ΜLS (19/7): Σκοράρει το Σινσινάτι

18/07/2019

Με δύο αναμετρήσεις συνεχίζεται το MLS που είναι πολύ σημαντικές για το μέλλον κάποιων ισχυρών ομάδων στη Λίγκα.

Σινσινάτι - Ουάσινγκτον: Το Σινσινάτι πανηγύρισε μια τεράστια νίκη, εκτός προγράμματος, απέναντι στο Σικάγο με 2-1 εκτός έδρας! Έπαιξε καλά και ευτύχισε να προηγηθεί απο το πρώτο μόλις λεπτό, ενώ στη συνέχεια ο αντίπαλος πίεσε εκμεταλλευομενος τη δύναμη που αντλεί απο το γήπεδο του. Παρολα αυτά η καθυστέρηση αρκετής ώρας εξαιτίας κακών καιρικών συνθηκών πάγωσε το παιχνίδι με αποτέλεσμα το Σινσινάτι να βγεί κερδισμένο ενώ λίγο νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν αστοχήσει απο την άσπρη βούλα. Εν τέλει απο το σημείο του πέναλντι ήρθε η ισοφάριση. Στην επανάληψη όμως, το Σικάγο βγαίνοντας μπροστά άφησε αρκετούς χώρους πίσω με αποτέλεσμα ο Αντί να τους τιμωρήσει με το εν λόγω διπλό να «ξεκολλά» το Σινσινάτι που πλέον ισοβαθμεί με το Κολόμπους στους 17 βαθμούς. Μακ Λάφιν, Γκαρθά, Αλασέ, Λαμά, όλοι τους εκτός για το ματς με την DC.

Στο -4 απο την κορυφή έμεινε η Ουάσινγκτον μετά τη νέα γκέλα εντός έδρας αυτή τη φορά απέναντι στη Νιού Ίνγκλαντ.  Βρέθηκε πισω στο σκορ με 0-2, όμως βρήκε τα ψυχικά περιθώρια να ανεβάσει στροφές και να απαντήσει ισοφαρίζοντας. Περισσότερο θέλησε να κρατήσει το σκορ στο φινάλε παρά να αγωνιστεί για το γκολ. Εκτος έδρας πάντως συνηθίζει το χαμηλό τέμπο με 5/6 under 2.5 προσφάτως. Φίσερ και Οντόι οι απουσίες τωων φιλοξενούμενων.

Εκτίμηση: Η Ουάσινγκτον έχει την ποιότητα, την σταθερότητα την σπιρτάδα στο παιχνίδι της αλλά οι γηπεδούχοι έρχονται απο ένα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα απέναντι στο Σικάγο. Βρίσκουν μάλιστα το δρόμο προς τα δίχτυα με μεγάλη ευκολία αλλά οι φιλοξενούμενοι θα πάνε για το διπλό και έχουν την ποιότητα να το πάρουν. 5/6 GG για το Σινσινάτι προσφάτως και 6/8 για την DC. Στο 1.95 το GG και over 2.5. Έχουν αμφότερες μεγάλη συνέπεια στο γκολ.

Πόρτλαντ - Ορλάντο: Μετά απο τρείς σερί νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, αμφότερες με το ίδιο σκορ (1-0), ήρθε η ώρα της γκέλας για το φορμαρισμένο Πόρτλαντ. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο πρώτο μέρος, το Κολοράντο ισοφάρισε αλλά απο την άσπρη βούλα με τον Βαλέρι στο 63' μπήκε ξανά οδηγός στο ματς. Οκτώ περίπου λεπτά νωρίτερα όμως είχε μείνει με παίκτη λιγότερο με αποτέλεσμα να μην αντέξει στην πίεση του αντιπάλου και να ισοφαριστεί στο φινάλε. Μόλις μια ήττα εντός έδρας στα 12 πιο πρόσφατα εντός έδρας ματς του σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Τουγιόμα, Αντινέλα, Τζανταμά και Φαρφάν εκτός!

Ένα γκολ του Μισέλ στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι ανάμεσα στο Ορλάντο και το Κολόμπους Κρού. Ήταν νοθρό το ξεκίνημα και μετριότατη η πορεία του παιχνιδιού των γηπεδούχων που στάθηκαν τυχεροί στο φινάλε και πήραν το τρίποντο και μετά τη μεγαλειώδη πρόκριση επί της Νέας Υόρκης . O Nάνι καθοδηγεί την ομάδα του με οκτώ γκολ στη Λίγκα αποτελώντας το βαρύ πυροβολικό του Ορλάντο προσθέτοντας πολύ ποιότητα απο τη μέση και μπροστά. Οι Χιγκότα και Νίλ θα απουσιάσουν.

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι είναι το απολυτο φανορί της αναμέτρησης απέναντι στο δυνατό Ορλάντο που δεν λέει και πολλά εκτός όμως. Το Πόρτλαντ κράτησε την εστία του απαραβίαστη στα 5/7 τελευταία και τα 3/4 εντός. Όσο κι αν μας αρέσουν οι γηπεδούχοι ωστόσο, το 1.55 του άσου είναι πολύ χαμηλό. Θα απέχουμε.