ματς με το Κάνσας αλλά και πάλι την πλήγωσε το γρήγορο γκολ στην επανάληψη με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 1-0 εντός έδρας. Πολύ χαμηλά βαθμολογικά, ενώ παράλληλα φέρνει πολύ οver με 5/7 προσφάτως συγκεκριμένα. Λείπει ο Ουίλιαμς απο την άμυνα.

Έκανε μια εξαιρετική πορεία με διπλό στο Μόντρεαλ (3-0) και εκπληκτικό ποδόσφαιρο, δύο σερί προκρίσεις στο κύπελλο για να φτάσει ως τα προημιτελικά απέναντι σε Μέμφις και Νιου Ίνγκλαντ, η ήττα (στις λεπτομέρειες) ωστόσο απέναντι στην Ουάσιγκτον της κόστισε πολύ στην προσπάθεια να φτάσει ψηλά. Για να φτάσει στη νίκη αυτή βέβαια η DC, χρειάστηκε ένα μυθικο γκολ του Ρούνει πίσω απο το κέντρο. Έχει μόλις μια νίκη εκτός έδρας στα τελευταία έξι και θα πρέπει να ανεβάσει στροφές μακριά απο το σπίτι της αν θέλει να μπεί στα πλέι οφ.

Εκτίμηση: Mατς που αναμένεται κλειστό ανάμεσα σε ομάδες που είναι σε κακό φεγγάρι τελευταία. Περιμένω προσεκτικό παιχνίδι απο αμφότερες γι' αυτό και θα πάω με το under σε απόδοση 2.00 στη stoiximan . Εξάλλου το Ορλάντο μακριά απο την έδρα του βλέπει τα δίχτυα να κουνιούνται με το σταγονόμετρο τελευταία.

Ατλάντα Γιουνάιτεντ - Μόντρεαλ: Ψηλά και στην 4η θέση συνεπώς εντός επτάδας η ομάδα της Ατλάντα που έκανε εντούτοις μια ήττα - πισωγύρισμα χάνοντας απο το Τορόντο με 3-2. Οι Μαρτίνες και Γκρεσέλ έβαλαν την ομάδα τους με 2-1 μπροστά στο σκορ στο πρώτο μέρος αλλά ο Ποθουέλο τους «τιμώρησε» στην επανάληψη.Είχαν προηγηθεί δύο προκρίσεις με Τσάρλεστον και Κολόμπους με την Ατλάντα να είναι σε καλή κατάσταση. Οι Μαρτίνες, Βιγιάλμπα και Μπέλο εκτός.

Έχει δώσει τέσσερα σερί εντός έδρας παιχνίδια για το πρωτάθλημα η ομάδα του Μόντρεαλ που είναι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς και το -2 απο την κορυφή. Μάλιστα έχει κερδίσει τα τρία εξ' αυτών και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-1) κόντρα σε Πόρτλαντ, Σιάτλ και Σόλτ Λέικ. Με δύο γκολ του Οκβόνκουο μάλιστα πήραν το πρόσφατο ντέρμπι με το Πόρτλαντ και καθιερώθηκαν στα υψηλά πατώματα. Εκτός ο Ιγκνάθιο Πιάτι.

Εκτίμηση: Πιο καλή η Ατλάντα, έχει μεγάλη συνοχή και παίρνει αποτελέσματα όμως δεν είναι για 1.55 ο άσος. Ίσως αξίζει η κόντρα, αλλά καλύτερα στο live.

Νέα Υόρκη Σίτι - Φιλαδέλφεια Γιούνιον: «Τρένο» δίχως σταματημό αποτελεί η Νέα Υόρκη Σίτι (New York City) αφού έφτασε στην οκτάδα του κυπέλλου έχοντας πάρει δύο σερί προκρίσεις απέναντι σε Νόρθ Καρολάινα και DC Γιουνάιτεντ. Στο πρώτο ματς μάλιστα, είχε καθαρίσει με τεσσάρα (4-0). Εξαίρετο σύνολο με παίκτες που έχουν εμπειρία στην κατηγορία και μία μόλις ήττα φέτος έχοντας «καπαρώσει» μια θέση στην πρώτη επτάδα. Εκτός ο φορ Χέμπερ.

Δεν είναι κακή φέτος και δικαιωματικά η πρωτιά στην Ανατολή της ανήκει, όμως θα μπορούσε και το κάτι παραπάνω. Την πικραίνει ο τρόπος με τον οποίο αποκλείστηκε απο την Ουάσιγκτον στο κύπελλο όμως θα πρέπει και μπορεί να το ξεπεράσει. Σκοραρε στο δεύτερο μέρος της παράτασης και πιο συγκεκριμένα στο 113' με τον αντίπαλο να πετυχαίνει δύο γκολ στο 118' και το 120' για την απόλυτη ανατροπή! Μόλις δύο ήττες στα 16 τελευταία ματς της στο πρωτάθλημα. Εκτός ο κίπερ Μπλέικ.

Εκτίμηση: Ματς που δύσκολα μπορεί να βγάλει bet. Eίναι αρκετά ανεβασμένη η Νέα Υόρκη, έχει παίκτες με ποιότητα για να το πάρουν αλλα η Φιλαδέλφεια προκαλεί σεβασμό στην Ανατολή. Πάσο.

Νιού Ίνγκλαντ - Χιούστον: Χωρίς να έχει ηττηθεί για πέντε σερί παιχνίδια στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Νιού Ίνγκλαντ συνεχίζει δυναμικά παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο τον τελευταίο καιρό. Ο Μπιέ στο 31' την έβαλε μπροστά αλλά στο 84' ο Πρζαλικο ήταν αυτός που χάρισε στην Φιλαδέλφεια τον πόντο παρόλο που είχε προηγηθεί πολύ νωρίς στο ματς. Με μόλις τρείς νίκες στα εννιά εντός φέτος δεν δικαιούται μια καλή θέση στη βαθμολογία. Είχε προηγηθεί ο αποκλεισμός απο το Ορλάντο στο κύπελλο ενώ είναι κομπλέ αγωνιστικά.

Η ήττα απο το Σαν Χοσέ (2-0) κόστισε πολύ καθώς αποτέλεσε την πέμπτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα της ομάδας του Χιούστον  έχοντας συνολικά μόλις ένα τρίποντο στα επτά πιο πρόσφατα. Έμεινε πίσω στο σκορ νωρίς και δεν έβγαλε αντίδραση παίζοντας αρκετά νωχελικά όπως συνηθίζει έχοντας πολλές ελλείψεις στο ρόστερ που μοιάζει αδύναμο. Πέμπτο πάντως το Χιούστον στη Δύση με 24 βαθμούς σε 15 ματς. Εκτός ο φορ Ροντρίγκεζ.

Εκτίμηση:  Η ομάδα της Νιου Ίνγκλαντ είναι σε καλό - σχετικά - φεγγάρι αλλά δεν παίρνει νίκες. Έχει μόλις μία στα επτά τελευταία και ενδιάμεσα έναν κυπελλικό αποκλεισμό. Το Χιούστον παραπαίει αλλά δεν γίνεται να πάει χειρότερα. Έχει αξία το 1.80 του Χ2.

Ουάσινγκτον - Τορόντο: Στην αναμέτρηση της DC United με αντίπαλο την Ορλάντο Σίτι, ο Αγγλος πρώην στράικερ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ρούνει,  σκόραρε με σουτ πίσω από το κέντρο! Χωρίς να το σκεφτεί πολύ, είδε τον γκολκίπερ της ομάδας του Ορλάντο, Ρουάν, εκτός θέσης, και τον «κρέμασε» με εκπληκτικό σουτ πίσω από το κέντρο του γηπέδου από απόσταση περίπου 65 μέτρων! Με αυτό το τρόπο άφησε πίσω έναν οδυνηρό αποκλεισμό στο κύπελλο απο την ομάδα της Νέας Υόρκης. Βρήκε νίκη μετά απο πέντε ματς ωστόσο είναι αρκετά ψηλά, στο -2 απο τη πρώτη θέση. Λείπει ο μέσος Μορένο.

Έσπασε την κακοδαιμονία οκτώ ολόκληρων αγωνιστικών το Τορόντο στις οποίες δεν μπορούσε να βρεί νίκη και επικράτησε της Ατλάντα σε ένα ματς κυριολεκτικά γκραν γκινιόλ. ο Εντό έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 1ο λεπτό της συνάντησης, με τον αντίπαλο να απαντά δύο φορές και τον Ποθουέλο με προσωπικό του τέρμα να στέλνει ισόπαλες τις δύο ομάδες με 2-2 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη χάθηκαν πολλές ευκαιρίες για το γκολ το οποίο ήρθε με τον Ποθουέλο ξανά στο 94' με τον Μαρτίνεζ της Ατλάντα να χάνει πέναλντι στο 96'! Εκτός ο φορ Άλτιντορ και ο αμυντικός Μόργκαν.

Εκτίμηση: Πολύ δυνατή η Ουάσιγκτον που μοιάζει ανεβασμένη και ανασυγκροτημένη τον τελευταίο καιρό. Το Τορόντο μπορεί να κέρδισε αλλά πρέπει να κάνει πολλά περισσότερα για να κερδίσει την εμπιστοσύνη μας. Άσος στο 2.17.

Σόλτ Λέικ - Κάνσας: Τέταρτο σερί αρνητικό αποτέλεσμα (0-1-3 στα τελευταία) για το Σολτ Λέικ που μετά απο τρείς σερί νίκες στο MLS βρέθηκε να σκορπά βαθμούς και να βιώνει έναν αποκλεισμό με κάτω τα χέρια απο το Λος Άντζελες με 3-0 εντός. Αναδείχθηκε ισόπαλο με το Σικάγο με σκορ 1-1 με τον Ρούσνακ να είναι ο παίκτης που ισοφάρισε στο ματς. Σαβαρίνο, Μπερτράν και Άλεν εκτός.

Το Κάνσας είναι λίγο πιο κάτω στην βαθμολογία, τρίτο απο το τέλος με μόλις 19 βαθμούς σε 16 ματς στο πρωτάθλημα. Πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα του Κολόμπους με γκολ του Γκουτιέρες στο 48ο λεπτό της συνάντησης αλλά ο αποκλεισμός απο τη Μινεσότα με σκορ 4-1 ήταν πολύ βαρύς και σχολιάστηκε έντονα απο τον τοπικό Τύπο. Μόλις μια νίκη στα 10 πιο πρόσφατα εκτός έδρας ματς του στο MLS.

Εκτίμηση: Ματς που δεν χρήζει επιλογής σημείου. Αμφότερες είναι απο τις πιο χαμηλού επιπέδου ομάδες στη Δύση όμως έχουν ένα κοινό: Σκοράρουν με μεγάλη συνέπεια και δέχονται γκολ. Over 2.5 στο 1.70!

Σαν Χοσέ - Λος Άντζελες Γκάλαξι: Εξαιρετικό το Σαν Χοσέ με μόλις μία ήττα στα επτά τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει. Αποκλείστηκε απο το Λος Άντζελες στο κύπελλο αλλά επικράτησε καθαρά με 2-0 του Χιούστον για το πρωτάθλημα με δύο γκολ του Βάκο, ένα σε κάθε ημίχρονο. Είναι εντός επτάδας στη Δύση, έστω και οριακά πηγαίνοντας πόντο - πόντο με τις υπόλοιπες ομάδες. Σαλίνας, Γοδόι και Χόσεν εκτός.

Οι Γκάλαξι ήταν για ακόμα ένα ματς κατώτεροι των περιστάσεων φέτος και έχασαν με το πολύ βαρύ 4-0 απο την ομάδα του Πόρτλαντ για το κύπελλο βιώνοντας έναν πολύ οδυνηρό αποκλεισμό. Μπόατενγκ στο 12' και Αλβάρες τρία λεπτά μετά σκόραραν για το εκτός έδρας 2-0 στο Σινσινάτι δίνοντας λίγη χαρά στον κόσμο της ομάδας που βλέπει την αγαπημένη του ομάδα στο -6 απο την κορυφή χωρίς να παίζει καλό ποδόσφαιρο. Γκονζάλες, Αντούνα και Ντος Σάντος θα παραμείνουν εκτός.

Εκτίμηση: Αν οι Γκάλαξι ήταν λίγο πιο ανεβασμένοι και είχαν περισσότερη διάρκεια στο παιχνίδι τους, το 3.35 του διπλού θα ήταν... σκάνδαλο γιατί το Σαν Χοσέ μπορεί να είναι σε καλή κατάσταση όμως δεν είναι και άτρωτο. Καλύτερα να απέχουμε.

Σιάτλ - Βανκούβερ: Με το κυάλι αναζητά τη νίκη το Σιάτλ που έχει να τη γευτεί απο τα μέσα Μαϊου. Έχει τέσσερις ήττες και μια ισοπαλία στα πέντε τελευταία με πιο φρέσκο τον αποκλεισμο με 2-1 απο το Πόρτλαντ εντός έδρας. Ωστόσο και οι υπόλοιπες ήττες προσφάτως είναι συνδιασμένες με αμφίτερμα. Μόλις μια ήττα έχει εδώ και ένα χρόνο πάντως εντός έδρας για το MLS το Σιάτλ! Τραυματίες οι Μπρούιν και Μάρσαλ.

Με πέντε (!) ισοπαλίες στα έξι τελευταία του πρωταθλήματος, το Βανκούβερ κλέβει την παράσταση οντας η ... ομάδα της ισοπαλίας. Έχει έξι σερί GG και προέρχεται απο το ισόπαλο 2-2 με το Ντάλας μακριά απο την έδρα του. Οι Ρέινα και Βενίτο στο 81' και το 94' αντίστοιχα έσωσαν την παρτίδα μετατρέποντας σε βαθμό το 2-0 του Ντάλας. Μόλις ένα βαθμό μακριά απο την επτάδα και με τους Αρντάιθ, Κρεπό, Ένρι, Κορνίλιους και Κεμιρί να μην είναι διαθέσιμοι.

Εκτίμηση: Το Σιάτλ έχει 5/6 GG προσφάτως και το Βανκούβερ 6/6! Αμφότερες δεν δυσκολεύονται καθόλου να βρούν το δρόμο προς τα δίχτυα και το GG είναι στο 1.75 εδώ. Ξεκαθαρα η επιλογή μας.