MLS (21/7): Ακάθεκτο το Κάνσας

20/07/2019

Με οκτώ αναμετρήσεις συνεχίζεται το MLS

Κολόμπους - Μόντρεαλ: Τεράστια είναι η ανάγκη της ομάδας του Κολόμπους για την κατάκτηση των τριών βαθμών αφού αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην δεύτερη θέση απο το τέλος στην Ανατολική περιφέρεια μετρώντας 18 βαθμούς σε 22 ματς. Άντεξε πάντως στην έδρα του Σικάγο (2-2). Βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές αλλά βρήκε το σθένος να απαντήσει με τον Ουίλιαμς στο φινάλε να πετυχαίνει το καθοριστικό γκολ στις καθυστερήσεις. Ιγκουαίν, Σαούρο, Ουίλιαμς, Γκουζμάν και Μενσά θα παραμείνουν εκτός.

Το Μόντρεαλ είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση απο το Κολόμπους έχοντας 12 παραπάνω βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια σε μια αγωνιστική κατάσταση που την έχει φέρει ψηλά στην βαθμολογία και συγκεκριμένα στην πέμπτη θέση, ωστόσο τον τελευταίο καιρό δεν μοιάζει ικανή για το κάτι παραπάνω με πολλές γκέλες στο... ρεπερτόριο της. To Mόντρεαλ, στο ντέρμπι του Καναδά ήλεγχε το παιχνίδι και στα 90 λεπτά. Είχε την κατοχή, έπαιζε καλό ποδόσφαιρο, είχε σωστές αντιδράσης. Πλήρωσε την αδράνεια της άμυνας στο 60ολεπτό με αποτέλεσμα να βγεί μπροστά και να δεχτεί και δεύτερο τέρμα για το τελικό 2-0. Εκτός ο Πιάτι.

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι δεν είναι σε καμία των περιπτώσεων το φαβορί για τη νίκη απέναντι στο Μόντρεαλ , έχουν όμως καλή παράδοση απέναντι τους. Συν τοις άλλοις θα έχουν το κόσμο τους στο πλευρό τους. Το Μόντρεαλ είναι μια ομάδα που σκοράρει ασταμάτητα και το GG στο 1.80 είναι εξαιρετικό.

Τορόντο - Χιούστον: Συνεχόμενες νίκες έχουν φέρει το Τορόντο στην έκτη θέση της Ανατολής έχοντας δύο σερί νίκες φιλοδοξώντας να τις κάνουν τρείς απέναντι σε έναν «τρωτό» αντίπαλο που έχει πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνιδια.  Οι Καναδοί πήραν κεφάλι στο σκορ πολύ γρήγορα στο παιχνίδι με τους Red Bulls της Νέας Υόρκης με τον Άλτιντορ να εκτελεί μόλις στο 6ο λεπτό για το 1-0. Πήγε μάλιστα με σκορ ασφαλείας (2-0) στα αποδυτήρια με τον Ποθουέλο να ευστοχεί απο τα έντεκα βήματα εξαργυρώνοντας την καθολική υπεροχή της ομάδας του. Μπορεί οι Νεοϋορκέζοι να μείωσαν στην επανάληψη, ωστόσο ο Μόργκαν ήταν στη σωστή θέση τη κατάλληλη στιγμή για να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του στο τελικό 3-1. Μουρ και Ντε Λεόν εκτός λόγω τραυματισμού.

Διασύρθηκε και έγινε έρμαιο στις ορέξεις της Ατλάντα το Χιούστον αφού στην Τζιόρτζια και την Μερσέντες Αρένα, δέχτηκε πέντε γκολ (5-0) σε ένα ματς που είχα τελειώσει απο νωρίς. Συνεχόμενες ήττες και αρνητικά αποτελέσματα, έχουν βυθίσει για τα καλά το Χιούστον που έπεσε πλέον και απο την επτάδα μένοντας στην 8η θέση με πέντε ήττες στα έξι τελευταία. Σταθερά γνωστοί και μακροχρόνιοι οι τραυματίες της ομάδας.

Εκτίμηση: Oι γηπεδούχοι είναι το φαβορί, ωστόσο είναι και η ομάδα με το πάνω χέρι αυτή τη στιγμή καθώς το Χιούστον πάει απο το κακό στο χειρότερο και ολοένα βυθίζεται και περισσότερο. Παρόλα αυτά το 1.70 του άσου είναι πρακτικά αδιάφορο, ενώ ούτε στα γκολ προκύπτει κάτι.

Φιλαδέλφεια - Σικάγο: Άγχος επικρατεί στην ομάδα της Φιλαδέλφεια, μιας και η μία μόλις νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια έχει φέρει νευρικότητα και η συνέχεια είναι σίγουρα πολύ δύσκολη. Ταξίδεψε στην έδρα του Σολτ Λέικ και έχασε με 4-0 και κάτω τα χέρια. Ο Σαβαρίνο άνοιξε το σκορ ενώ απο το 71' ως το 89', δέχτηκε άλλα τρία τέρματα. Η χειρότερη είδηση της βραδιάς είναι πως δεν είχε ούτε μια τελική στην εστία, στην χειρότερη βραδιά της στη σεζόν φέτος, ομολογουμένως. Εκτός οι Κρεβάγ, Μπαϊζό, Μοντέιρο, Κορονέλ.

Σε ένα ματς στο οποίο υπολόγιζαν τους τρείς πόντους απέναντι σε μια ομάδα ασφαλέστερα κατώτερη τους, οι παίκτες του Σικάγο είδαν τους αντίστοιχους του Κολόμπους να τους παίρνουν στο φινάλε του μεταξύ τους παιχνιδιού τον πόντο. Το Σικάγο προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ αλλά ο Ουίλιαμς στις καθυστερήσεις είχε άλλη άποψη. Παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Ανατολής. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμού.

Εκτίμηση: Καμία απο τις δύο δεν είναι σε φόρμα, ωστόσο η Φιλαδέλφεια έχει την παράδοση με το μέρος της καθώς και το μομέντουμ. Το χαμηλό επίπεδο του Σικάγο, είναι η ευκαιρία για επιστροφή στις νίκες και η αλήθεια είναι πως εδώ ο άσος στο 1.80 έχει τον κύριο λόγο.

Κάνσας - Ντάλας: Εχοντας ένα καλό σερί είναι η αλήθεια, απέναντι στο Ντάλας, θα επιχειρήσει να «κλέψει» ένα πολύ σπουδαίο τρίποντο. Στη Δυτική περιφέρεια, το Κάνσας παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα αλλά ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα . Πρόσφατα διέλυσε το Βανκούβερ στον Καναδά με 3-0 με τους Γκουτιέρες και Φερνάντες να σκοράρουν και να δίνουν το δεύτερο σερί ματς στην ομάδα τους. Το πιο θετικό στοιχείο της όλης υπόθεσης είναι η κατοχή μπάλας και το πρέσινγκ στον αντίπαλο.Εκτός οι Ουρτάδο, Εσπινόζα, Ουάλας.

Στο Σαν Πωλ ταξίδεψε η ομάδα του Ντάλας για να αντιμετωπίσει την Μινεσότα με το πρώτο μέρος να τελειώνει με δυνατά μαρκαρίσματα, σκληρό παιχνίδι και χωρίς τέρματα. Η ομάδα του Ντάλας ήταν αυτή που είχε την κατοχή και την μπάλα για περισσότερο στα πόδια του καθώς δημιούργησε και αρκετές φάσεις,  ωστόσο ο αντίπαλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις. Στο 98ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ζίγκλερ απο την άσπρη βούλα αστόχησε σε πέναλντι για το το γκολ  των παικτών του Ντάλας. Θα απουσιάσει ο Τζο Νέλσον.

Εκτίμηση: Μπορεί στατιστικά να μην βοηθά στην ενασχόληση με τα γκολ το παιχνίδι, εντούτοις το Κάνσας όσο φιλότιμες και αν είναι οι προσπάθειες του Ντάλας, είναι αρκετά ανώτερο και ο άσος στο 1.75 θα πονταριστεί.

Κολοράντο Ράπιντζ - Νιου Γιορκ Σίτι: Με μόλις μία ήττα στα 12 τελευταία παιχνίδια, η γηπεδούχος φαντάζει ως το «αφεντικό» του παιχνιδιού. Είναι ωστόσο στα πολύ χαμηλά βαθμολογικά πατώματα. Ένα αυτογκολ του Σμίθ πάντως ήταν αρκετό για να αρχίσει ο χορός των γκολ με το τελικό 4-0 να αποτυπώνει με μεγάλη άνεση το πόσο ανώτερος ήταν ο αντίπαλος απο τους Ράπιντς. Εκτός οι Φόρντ, Γουάιν και Πράις.

Έχασε πολλούς πόντους με την άθλια εμφάνιση της η Νέα Υορκη στην έδρα των Red Bulls και το τοπικό ντέρμπι. Ξέχασε να κατέβει και οταν το θυμήθηκε... ΄ήταν πια αργά. Παρόλα αυτά ο αντίπαλος κατάφερε να κερδίσει δια πυρός και σιδήρου στο τελικό 2-1. Μια διαιτητική αποφαση καθόρισε το ματς με τον διαιτητή να υποδυκνείει  κορνερ , να εκτελείται πλάγιο και ο διαιτητής να αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί ήρθε το δεύτερο και καθοριστικό γκολ των «ταύρων» με τη Νιου Γιορκ FC να είναι οριακά εντός επτάδας. Δεν υπήρξαν νέα προβλήματα τραυματισμών. Τιμωρημένος ο στόπερ Σανό και ο μέσος Ρίνγκ.

Εκτίμηση: Η ομάδα του Κολοράντο δεν έχει χάσει ποτέ εντός έδρας απο τη Ν. Υόρκη την ώρα που ως γηπεδούχος έχει δύο σερί ισοπαλίες. Απο την άλλη  Η λογική λεει πως θα δυσκολτεί πολύ να βρεί χώρους στο Κολοράντο η Νέα Υόρκη που παρά το οτι «χτυπάει» πρωτιά, έχει αδυναμίες χτυπητές. Κλειστά χαρτιά, αναμένεται ματς χωρίς σκοπιμότητες. Δεν ενθουσιάζουν οι αποδόσες, πάσο εδώ.

Βανκούβερ - Σαν Χοσέ: Mε 4-0 διασύρθηκε το Βανκούβερ απο τη Νιού Ίνγκλαντ που έδειχνε να κάνει ο,τι θέλει στο χορτάρι. Το χειρότερο είναι πως το σκορ θα μπορούσε να είναι ασφαλώς μεγαλύτερο. Η Νιού Ίνγκλαντ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο μέρος και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 82ο λεπτό για να καθαρίσει. Έχει σκοράρει μόλις ένα γκολ (!) στα πέντε τελευταία παιχνίδια τα οποία είναι τέσσερις ήττες και μια ισοπαλία. Κμίρι και Νόρμαν δεν είναι διαθέσιμοι.

Περίφημα τα πήγε στο ντέρμπι της Καλιφόρνια με αντίπαλο τους Γκάλαξι όπου ΄έπαιξε μπαλάρα και κέρδισε με 3-1. Έμεινε πίσω στο σκορ απο νωρίς, έμεινε πίσω γενικότερα στην πορεία του ματς κινδύνευσε περισσότερο να δεχτεί γκολ, δεν είχε καθαρές φάσεις, όμως αλλιώς θα επκρατούσε.  Ισοφάρισε και βρήκε ευάλωτη την άμυνα της παρέας του Ιμπραϊμοβιτς που είχε βγεί μπροστά για το γκολ σκοράροντας δύο φορλες για την ολική ανατροπή! Μόνο ο Γοδόϊ είναι τραυματίας.

Εκτίμηση: Τα τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων είναι over ενώ ξεκάθαρα οι φιλοξενούμενοι είναι πιο ποιοτικό σύνολο. Το Σαν Χοσέ παραμένει πολύ ανταγωνιστικό, έχει μία ήττα σε εννιά παιχνίδια προσφάτως και βάζει παραπάνω πείσμα στο παιχνίδι του, μπορεί να δαγκώσει ξανά. Βέβαια, το σετ δείχνει μάλλον προσεγμένο ως προς αυτό, γι' αυτό και θα στραφώ στο over 1.5 ομαδικά των φιλοξενούμενων στο 1.80.

Σολτ Λέικ - Μινεσότα: Με τεσσάρα και εκπληκτικό ποδόσφαιρο ξέσπασε στην Φιλαδέλφεια το Σολτ Λέικ επικρατώντας με 4-0, κάτι που έχει ως αποτέλεσμα η ομάδα να έχει τεράστια αποθέματα ψυχολογίας. Ο Σαβαρίνο άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος ενώ στο τελευταίο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού ακολούθησε καταιγισμός με τα υπόλοιπα τρία γκολ να σημειώνονται τότε. Δύο θέσεις και τέσσερις πόντους πιο μπροστά βρίσκεται η αποψινή αντίπαλος του,  Μινεσότα και με νίκη έχει την ευκαιρία να μειώσει σημαντικά την απόσταση. Εκτός οι Άλλεν, Ονουόχα και Γιόνσον.

Η Μινεσότα μπορεί να αισθάνεται τυχερή για το γεγονός πως η λήξη του αγώνα με το Ντάλας την βρήκε νικήτρια. Δεν έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και δεν άξιζε τη νίκη με το πιο σωστό αποτέλεσμα να θεωρείται ... η «μοιρασιά» όμως η γκολάρα του Ροντρίγκεζ στις καθυστερήσεις άλλαξε τις ισορροπίες. Στο φινάλε είδε τον αντίπαλο να αστοχεί απο το σημείο του πέναλντι!

Εκτίμηση: Πρόκειται σίγουρα για δύο ομάδες που μόνο έμφαση δεν δίνουν στην αμυντικη τους λειτουργία με το Σολτ Λέικ ειδικά να είναι πολύ ευάλωτη ομάδα αμυντικά. Μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο να προσέξουν την αμυντική λειτουργία τους με βάση τα όσα έχουμε δει ως τώρα. Πάμε με το GG και over 2.5 στο 1.87.

Ατλάντα - Ουάσινγκτον: Νάγκμπε και Βάθκεθ έβαλαν πολύ γρήγορα μπροστά την Ατλάντα στο σκορ στην αναμέτρηση απέναντι στην ομάδα του Χιούστον. Κάπου εκεί για την ακρίβεια είχαν κριθεί ολα ενώ στην συνέχεια, ασέλγησαν στο πτώμα του αντιπάλου. Ο «μπόμπερ» Μαρτίνεθ δεν μοιάζει ... καθόλου κουρασμένος απο την συμμετοχή του στο Κόπα Αμέρικα, σκοράροντας δίς στην επανάληψη. Δεν έχει πάντως και την καλύτερη δυνατή παράδοση απέναντι στην DC η Ατλάντα που πάντως έχει δύο σερί νίκες τελευταία απέναντι της. Εκτός οι Βιγιάλμπα, Μπέλο, Μπάρκο, Πογκμπά, Σέα, Αμπρόοζ.

Η DC φιλοξενήθηκε απο το Σινσινάτι που προερχόταν απο μια σπουδαία επικράτηση και είχε ψυχολογία, όμως η ομάδα του Ρούνει έβγαλε χαρακτήρα μετά απο πολύ καιρό. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ροντρίγκεζ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους για να ισοφαρίσει ο Λεντέσμα λίγο αργότερα. Στην επανάληψη πάντως δεν παρατηρήθηκε διάθεση για να κρατήσει η Ουάσινγκτον τον πόντο. Βγήκε μπροστά, πάλεψε και σκόραρε άλλες  τρείς φορές με την εκτός έδρας πορεία της ομάδας να είναι μέτρια προς κακή. Εξαιρετικά αμφίβολλοι Φίτσερ και Ατσέμ.

Εκτίμηση: Δύο πόντοι και μία θέση χωρίζουν τις δύο ομάδες στην Ανατολή με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν -επιτέλους- την ψυχολογία που τόσο είχαν ανάγκη. Οι γηπεδούχοι έχουν το πάνω χέρι και η Ουάσινγκτον είναι δυναμική όμως οχι φόβητρο. Σαφέστατα ο άσος έχει προβάδισμα, θα τον πάρουμε με το over 1.5 στο 1.75.