MLS (22/8): Συνεχίζει το σερί το Λος Άντζελες

21/08/2019

Με πολύ δυνατές αναμετρήσεις συνεχίζεται το MLS με την περασμένη αγωνιστική να μας αφήνει πολύ μεγάλο κέρδος μετά το 7/9. Προχωράμε με δύο επιλογές.

• Οι Red Bulls έχουν κερδίσει 4/6 πιο πρόσφατα ματς απέναντι στην Ουάσινγκτον.
  • Το Λος Άντζελες επικράτησε στα 4/5 τελευταία παιχνίδια απέναντι στο Σαν Χοσέ.

Νέα Υόρκη Σίτι - Κολόμπους: Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη επικράτηση απέναντι στο Σινσινάτι εκτός έδρας για την Νέα Υόρκη κερδίζοντας με το επιβλητικό 4-1. Το Σινσινάτε ξεκίνησε δυνατά, έχασε πέναλντι στο 24ο λεπτό και έξι λεπτά μετά έκανε το 1-0. Κάπου εκεί οι Νεοϋορκέζοι ανέλαβαν δράση με τους Καστεγιάνος και Εμπέρ να σκοράρουν απο δύο φορές έκαστος για το τελικό σκορ. Γνωστοί οι απώντες.

Καλή εμφάνιση αλλά οχι... νίκη για το Κολόμπους Κρού απέναντι στο πολύ μαχητικό και ποιοτικό Τορόντο (2-2). Ήταν η 3η σερί ισοπαλία στο MLS, ο Ακάμ σκόραρε για το 2-1 στο 82' όμως για ελάχιστα λεπτά δεν άντεξε με τον Άλτιντορ να χαρίζει τον βαθμό της ισοπαλίας στους Καναδούς. Αήττητο στα έξι τελευταία (2-4-0), χαμηλά στο -6 θα πρέπει να παίρνει σιγά σιγά και νίκες για να ανέβει. Γνωστά τα προβλήματα για το ματς απέναντι στη Νέα Υόρκη.

Εκτίμηση: H oμάδα του Κάλεμπ Πόρτερ μπορεί να είναι αήττητη στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια πρωταθλήματος όμως δεν δείχνει την σταθερότητα που απαιτείται για να κοντράρει την Νέα Υόρκη και μάλιστα εκτός έδρας. Αμφότερες σκοράρουν με μεγάλη συνέπεια, αξίζει το G/G και over 2.5 σε απόδοση διπλασιασμού.

Ουάσινγκτον - Νιου Γιορκ RB: Μόλις μια νίκη στα έξι τελευταία για την DC United που υπέστη ήττα σοκ απο το Βανκούβερ και δείχνει να πηγαίνει απο το κακό στο χειρότερο. Σκόρερ ο Ρέινα στο 18' για το Βανκούβερ που μοιάζει καταδικασμένο όμως έβγαλε αντίδραση με την ομάδα του Ρούνει να μοιάζει ανύμπορη να βγεί απο το τέλμα.Εντός έδρας πάντως έχει 2-2-1 στα πέντε τελευταία παιχνίδια. Οι χαφ Κανουσέ, Φίσερ, Ντάρκιν θα απουσιάσουν.

«Πάτησε» την Νιού Ίνγκλαντ όμως δεν κατάφερε να κερδίσει η Νέα Υόρκη. Ο αντίπαλος ήταν τυχερός και ουσιαστικός, έκανε φάσεις με το σταγονόμετρο όμως βρήκε απάντηση στο γκολ του Ρζατόφσκι με τον Μπου στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 65'. Τεράστιο πρόβλημα για τους «ταύρους» το γεγονός πως έδειξαν τόσο μεγάλα ποσοστά... αστοχίας στην τελική προσπάθεια και θα πρέπει να δουλέψουν πάνω σε αυτό. Σταθερά εκτός ο Βαλό.

Εκτίμηση: Οι Ρεντ Μπούλς είναι πολύ καλύτεροι αυτοί τη στιγμή όμως αν δεν κάνουν γκολ τις πολλές ευκαιρίες τους είναι δύσκολο να πάρουν αποτέλεσμα σε τέτοιες έδρες. Δεν εμπνέει για τίποτα και η DC, καλύτερα να απέχουμε.

Λος Άντζελες - Σαν Χοσέ: Επαγγελματική νίκη για το Λος Άντζελες στην έδρα του Σολτ Λέικ καθώς χωρίς να ιδρώσει επικράτησε με 2-0 αν και για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα έκανε... αγγαρεία. Στο 48' έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ζίμερμαν όμως στο 62' τα πράγματα ισορρόπησαν με την αποβολή του Ερέρα για το Σόλτ Λέικ. Στη φάση αυτή, το LA κέρδισε πέναλντι με τον γνωστό - άγνωστο Βέλα να σκοράρει και τον Ντιομαντέ λίγο αργότερα να κλειδώνει το ματς. Τέταρτο συνεχόμενο νικηφόρο αποτέλεσμα με τη διαφορά απο την δεύτερη Μινεσότα να είναι στους 16 βαθμούς και με παιχνίδι λιγότερο.Ο σημαντικός αμυντικός Ελ Μουνίρ και ο κίπερ Σισνιέγα θα απουσιάσουν λόγω τραυματισμών.

Δεύτερη σερι ήττα και τρίτο παιχνίδι χωρίς νίκη για το Σαν Χοσέ που έπεσε στην 6η θέση της βαθμολογίας εξαιτίας της ήττας του απο το Κάνσας που μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στον αγωνιστικό χώρο. Προηγήθηκε με τον Βοντολόφσκι στο 25ο λεπτό αλλά στο δεύτερο ημίχρονο το κλειστό αμυντικό παιχνίδι του δεν είχε και πολύ τύχη. Δύσκολα θα στοχεύσει κάτι απο τους πρωτοπόρους του MLS που έχουν αποσπαστεί ήδη 20 πόντους μπροστά απο το Σαν Χοσέ.  Γοδόι, Εσπινόζα και Ρίος σταθερά εκτός.

Εκτίμηση: Μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων όμως εδώ ο άσος είναι πολύ χαμηλά όπως και τα combo . Με ρίσκο ο άσος σε συνδιασμό με το over 3.5 στο 2.25, μπορούν να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι.