MLS (28/7): Καρέ του άσου

27/07/2019

Μάχη στο MLS με δεκα αναμετρήσεις και ξεκάθαρα φαβορί απο την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Ντέρμπι και δύσκολες εξόδοι για πολλούς που θα κρίνουν τη συνέχεια στην επτάδα.

• H Nιού Ίνγκλαντ έχει κερδίσει τα 3/4 πιο πρόσφατα ματς απέναντι στο Ορλάντο εντός έδρας.
  • Αμφίτερμα σημειώθηκε στα 4/6 τελευταία παιχνίδια των Red Bulls.
  • Το Σιάτλ έχει κερδίσει 6/7 πιο πρόσφατα απέναντι στο Χιούστον.
  • 4/6 νίκες έχει προσφάτως το Σαν Χοσέ.
  • Δύο νίκες στα τρία πιο πρόσφατα ματς κόντρα στο Βανκούβερ για την Μινεσότα.

Nιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον - Ορλάντο Σίτι: Αν η Νιού Ίνγκλαντ δεν ηττηθεί κόντρα στο φιλόδοξο Ορλάντο θα φτάσει αισίως στους οκτώ συνεχόμενους αγώνες χωρίς ήττα. Την περασμένη αγωνιστική ταξίδεψε στο Οχάιο για να αντιμετωπίσει το Σινσινάτι με το γκολ του Γκίλ στο 9ο λεπτό να βάζει τη Ρεβολούσιον μπροστά στο σκορ απο νωρίς. Ο Ντελαμέα σκόραρε στην επανάληψη για το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αρκετό πάθος και να ελέγχουν την κατοχή δημιουργώντας παράλληλα πολλές φάσεις όντας πολύ ανεβασμένοι τον τελευταίο καιρό. Εκτός ο Μίκαελ Μανσιένε (Α) εξαιτίας τραυματισμού.

Το Ορλάντο βγάζει δυναμισμό στην έδρα του και παρουσιάζει ένα αξιόλογο πρόσωπο στις αναμετρήσεις εντός έδρας. Είχε τη κατοχή συντριπτικά υπέρ του στο παιχνίδι κόντρα στους Red Bulls της Νέας Υόρκης, όμως παρόλα αυτά δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Ηττήθηκε με 1-0 παρά το γεγονός πως ο αντίπαλος είχε λιγοστές κλασικές ευκαιριες. Το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν πιθανώς η ισοπαλία στο ματς εντούτοις το Ορλάντο μοιάζει ντεφορμέ εδώ και καιρό. Χιγκίτα (Μ), Ο' Νίλ (Α) και Ντε Τζόν (Α), όλοι τους λύσεις απο τον πάγκο.

Εκτίμηση: Μεγάλο ματς αναμένεται να παρακολουθήσουμε εδώ, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν το πάνω χέρι. Το Ορλάντο δείχνει πως... δεν μπορεί και παλεύει κάθε αγωνιστική με τα θηρία χωρίς όπλα στη φαρέτρα του. Ο άσος στο 1.62 με τους γηπεδουχους να είναι... «τρένο» είναι χαμηλός αλλά ποντάρεται.

Νέα Υόρκη Red Bulls - Κολόμπους Κρού: Οι «ταύροι» της Νέας Υόρκης αναρριχήθηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας στην Ανατολή συνεχίζοντας το εξαιρετικό ποδόσφαιρο και τα μεγάλα αποτελέσματα. Ταξίδεψαν στην έδρα του Ορλάντο και πήραν ένα μεγάλο διπλό (0-1) με το γκολ του Ουάιτ λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας στη Φλόριντα να αποδυκνείεται αρκετό για τους τρείς πόντους. Λείπει μόνο ο Βαλότ.

Η Ομάδα του Κολόμπους κόντρα στο Μόντρεαλ φάνηκε ανταγωνιστική στο ξεκίνημα, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί στο σκορ με τον Ουίλιαμς μόλις στο 6'. Eίχε μπει το νερό στο αυλάκι για να αποκομμίσει μετά απο τον Μάιο (!) τους βαθμούς της νίκης το σύνολο του Κολόμπους κάτι που έδειξε απο το πρώτο λεπτό με το απαράμιλλο πάθος των παικτών. Οι Καναδοί ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ένα γκολ που μόνο μαχαιριά στην καρδιά δεν αποδείχτηκε καθώς η ομάδα του Οχάιο με το ξεκίνημα της επανάληψης πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ακάμ ενώ έπειτα η αποβολή σε παίκτη του αντιπάλου κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη.

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι έχουν το πάνω χέρι απέναντι στο Κολόμπους που πήρε την πρώτη του νίκη μετά τον Μάϊο! Οι Red Bulls μετά το ντέρμπι της Νέας Υόρκης που πήραν έφυγαν με μεγάλο διπλό και απο το Ορλάντο και μοιάζουν στα καλύτερα τους. Στο 1.67 ο άσος, οριακά αποδεκτός.

Ντάλας - Σολτ Λέικ: Το Ντάλας έχει καταφέρει να πάρει κάπως τα πάνω του τόσο ψυχολογικά όσο και απο βαθμούς, μιας και έχει δύο νίκες στα τρία τελευταία παιχνίδια με αποτέλεσμα να έχει ανεβάσει στροφές και να έχει σκαρφαλώσει στον πίνακα της Δύσης. Ταξίδεψε στο Κάνσας την περασμένη εβδομάδα και προηγήθηκε με τον Μπατζί στο πρώτο μέρος της συνάντησης. Ο αντίπαλος κατάφερε να ελέγξει την αναμέτρηση και να πλησιάσει στο γκολ, κάτι που έκανε ωστόσο ο Φερέιρα για λογαριασμό του Ντάλας «κλειδώνοντας» την νίκη. Εκτός ο Τζον Νέλσον (Α) και ο βασικός χαφ Πομικάλ.

Το Σόλτ Λέικ έμεινε αήττητο για πέμπτο παιχνίδι στα έξι τελευταία αφού αναδείχτηκε εντός έδρας ισόπαλο με τη Μινεσότα. Παρά το γεγονός πως «βομβάρδιζε» την αντίπαλη περιοχή με πολλές ευκαιρίες, δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ, κάτι που έκανε ο αντίπαλος παίρνοντας κεφάλι στο σκορ λίγο πρίν τη συμπλήρωση μιας ώρας με τον Σίλβα ωστόσο να δίνει σφυγμό στην ομάδα της Λίμνης λίγο αργότερα και να σώζει τον πόντο! Δεν έχει βασικές περιπτώσεις τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αμφότερες παρουσιάζουν μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα και έχουν εξαιρετικές αμυντικές λειτουργείες. Προσπαθούν να διατηρούν χαμηλό τέμπο ώστε να καρπωθούν κάτι απο τα ματς. Θα πάμε με το under 2.5 στο 2.08 εδώ που είναι η πιο λογική επιλογή.

Τορόντο - Σινσινάτι: 12 πόντοι χωρίζουν τους Καναδούς απο την ομάδα του Σινσινάτι, με τους γηπεδούχους να επιθυμούν να αυξήσουν την διαφορά απο τους ουραγούς της βαθμολογιας. Υποδέχτηκε στο Τορόντο το Χιούστον, σε μια πολύ δύσκολη έδρα για οποιονδήποτε αντίπαλο, εντούτοις είδε το Χιούστον να αλλώνει το σπίτι των Καναδών με 3-1! Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 2-0 και πρίν συμπληρωθεί η μία ώρα παιχνιδιού βρέθηκαν να προηγούνται με 3-0.  Ο Άλτιντορ σκόραρε για την μείωση ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να βάλει ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Απο την άλλη πλευρά το Σινσινάτι ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην έδρα του με τους Γκιλ και Ντελαφέα να «χτυπούν» δύο φορές και να βγάζουν τους γηπεδούχους εκτός διεκδίκησης απο νωρίς στην επανάληψη. Το Σινσινάτι δέχεται γκολ με τεράστια ευκολία και αν συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο δύσκολα θα μπορέσει να ξεφύγει απο την τελευταία θέση και τη φτωχή συγκομοιδή των 17 πόντων. Οι γνωστοί τραυματίες παραμένουν εκτός.

Εκτίμηση: Το Τορόντο είναι σκάλες ανώτερο απο το Σινσινάτι που δεν βλέπει φως τον τελευταίο καιρό. Είναι και φορμαρισμένοι οι γηπεδούχοι εδώ, αλλά το σετ είναι εξευτελιστικό ως προς τις αποδόσεις. Καθαρά στο live.

Μόντρεαλ - Φιλαδέλφεια: Δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι παρόλο που δεν έμοιαζε ανέφικτο σε μια έδρα όπως αυτή της ομάδας του Κολόμπους που μοιάζει αδύναμο φέτος. Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ απο νωρίς όμως ο Γκιαλό ισοφάρισε στο φινάλε του πρώτου μέρους. Εμφανίστηκε άνευρη και σνομπάροντας τον αντίπαλο στο δεύτερο μέρος πληρώνοντας το με δεύτερο γκολ. Η ομάδα του Μόντρεαλ παρέμεινε οριακά στην επτάδα στους 30 βαθμούς έχοντας τέσσερις σερί ήττες στο πρωτάθλημα!

Πρώτη και καλύτερη η Φιλαδέλφεια που παίζει εκπληκτικο ποδόσφαιρο και πείθει άπαντες πως μπορεί να ριζώσει και να μείνει στη θέση της ως το φινάλε. Μεγάλη πίεση και άνετο 2-0 με τους Φαμπιάν και Φοντάνα να σκοράρουν απο μία φορά σε κάθε ημίχρονο για την άνετη νίκη. Ο βασικός χαφ Μοντέιρο με 16 εμφανίσεις και τέσσερα γκολ φέτος, καθως και οι  Φρίς (Τ), Σάντο (Ε), Ν' Νγκαλινά (Ε) απουσιάζουν λόγω τραυματισμών.

Εκτίμηση: Η Φιλαδέλφεια είναι πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα και θα ταξιδέψει στο Μόντρεαλ του Καναδά, βρίσκοντας απέναντι της μια ομάδα με ικανότητες που δεν είναι στο ίδιο επιπεδο όμως. Παρόλα αυτά η Φιλαδέλφεια προσφέρεται σε τιμές οριακού αουτσάιντερ. 2 DNB στο 1.95. Value επιλογή.

Σικάγο - Ουάσινγκτον: Κάκιστη εμφάνιση για το Σικάγο και ήττα (εντός προγράμματος ωστόσο) απο την Φιλαδέλφεια με 2-0. Με αμυντικό πλάνο και σφιχτή άμυνα προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι και να κλείσει τους χώρους αλλά δεν μπόρεσε να αντέξει στο ανελέητο πρέσινγκ και τα χτυπήματα των πρωτοπόρων. Παρέμεινε έτσι στην 10η θέση της βαθμολογίας, πιο κοντά στην τελευταία θέση παρά στην επτάδα. Θα λείψει ο βασικός στόπερ Χόρχε Κοράλες.

H DC Ουάσινγκτον ταξίδεψε στην έδρα της κάτοχο του κυπέλλου, Ατλάντα χωρίς τον Ρούνει για να μπορέσει να κρατήσει τον αντίπαλο της στο μηδέν και... βλέπουμε. Τα κατάφερε περίφημα, μέχρι το 90ο λεπτό του παιχνιδιού όπου λύγισε. Ο Μαρτίνεθ πήρε το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλντι στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης, σκοράροντας δύο φορές στο 90' και το 92' κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μεγαλώσει η διαφορά της Ουάσινγκτον απο την κορυφή. Εκτός ο βασικός στόπερ Φίσερ και ο αναπληρωματικός Ατσέμ.

Εκτίμηση: Περίεργο ματς ανάμεσα σε δύο πολύ ντεφορμέ ομάδες που δεν κάνουν ούτε τα βασικά στο MLS τον τελευταίο καιρό. Δεν εμπνέει και το σετ, καλύτερη λύση η αποχή εδώ.

Μινεσότα - Βανκούβερ: Οι εξαιρετικές εμφανίσεις της Μινεσότα, έχουν ανεβάσει την ομάδα στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα της Δύσης. Ταξίδεψε στο Ρίο Τίντο της Γιούτα για να αντιμετωπίσει το Σολτ Λέικ, σκοράροντας με τον Κιντέρο στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης. Το γκολ αυτό, ήρθε εντελώς κόντρα στη ροη του αγώνα με την ισοφάριση του αντιπάλου να κρίνεται ως φυσιολογική με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ. Ο βασικός φορ Ροντρίγκεζ (Ε) των είκοσι εμφανίσεων και πέντε γκολ αλλά και ο χαφ Αλόνσο είναι τραυματίες.

Το Βανκούβερ βρίσκεται σε πολύ κακή κατάσταση τον τελευταίο καιρό κάτι που αποτυπώνεται απο τα αποτελέσματα του. Υποδέχτηκε το Σαν Χοσέ, προηγήθηκε με τον Χένρι στο 7ο μόλις λεπτό, αλλά στην συνέχεια έμεινε απο δυνάμεις και βρέθηκε να χάνει με 2-1 πρίν το φινάλε του πρώτου μέρους. Εν τέλει παραδόθηκε για το τελικό 1-3 που το καθηλώνει ως ουραγό. Κμίρι και Νόρμαν εκτός.

Εκτίμηση: Η Μινεσότα έχει ανέβει στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, την ώρα που το Βανκούβερ δείχνει να βουλιάζει συνεχώς. Οι δύο ομάδες είναι η μέρα με τη νύχτα στο πρωτάθλημα και εδώ θα πάμε με τον άσο με -1 στο 1.93 της stoiximan.

Χιούστον - Σιάτλ: Το Χιούστον εκτοπίστηκε απο την πρώτη επτάδα, μένοντας όγδοο στην ισοβαθμία με την ομάδα του Σολτ Λέικ, ωστόσο πήρε μια τεραστια νίκη στον Καναδά απέναντι στο Τορόντο με 3-1! ΜακΝαμάρα και Μαρτίνεθ έβαλαν πολύ γρήγορα μπροστά το Χιούστον με δύο εξαιρετικά τέρματα ενώ στη συνέχεια το Τορόντο βγήκε μπροστά για τη μείωση που του κόστισε και σε τρίτο γκολ. Η μείωση δεν άλλαξε κάτι με το Χιούστον να παίρνει μεγάλη ένεση ψυχολογίας. Μόνο ο Έρικ Μπερντ στα χαφ θα είναι αμφιβολος απόψε.

Το Σιάτλ απο την άλλη μεριά, υποδέχτηκε το Πόρτλαντ που είναι εξαιρετικά ισχυρό φέτος και έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ. Βγήκε μπροστά, αντέδρασε και έψαξε λύσεις παρά το γεγονός πως το ρόστερ του φέτος μοιάζει περιορισμένων δυνατοτήτων. Ισοφάρισε στο παιχνίδι με τον Ρουιντίαθ αλλά λύγισε στο φινάλε για το τελικό 2-1. Ο φορ Μπρούιν και ο χαφ Ροντρίγκεζ θα λείψουν.

Εκτίμηση: Το Χιούστον είναι το μεγάλο φαβορί στο ματς, ωστόσο η αλήθεια είναι πως το Σιάτλ παραδοσιακά παίρνει αποτελέσματα σε αυτή την έδρα. Οι δύο ομάδες σκοράρουν σε σταθερή βάση ενώ δέχονται εύκολα γκολ. Combo G/G και over 2.5 στο 1.88.

Σαν Χοσέ - Κολοράντο: Με 34 πόντους ως τώρα, το Σαν Χοσέ είναι στην 5η θέση της βαθμολογίας στη Δύση και απέναντι στο Κολοράντο έχει μια χρυσή ευκαιρία να ανέβει ακόμα και στην τρίτη. Μπορεί στην πρόσφατη έξοδο του στην έδρα του Βανκούβερ να βρέθηκε πίσω στο σκορ, εντούτοις απο κει και έπειτα ήρθε μια... καταιγίδα για το τελικό 3-1! Σταθερά εκτός ο Γοδόι.

Μαχητικότατο το Κολοράντο αλλά έφυγε με... άδεια χέρια απο την Νέα Υόρκη. Βρέθηκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 6' με τον Άντερσον, αλλά οι Νεοϋορκέζοι πήραν τα ηνία του αγώνα καταφέρνοντας να ανατρέψουν το σκορ. Το τελικό 2-1 αποτέλεσε το τρίτο συνεχόμενο ματς στο οποίο αδυνατεί να κερδίσει έχοντας δύο ήττες και μια ισοπαλία. Φορντ και Ουάιν θα χάσουν το ταξίδι στο Σαν Χοσέ.

Εκτίμηση: Το Σαν Χοσέ δεν έχει ηττηθεί σε κανένα απο τα οκτώ τελευταία ματς που έχει δώσει απέναντι στο Κολοράντο ενώ μοιάζει αρκετά ισχυρό την ώρα που οι φιλοξενούμενοι τρέχουν ένα αρνητικό σερί. Άσος και over 2.5 στο 1.75.

Πόρτλαντ - Λ.Α Γκάλαξι: Έχει πάρει τέσσερα τρίποντα στα έξι τελευταία παιχνίδια το Πόρτλαντ που μοιάζει πολύ δυνατό τον τελευταίο καιρό και θα πάει ως φαβορί στην αναμέτρηση κόντρα στους Γκάλαξι. Στο ταξίδι στο Σιάτλ άνοιξε το σκορ αλλά δεν τα βρήκε σκούρα ακόμα και όταν ισοφαρίστηκε για το δεύτερο τρίποντο στα τρία πιο πρόσφατα ματς που το αφήνει οριακά εκτός επτάδας. Σημαντική η απουσία του βασικότατου φορ Φαρφάν, ενώ θα λείψουν οι Πόλο και Ίβασιτς.

Στο ντέρμπι του Λος Άντζελες, ανάμεσα στους Γκαλαξι με την ΛΑ FC, ο Σουηδός φορ Ιμπραίμοβιτς, ήταν εξωπραγματικός.Ο Ζλάταν σημείωσε χατ τρικ (8’, 56’, 70’) και οδήγησε την ομάδα του στην επικράτηση με 3-2. Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Ίμπρα αποθεώθηκε από το κοινό τους Λος Άντζελες. Οι Γκάλαξι παραμένουν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας στο -9 απο το LAFC. Αλεσαντρινί, Πόντιους και Κίτσεν θα μείνουν εκτός.

Εκτίμηση: Έχει ένα εξαιρετικό αριθμό νικών και μια πολύ καλή συνολικά παράδοση απέναντι στους Γκάλαξι το Πόρτλαντ που μοιάζει άκρως ανεβασμένο. Oι Γκάλαξι μπορεί να κέρδισαν στο ντέρμπι του Λ.Α όμως έχουν χάσει πολλά ματς τον τελευταίο καιρό ενώ αποκλείστηκαν και απο το κύπελλο. Ο άσος του 1.57 όμως είναι τραγικός.