MLS (27/6): «Αφεντικό» το Σαν Χοσέ

26/06/2019

Νιού Ίνγκλαντ - Φιλαδέλφεια Γιούνιον: Προσπάθησε όσο τίποτα να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας κόντρα στο Ορλάντο για το κύπελλο αλλά έχασε με 2-1 με αποτέλεσμα να αποκλειστεί. Όλα τα γκολ μάλιστα μπήκαν στην παράταση και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει λίγο πρίν το φινάλε του έξτρα χρόνου. Στο πρωτάθλημα πάντως πήρε ένα μεγάλο διπλό στην έδρα των Γκάλαξι και παρά το γεγονός πως έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση της,είναι προτελευταία με 16 μόλις βαθμούς. Εκτός ο κίπερ Τέρνερ και ο φορ Ρένινγκς.

Αυτό που συνέβη στο κύπελλο θα το θυμούνται για πολύ καιρό στην Φιλαδέλφεια. Απέναντι στην Ουάσιγκτον για το κύπελλο, πήρε το προβάδισμα στην παράταση και πιο συγκεκριμένα στο 113ο λεπτό (η κανονική διάρκεια έληξε με το σκορ στο 0-0), αλλά πέντε λεπτά μετά η αντίπαλος ισοφάρισε με τον Ρούνει να στέλνει στο καναβάτσο την Γιούνιον στο 120'.  Στο πρωτάθλημα πάντως πήρε μια τεράστια νίκη με ανατροπή, γυρνώντας απο το 0-2 στο 3-2 φτάνοντας τους 31 βαθμούς στην πρώτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, στο +4 απο την 2η ομάδα του Μόντρεαλ. Θα λείψουν οι Μακ Κένζι και Μπλέικ για την Φιλαδέλφεια που έχει 7/8 GG προσφάτως.

Εκτίμηση: Σαφέστατα ανώτερη η ομάδα της Φιλαδέλφεια που διαθέτει μεγάλη εμπειρία και βάθος στο ρόστερ. Στο πρώτο γύρο η μεταξύ τους αναμέτρηση έληξε με σκορ 6-1 υπέρ της Γιούνιον. Με κάλυψη, το 2DNB είναι ελκυστικό στο 1.83.

Μόντρεαλ - Πόρτλαντ: Το Μόντρεαλ είναι στο -4 απο την κορυφή και την Φιλαδέλφεια και παίζει καλό ποδόσφαιρο αν και στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις έχει μετρήσει τρείς γκέλες. Μετά το εντός έδρας σοκ με 3-0 απο το Ορλάντο, «καθάρισε» το Σιάτλ με σκορ 2-1 και πήρε την ψυχολογία που χρειαζόταν. Έμεινε πίσω στο σκορ λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, μέσα σε τέσσερα λεπτά όμως (στο 74' και το 78'), ο Τέιντερ σκόραρε και έφερε τούμπα το ματς για την ομάδα του. Οι στόπερ που υπολογίζονται, Λοβίντζ και Γκιλάρ θα μείνουν εκτός λόγω υποχρεώσεων με την εθνική τους ομάδα ενώ ο ακραίος μπακ Μπαχίγια είναι τραυματίας όπως και ο Ραϊταλά, συνθέτοντας ένα καρέ απουσιών στην άμυνα. Οι χαφ Πιετέ, Αζίρα και Πιάτι θα παραμείνουν επίσης εκτός με την κατάσταση να είναι δύσκολα διαχειρίσιμη.

«Σκόρπισε στους πέντε ανέμους» το Χιούστον με 4-0 το Πόρτλαντ παίζοντας μπαλάρα σκοράροντας τρείς φορές στην επανάληψη και πλέον αν συνυπολογίσει κανείς πως πρίν απο αυτό επικράτησε τόσο του Σιάτλ όσο και των Γκάλαξι στο Κύπελλο με δύο απανωτές προκρίσεις, τότε εύλογα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως η ψυχολογία είναι στα ύψη. Είναι χαμηλά πάντως, στην 17η θέση στην δυτική περιφέρεια με μόλις 17 βαθμούς αν και μετρά 15 εξ' αυτών στα 8 τελευταία παιχνίδια! Μετρά πέντε σερί over 2.5 στα τελευταία του παιχνίδια ενώ οι χαφ Μπλάνκο και Φλόρες θα απουσιάσουν.

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι είναι πιο ποιοτικό σύνολο όμως το Πόρτλαντ μοιαζει ανεβασμένο. Σίγουρα οι απουσίες των γηπεδούχων παίζουν τεράστιο ρόλο αλλά το χέρι δεν πάει στο διπλό. Πιο safe επιλογή είναι το over στο 1.75 με το Μόντρεαλ και το Πόρτλαντ να μετρούν τέσσερα και πέντε σερί over αντίστοιχα.

Ουάσιγκτον - Ορλάντο: Παρά το γεγονός πως σαν ρόστερ είναι πολύ πλούσιο, η Ουάσιγκτον έχει καταφέρει τον τελευταίο καιρό να «γκρεμίσει» ό,τι έχτιζε. Δεν πέτυχε δεύτερη σερί νίκη στο κύπελλο και αποκλείστηκε απο την Νέα Υόρκη με ανατροπή σε λίγα λεπτά με το 2-1 να διαμορφώνεται στο πρώτο μέρος και το ματς να λήγει χωρίς άλλη διαφοροποίηση στο σκορ. Έχει πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη στο MLS, εντούτοις έχει καταφέρει στην Ανατολική περιφέρεια να είναι στο -4 απο την πρώτη Φιλαδέλφεια και να είναι στη 2η θέση. Έχει πέντε συνεχόμενα ματς που έληξαν με αμφίτερμα ενώ οι αμυντικοί Μόρα και Φίσερ θα απουσιάσουν.

Απο την άλλη μεριά το Ορλάντο, εκμεταλλευόμενο κάποιες συγκοιρίες πήγε στους «8» του κυπέλλου με νικη επί της Νιού Ίνγκλαντ με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης και τον αντίπαλο να σκοράρει λίγο πρίν το φινάλε του δεύτερου δεκαπεντάλεπτου. Είχε προηγηθεί το ισχνό 0-1 επί του Μέμφις ενώ στο 3-0 εκτός έδρας κόντρα στο Μόντρεαλ για το πρωτάθλημα έβγαλε επί χόρτου όλες εκείνες τις επιθετικές αρετές που το χαρακτηρίζουν. Στην Ανατολική περιφέρεια είναι στην 9η θέση παρά το γεγονός πως έχει ανεβάσει στροφές τελευταία. Λευκό το απουσιολόγιο.

Εκτίμηση: Η Ουάσιγκτον πάει απο το κακό στο χειρότερο αλλά στην παρούσα φάση το Ορλάντο δεν δείχνει ικανό να «τιμωρήσει» τον αντίπαλο. Καλύτερα στο live.

Τορόντο - Ατλάντα: Το Ντάλας ήταν η ομάδα που έστειλε το Τορόντο ξανά στο απόλυτο μηδέν και την εσωστρέφεια μετά το 3-0, σκορ με το οποίο επικράτησε. Βρήκε πάντως τα ψυχικά αποθέματα να μπεί και να παλέψει στην επανάληψη αλλά ένα γρήγορο γκολ έβγαλε την ομάδα εκτός τροχιάς. Αγνοείται η επιτυχία εδώ και οκτώ ματς σερί με αποτέλεσμα να βρίσκεται περίπου στη μέση της βαθμολογίας αυτή τη στιγμή με 17 βαθμούς. Οι μέσοι Μπράντλει και Οσόριο είναι σημαντικές απουσίες όπως και ο φορ Άλτιντορ.

Δεύτερη σερί πρόκριση για την Ατλάντα, αυτή τη φορά επί της Κολόμπους με σκορ 2-3 σε ένα πολύ ανοικτό ματς στο οποίο όλα τα αποτελέσματα μπορούσαν να υπάρξουν. Πλέον μετά και απο αυτή τη νίκη στο κύπελλο είναι στην οκτάδα ενώ στο πρωτάθλημα εχει δυο συνεχόμενες νίκες και έχει συνεχιζομενη καλή πορεία εξαργυρώνοντας τις καλές της εμφανίσεις μετά απο ένα κάκιστο ξεκίνημα. Το βαρύ πυροβολικό Μαρτίνες είναι εκτός όπως και ο χαφ Βιγιάλμπα.

Εκτίμηση: Το διπλό θα ήταν εξαιρετικό στη παρούσα φάση, όμως η απουσία του Μαρτίνες λόγω... υποχρεώσεων με την Εθνική του ομάδα περιπλέκει την κατάσταση. Καλύτερα να μη ποντάρουμε εδω.

Ντάλας - Βανκούβερ: Τεράστια νίκη για το Ντάλας επί του Τορόντο με 3-0 για το πρωταθλημα με το δεύτερο γκολ στις αρχές της επανάληψης να «σκοτώνει» τον αντίπαλο. Η 4η θέση στην Δυτική Περιφέρεια αυτή τη στιγμή δείχνει να ικανοποιεί πλήρως τους στόχους που έχουν τεθεί ως τώρα δεδομένου πως η ομάδα αρχίζει να ανεβάζει ξανά στροφές κυρίως μετά την αποτυχία κόντρα στη Νιου Ίνγκλαντ που της στέρησε τα προημιτελικά στο κύπελλο. Μακροχρόνιες οι απουσίες του.

Πέντε σερί ματς χωρίς ήττα, ασχέτως αν για το Βανκούβερ μέσα σε αυτά έχει κερδίσει μόλις μία φορά με τα υπόλοιπα να είναι ισοπαλίες. Το Βανκούβερ προσφάτως αναδείχτηκε ισόπαλο με σκορ 2-2 κόντρα στο Κολοράντο αλλά ήταν σαν νίκη αφού βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο εικοσάλεπτο και έκανε μισή ανατροπή σκοράροντας στο 80ο λεπτό. Εκτός ο σημαντικός φορ Αντράιθ με το Βανκούβερ να βρίσκεται στην 10η θέση της Δύσης.

Εκτίμηση: Πολύ δυνατό το Ντάλας εντός έδρας και μπορεί σίγουρα να εκμεταλλευτεί την μετριότατη εικόνα που βγάζει το αλύγιστο πάντως Βανκούβερ, τελευταία. Ο άσος δεν είναι για 1.65 πάντως και αξίζει να ασχοληθεί κανείς με την κόντρα του Χ2 στο 2.30.

Σαν Χοσέ - Χιούστον: Οι Γκάλαξι ήταν σαφέστατα ανώτεροι και «πέταξαν» εκτός το Σαν Χοσέ με σκορ 3-1. Το ματς πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλο με 1-1 όμως η ομάδα του Λος Άντζελες έδειξε την ανωτερότητα της στο δεύτερο ημίχρονο. Σχεδόν ενάμιση μήνα χωρίς να χάσει για το πρωτάθλημα με τέσσερα ματς χωρίς ήττα σερί που έχουν φέρει το Σαν Χοσέ στην 8η θέση και το -1 απο την επτάδα. Πρόβλημα κυρίως στην άμυνα, θα λείψουν οι Λίμα, Κούμινγκς και Γοδόι.

Διασυρμός με 4-0 απο το Πόρτλαντ προσφάτως με το σκορ να παίρνει διαστάσεις θριάμβου στην επανάληψη παρά το οτι στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτηρια με το δείκτη του σκορ στο 1-0. Είναι στην επτάδα, κατέχει την 5η θέση στη Δύση αυτή τη στιγμή και οι Φιγκερόα, Έλις είναι δύο βαρβάτες απώλειες. Μία μόλις νίκη έχει στα έξι τελευταία ματς αλλά και τέσσερις ήττες σερί εκτός έδρας!

Εκτίμηση:  Εξαιρετική ομάδα το Σαν Χοσέ και εντός έδρας παίρνει μεγάλη δυναμική σε αντίθεση με το Χιούστον που έχει τέσσερις συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες και δεν μπορεί να αντέξει το βάρος μακριά απο το γήπεδο του. Πολύ πιο πλήρες το Σαν Χοσέ απόψε, άσος στο 1.90.