MLS (27/7): Μπορεί να αποδράσει το Κάνσας

26/07/2019

«Σφαγή» στο MLS με τις δύο ομάδες, Λος Άντζελες και Ατλάντα να αναμετρώνται  όμως δεν υπάρχει λογική στο 1.45 του άσου . Πάμε  με δύο αναμετρήσεις και δύο δυνατά bets.

• Το Κάνσας έχει κερδίσει τα δύο εκ των τριών εκτός έδρας ματς πρόσφατα.
  • G/G και over 2.5 τα πέντε πιο πρόσφατα εκτός έδρας ματς της Ατλάντα.

Λος Άντζελες - Ατλάντα: Στο 21ο παιχνίδι ανάμεσα σε Γκάλαξι και Λος Άντζελες, για το φετινό πρωτάθλημα του MLS,  Ο Σουηδός υπερπαίκτης Ιμπραΐμοβιτς ουσιαστικά πήρε μόνος του το παιχνίδι πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Το ματς ξεκίνησε καλά για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό o Κάρλος Βέλα έκανε το 0-1 από το σημείο του πέναλτι. Η απάντηση ήταν άμεση, αφού στο 8′ ο Ιμπραΐμοβιτς πέρασε τη μπάλα πάνω από τον αντίπαλό του και δίχως να πέσει στο έδαφος, έκανε το δεξί σουτ για να ισοφαρίσει. Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε τα πάντα, σκόραρε δύο φορές ακόμα με κεφαλιά και εκπληκτικό αριστερό σουτ, ενώ το  γκολ του Βέλα στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι στο τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας το τοπικό ντέρμπι στους Λος Άντζελες Γκάλαξι. Για τον Κάρλος Βέλα, που εξακολουθεί πρώτος σκόρερ στο MLS , αυτά ήταν το 20ο και 21ο γκολ του με την ομάδα του να παραμένει στη πρώτη θέση στο +9 απο τον δεύτερο. Χάβι Πέρεθ, Αλεχάντρο Γουίδο και Ντανίλο Σίλβα εκτός για τους γηπεδούχους.

Η Ατλάντα απο την άλλη μεριά, ήταν εξαιρετική στο ματς με την DC Ουάσινγκτον, όμως είχε πρόβλημα στο γκολ. Επί 90 λεπτά δεν μπορούσε να βρεί το δρόμο προς τα δίχτυα όσο κι αν πολεμούσε το Ρούνει και την παρέα του. Ο Μαρτίνεθ πήρε το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλντι στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης, σκοράροντας δύο φορές στο 90' και το 92' για το τρίποντο που κρατά στη 2η θέση και το -3, με ένα παιχνίδι λιγότερο ωστόσο, την ομάδα του. Οι χαφ Μπέλο, Βιγιάλμπα, Αμπρόουζ καθώς και οι Κράτζ(Α) , Μπάρκο (Μ), Σι (Α).

Εκτίμηση: Το 1.47 του άσου είναι εξωπραγματικά χαμηλό και δεν εμπεριέχει καμία αξία. Μπορεί το Λος Άντζελες να είναι πιο ποιοτικό φέτος αλλά η Ατλάντα δεν πάει τόσο πολύ πίσω ενώ κατέκτησε το πρωτάθλημα πρίν απο λίγους μήνες. Το χέρι πάει προς τα αριστερά αλλά με τέτοιες αποδόσεις δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς. Προτιμότερο το G/G & over 2.5 στο 1.97.

Νέα Υόρκη - Κάνσας: Η ομάδα της Νέας Υόρκης έχει  δύο αναμετρήσεις λιγότερες στη σεζόν σε σχέση με το Κάνσας, εντούτοις έχει ήδη καταφέρει να είναι στο +7 απο τον αντίπαλο της. Ταξίδεψε στο Ντένβερ για να αντιμετωπίσει τους Κολοράντο Ράπιντς την περασμένη εβδομάδα. Ο αντίπαλος ευτύχισε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ, ωστόσο απο εκεί και έπειτα οι Νεοϋορκέζοι έδειξαν να ξυπνούν και να βγάζουν αντίδραση. Ο Εμπέρ σκόραρε πέντε λεπτά πρίν οδηγηθούμε στην ανάπαυλα και στην επανάληψη ο Μιλτρίτα  βρήκε τη λύση με σκοπό οι φιλοξενούμενοι να... αποδράσουν απο μια πολύ δύσκολη έδρα. Οι Σκάλι (Α) και Ταζούρι (Ε) εκτός λόγω τραυματισμού.

Ένα κάκιστο ενενηντάλεπτο έβγαλε το Κάνσας απέναντι στην ομάδα του Ντάλας. Οι παίκτες του Κάνσας πίεζαν συνεχώς με τον Κρουαζέ να χάνει τεράστιες ευκαιρίες στο παιχνίδι, ακόμα και τετ α τετ.! Έτσι, το 3/3 για την ομάδα του δεν ήρθε ποτέ με τα δύο γκολ του αντιπάλου να προέρχονται απο τραγικά λάθη των αμυντικών του. Πλέον έχει ανέβει επίπεδο και έχει ακόμα να πάρει το κάτι παραπάνω απο τους παίκτες του! Τα ματς μεταξύ των δύο ομάδων βγάζουν συνέχεια χαμηλό ρυθμό και τέμπο ενώ παρουσιάζουν και λίγα γκολ. Λίντσντει και Ουάλας θα απουσιάσουν απο την αναμέτρηση εξαιτίας τραυματισμών.

Εκτίμηση: Το Κάνσας αποτελεί το μεγάλο αουτσάιντερ, ωστόσο η Νέα Υόρκη δε μοιάζει έτοιμη να πάρει τόσο φαβοριτισμό. Οι φιλοξενούμενοι έχουν αποδείξει πως μακριά απο την έδρα τους είναι αρκετά ζημιάρα ομάδα και το 2.12 του +1.0 στο χάντικαπ του διπλού είναι για ποντάρισμα.