MLS (18/7): Αντέχουν οι «ταύροι»

17/07/2019

Με πολύ δράση και σπουδαία ματς συνεχίζεται το MLS που κλέβει τις εντυπώσεις φέτος με τον ανταγωνισμό που προκύπτει και τις μάχες για τις πρώτες θέσεις. Τέσσερις αναμετρήσεις για απόψε.

Ατλάντα - Χιούστον: Η Ατλάντα ταξίδεψε στο Σιάτλ την περασμένη αγωνιστική, όπου οι δύο ομάδες είχαν ένα κλειστό και πολύ ανταγωνιστικό ενενηντάλεπτο με το ματς να μοιάζει σχεδόν βέβαιο πως θα κριθεί στα σημεία απο το ξεκίνημα .  Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Ρουιντίαθ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους που πατούσαν φανερά καλύτερα στο χορτάρι αλλά ο Μαρτίνεθ το έφερε στα ίσια λίγο αργότερα. Ο Σίπ ήταν αυτός που έδωσε το τρίποντο στον αντίπαλο με κεφαλιά που νίκησε τον Γκιουζάν όμως η αλήθεια είναι πως η Ατλάντα απογοήτευσε με την απόδοση της. Μπέλο, Βιγιάλμπα και Μπάρκο εκτός.

O σούπερ σταρ του Λος Άντζελες, Ντιομαντέ, αποτέλεσε το μεγαλύτερο πρόβλημα του Χιούστον στην εντός έδρας ήττα με ανατροπή (1-3). Μπορεί το Χιούστον να φημίζεται για την εξαιρετική του δυναμική εντός έδρας, εντούτοις έμεινε απο δυνάμεις, ο αντίπαλος πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και καθάρισε. Έπαιξε σημαντικό ρόλο το γεγονός πως ισοφάρισε στο φινάλε του ημιχρόνου «κόβοντας» τα πόδια των γηπεδούχων που είχαν προηγηθεί με τον Κιοτό, ο οπίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μαρτίνες στο 3ο λεπτό της συνάντησης. Μετά την ήττα απο το Σινσινάτι και αυτή απο το LA, το Χιούστον γκρεμίστηκε απο την πρώτη επτάδα. Μπέρντ και Ροντρίγκεθ θα απουσιάσουν.

Εκτίμηση: Οκτώ σερί εκτός έδρας ήττες μετρά το Χιούστον που δεν τα πηγαίνει καλά τον τελευταίο καιρό με έξι ήττες στα επτά πιο πρόσφατα ματς. Η Ατλάντα είναι δυναμη στην έδρα της και αρκετά ψηλά βαθμολογικά στην Ανατολή. Θα στηρίξουμε τον άσο με το over 1.5 στο 1.80.

Νιού Ίνγκλαντ - Βανκούβερ: Οι Μπένμπουρι και Γκίλ είχαν βάλει μπροστά την ομάδα τους με 2-0 στην έδρα της Ουάσινγκτον. Οι Revolution έπαιζαν εξαιρετικά, είχαν απόλυτη ισοροπία στις γραμμές τους και άντεχαν κόντρα στην παρέα του Ρούνει. Ο αντίπαλος μείωσε στo φινάλε του πρώτου μέρους και ο Αμαρίκουα στο 86' έγραψε το τελικό 2-2. Στο -2 απο την επτάδα η Νιού Ίνγκλαντ που έχει συμπληρώσει δέκα ματς χωρίς ήττα παίζοντας καλό ποδόσφαιρο παραλληλα. Λείπει μόνο ο Μανσιένε.

Έρμαιο στις ορέξεις του Κάνσας έγινε η ομάδα του Βανκούβερ που ηττήθηκε με 3-0 εντός έδρας. Το Κάνσας ήταν πολύ ανώτερο, είχε την κατοχή μπάλας και πολλές ευκαιρίες, ο Αντνάν ωστόσο με το αυτογκόλ του στα μέσα του πρώτου μέρους απλοποίησε την κατάσταση με τον Γκουτιέρεθ στο 56' να τελειώνει το παιχνίδι.  Το Βανκούβερ είναι ουραγός με τρείς συνεχόμενες ήττες, έχοντας απο τον Μάϊο να γευτεί τη χαρά της νίκης. Κμιρί και Νόρμαν τα μοναδικά προβλήματα.

Εκτίμηση: Ο Γκιλ επέστρεψε στις κορυφαίες θέσεις του πίνακα των σκόρερ της Νιού Ίνγκλαντ με το πέμπτο φετινό του γκολ την ίδια ώρα που ο Μοντέρο του Βανκούβερ αποτελεί το «πρώτο βιολί» της ομάδας με έξι. Οι γηπεδούχοι είναι σε καλύτερη αγωνιστική κατασταση αλλά το Βανκούβερ βρίσκει το εύκολο γκολ και δημιουργεί προβλήματα στους αντιπάλους. Προέρχεται απο έξι σερί GG ενώ με αμφίτερμα έληξαν τα 5/6 πιο πρόσφατα ματς του εκτός έδρας. G/G στο 1.75 εδώ.

Σικάγο - Κολόμπους: Σε ένα ματς που τα είχε ολα, καλό ποδόσφαιρο, εντάσεις, σκληράδα, διακοπές λόγω καιρού, χαμένα πέναλντι ωραία γκολ, το Σικάγο ηττήθηκε απο το Σινσινάτι παρά το γεγονός πως ήταν το ακλόνητο φαβορί απέναντι σε μια ασφαλώς πιο αδυναμη ομάδα. O αντίπαλος προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Γκαϊτάν να χάνει δύο πέναλντι για το Σικάγο, ωστόσο στη δεύτερη του προσπάθεια πήρε το ριμπάουντ για την ισοφάριση. Όσο πλησιάζαμε ωστόσο στο φινάλε του ματς, οι Fire άνοιγαν τις γραμμές τους με αποτέλεσμα το Σινσινάτι να εκμεταλλευτεί τους χώρους και να σκοράρει για το τελικό 2-1. Το Σικάγο είναι τρίτο απο το τέλος στην Ανατολή αλλά ακόμα στο κόλπο. Δεν έχουν καταγραφεί προβλήματα τραυματισμών για το Σικάγο.

Τις έξι συνεχόμενες ήττες σε πρωτάθλημα και κύπελλο έφτασε η ομάδα του Κολόμπους Κρού που πλέον μετά την νίκη του Σινσινάτι στο Σικάγο, είναι στην τελευταία θέση με 17 μόλις βαθμούς. Στην αναμέτρηση πάντως απέναντι στην ομάδα του Ορλάντο ήταν εξαιρετικό, πάλεψε έκανε ευκαιρίες και κρατούσε το 0-0 με νύχια και με δόντια. Ένα γκολ του Μισέλ στο 84' έπειτα απο μια κακή αντίδραση της άμυνας του Κολόμπους ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση. Η ομάδα του Κολόμπους πάλεψε για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, ωστόσο ο κίπερ των «λιονταριών» Μπράιαν Ρόουι έβγαλε το εκπληκτικό σουτ του Αφούλ στο 88'. Εννιά ματς χωρίς νίκη συμπληρώθηκαν για το Κολόμπους που έχασε με τραυματισμό τον στόπερ Γκαστόν Σαούρο ο οποίος αντικαταστάθηκε απο τον 19 χρονο Αμπουμπακάρ Κεϊτά που πραγματοποίησε την δεύτερη επαγγελματική του εμφάνιση. Ιγκουαίν, Μενσά, Σαούρο και Γκουζμάν είναι τραυματίες.

Εκτίμηση: Οι δύο ομάδες ψάχνουν απεγνωσμένα βαθμούς καθώς έμειναν πίσω στην κούρσα του πρωταθλήματος και τα τρία τελευταία μεταξύ τους είναι ολα ισοπαλίες. Δύο σύνολα χωρίς μεγάλες διαφορές στο παιχνίδι τους φέτος αλλά και στη ποιότητα που διαθέτει το ρόστερ τους. Δε θα μπλέξουμε εδώ με το σετ να είναι περίεργο και οι τιμές στα γκολ χαμηλά για τα δεδομένα.

Τορόντο - Νιου Γιόργκ Red Bulls: Το Τορόντο ταξίδεψε στο Μόντρεαλ την περασμένη αγωνιστική με σκοπό να αποκομίσει ο,τι καλύτερο μπορούσε έπειτα απο έντεκα ματς στα οποία είχε μόλις μια νικη. Το πρώτο μέρος ήταν «σφιχτό» είχε λίγες φάσεις και ακόμα λιγότερα ρίσκα απο τις δύο ομάδες. Στην επανάληψη, με την ίδια συνταγή και μπόλικη δουλειά στα μετόπισθεν, το Τορόντο βρήκε τη λύση στο σκοράρισμα με τον Ποθουέλο να σκοράρει λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας και όταν στην συνέχεια οι αντίπαλοι βγήκαν μπροστά, ο Άλτιντορ τελείωσε το παιχνίδι στην κόντρα για το τελικό 0-2. Διατηρειται στην 7η θέση με 26 πόντους το Τορόντο με την νίκη να έρχεται σε καλό σημείο για να ανεβάσει την ψυχολογία της ομάδας. Nτρού Μουρ και Ντε Λεόν θα απουσιάσουν.

Οι Ρεντ Μπουλς της Νέας Υόρκης είδαν την Νιου Γιορκ Σίτι να έρχεται με... φόρα απο τα θετικά αποτελέσματα και να προηγείται στο σκορ πολύ νωρίς με τον Εμπέρ. Οι «ταύροι» ωστόσο ευτύχισαν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με γκολ του ήρωα Ρόιερ απο την άσπρη βούλα, σε ένα σημείο κομβικό για το ματς. Στα μέσα του δευτέρου μέρους ο ίδιος με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-1 με το παιχνίδι να είναι αρκετά ισορροπημένο πάντως. Η νίκη αυτή έφτασε τους Νεοϋορκέζους στην τρίτη θέση της Ανατολής! Όλοι μέσα για το ταξίδι στον Καναδά.

Εκτίμηση: Το συγκεκριμένο σετ αδικεί αρκετά τους φιλοξενούμενους που «σκαρφάλωσαν» στη τρίτη θέση με το Τορόντο να κερδίζει μεν σε μια πολύ δύσκολη έδρα όπως αυτή του Μόντρεαλ αλλά να μην έχει δείξει κάτι αξιόλογο φέτος. Θεωρώ ευκαιρία το Χ2 στο 2.12 και λάθος τη μεγάλη απόκλιση των αποδόσεων.