ΜLS (23/8): Δεν μπορεί στα εκτός η Μινεσότα

22/08/2019

Το Κάνσας υποδέχεται τη Μινεσότα σε μια αναμέτρηση που παρουσιάζει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Κάνσας - Μινεσότα: To Κάνσας πήγαινε απο το κακό στο χειρότερο για αρκετό καιρό όμως έστω και δύσκολα κατάφερε να δώσει τέλος στο αρνητικό σερί επικρατώντας του Σαν Χοσέ με 2-1. Έμεινε πίσω απο το πρώτο ημίχρονο όμως οι Φελάμπερ και Σμίθ στο 50' και το 76' ανέτρεψαν τη κατάσταση. Το τεστ απέναντι στη μαχητική και δυσκολο κατάβλητη Μινεσότα θα είναι δεδομένα δύσκολο.  Στα τελευταία επτά ματς έχει την παράδοση υπέρ του (4-2-1) απέναντι στην εν λόγω ομάδα όμως θα πρέπει να αλλάξει πολλά αν θέλει να έχει τύχη στο ματς. Στατιστικά πάντως σημειώθηκε G/G και over 2.5 στα 4/5 τελευταία της. Εκτός οι φορ Ουάλας και Φερνάντες.

Αξιοπρεπέστατη εμφάνιση με το Ορλάντο στην έδρα της η ομάδα της Μινεσότα, ομως θα μπορούσε κάτι καλύτερο αν αναλογιστεί κανείς τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν στο ματς. Θα πρέπει εντούτοις να είναι και απολύτως ευχαριστημένη καθώς βρέθηκε να χάνει με 1-0 και ισοφάρισε στο 92' με τον Ντανλιάντι. Έχει πολλές ήττες μακριά απο την έδρα της και δεν αποτελεί το φόρτε της το να αποχωρίζεται την... έδρα της. Σκόραρε πάντως στα πέντε πιο πρόσφατα εκτός έδρας. Ο χαφ Αλόνσο και ο φορ Ροντρίγκεζ θα απουσιάσουν.

Εκτίμηση: Δεν εμπνέει σιγουριά η Μινεσότα μακριά απο την έδρα της και το Κάνσας εκτός του οτι προέρχεται απο νίκη και έχει ψυχολογία, είναι και σύνολο με ποιότητα παρά την περίοδο κρίσης που πέρασε. Θα πάω με τον άσο στο 1.70 εδώ, στη μάχη για την επιστροφή στα πλέι οφ των γηπεδούχων.