ΜLS (22/7): Με τον δυναμισμό του Πόρτλαντ

21/07/2019

Αντέχει το Πόρτλαντ στο Σιάτλ, ανακαμψη για Ορλάντο.

Σινσινάτι - Νιού Ίνγκλαντ:«Aνώμαλη» προσγείωση για το Σινσινάτι που μετά τα μεγάλα αποτελέσματα που είχε πάρει τον τελευταίο καιρό, ανάμεσα τους και το σπουδαίο διπλό στην έδρα του Σικάγο, δέχθηκε τέσσερα τέρματα (1-4) απο την Ουάσινγκτον. Μπορεί να ισοφάρισε στο 54ο λεπτό, ωστόσο η τεράστια αστάθεια της ομάδας στα μετόπισθεν την έβγαλε εκτός διεκδίκησης λίγα λεπτά αργότερα. Θα λείψει ο Αλάσε (Μ) και ο αμυντικός Γκαρθά.

Εύκολη «λεία» το Βανκούβερ για την ανεβασμένη Νιού Ίνγκλαντ. Ευτύχισε να προηγηθεί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και απο το 82' ως το 89' πέτυχε τρία γκολ! Ο αντίπαλος έδειξε να ξεμένει απο δυνάμεις στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να... χτυπήσει. Έχει εννιά σερί ματς αήττητη και συνεχίζει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις, μόλις στο -2 απο την επτάδα όντας στην 8η θέση. Εκτός ο βασικότατος και σημαντικός Καϊσέδο (Μ) λόγω τιμωρίας.

Εκτίμηση: To Σινσινάτι έχει αποδείξει πως μπορεί για το καλύτερο αλλά και το χειρότερο κάθε αγωνιστική. Απο την άλλη μεριά η Νιού Ίνγκλαντ είναι σε εξαιρετική πορεία με σταθερή άνοδο, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Δεν μπορώ να εμπιστευτώ το διπλό, χαμηλά το αμφίτερμα, πάσο.

Ορλάντο – Νέα Υόρκη Red Bulls: Πολύ καλή εμφάνιση και σημαντικός βαθμος στην δύσκολη έδρα του Πόρτλαντ για το Ορλάντο που κατάφερε να σκοράρει στιγμές πρίν την ανάπαυλα και να αντέξει στο «σφυροκόπημα» του αντιπάλου στην επανάληψη. Δέχτηκε το γκολ στο 83', ωστόσο έχει τέσσερα συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα σε ολες τις διοργανώσεις. Εκτός οι αμυντικοί Νίλ και Ντε Τζόν.

Μπορεί να πήρε το μεγάλο ντέρμπι απέναντι στην Νιου Γιορκ FC έχοντας τη βοήθεια της τύχης αλλά και... της διαιτησίας σε φάση που έκρινε το παιχνίδι, όμως απογοήτευσε στην έδρα του Τορόντο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 απο τα μέσα του πρώτου μέρους και οταν ξύπνησε ήταν αργά. Αρχικα, μείωσε περίπου είκοσι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, εντούτοις περίπου οκτώ λεπτά αργότερα, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος (3-1). Εκτός μόνο ο σημαντικός χαφ, Φλοριάν Βαλό.

Εκτίμηση: Φαβορί οι γηπεδούχοι που δεν έδειξαν κάτι ιδιαίτερο αλλά πήραν σημαντικό πόντο στο Πόρτλαντ. Απο την άλλη, οι «ταύροι» δεν έχουν εξίσου καλό μομέντουμ αλλά δεν δείχνουν να μπορούν για κάτι καλό κι όλας. Πάμε με τον άσο στο 2.25.

Σιάτλ - Πόρτλαντ: Η Ατλάντα είναι ένα πανίσχυρο σύνολο όμως το Σιάτλ παρόλο που τα βρήκε... «μπαστούνια», πηρε το τρίποντο συνεχίζοντας την πορεία του. Ρουιντίαθ και Σίπ σκόραραν για τη μεγάλη νίκη που φέρνει το Σιάτλ στην 3η θέση της Δύσης πίσω απο Γκάλαξι και LAFC. Μόλις μια ήττα φέτος στην έδρα του ενώ θα απουσιάσουν οι Μπρούιν (Ε) και Ροντρίγκεζ (Μ).

Μπορεί να είχαν ένα μετριότατο ξεκίνημα στη χρονιά, εντούτοις οι Πόρτλαντ Τάιμπερς απέδειξαν πως ανήκουν στην ελίτ της Δυτικής περιφέρειας. Θα πρέπει να αντέξουν σε μια δύσκολη έδρα απέναντι σε μια ομάδα που είναι δέκα ποντους μπροστά φέτος. Αναδείχτηκαν ισόπαλοι κόντρα στο Ορλάντο εντός έδρας παρά το γεγονός πως οι τελικές, τα κόρνερ και η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ τους, ισοφαρίζοντας με τον Εμπομπίς λίγο πρίν το φινάλε. Φαρφάν Μαμπιαλά και Τζανταμά εκτός λόγω τραυματισμών. Γνωστά τα υπόλοιπα.

Εκτίμηση: Το Πόρτλαντ έχει καλή παράδοση κόντρα στο Σιάτλ ενώ έχει χάσει μόλις ένα απο τα έξι πιο πρόσφατα μεταξύ τους. Συν τοις άλλοις έχει πέντε σερί ματς χωρίς ήττα και έχει «δείξει τα δόντια του» φέτος. Το Σιάτλ είναι πιο ποιοτική ομάδα αλλά αν το θέλουν οι παίκτες του Πόρτλαντ θα κρατήσουν . Χ2 στο 1.90.