14/08/2019

Συνεχίζεται με πολύ σπουδαίες αναμετρήσεις το MLS με το Πόρτλαντ να υποδέχεται το Σικάγο αποτελώντας το μεγαλύτερο στήριγμα της ημέρας στο 1.75.

• Μόλις τρία τρίποντα στα 14 πιο πρόσφατα ματς του το Σικάγο.
  • 9/11 over 2.5 προσφάτως το Σιάτλ.

Ορλάντο - Κάνσας: Μετά την κυπελλική ήττα απο την Ατλάντα, το Ορλάντο πήγε στον Καναδά για να αντιμετωπίσει το πολύ δυνατό Τορόντο αλλά τουλάχιστον έδειξε χαρακτήρα (1-1). Mπήκε μπροστά στο σκορ με τον Μίτσελ αλλά πιέστηκε και δέχτηκε την ισοφάριση. Στόχος η επτάδα και τα πλέι οφ, απέχει ελάχιστα απο αυτά αλλά έχει κάνει «κοιλιά» με 2 νίκες στα πιο πρόσφατα οκτώ ματς. Τραυματίες οι αμυντικοί Μουτίνιο και Ρουχάν.

Εντός έδρας ήττα - σοκ απο το Σολτ Λέικ με 2-1 για το Κάνσας. Ήταν μάλιστα πισογύρισμα γιατί έμοιαζε να βρίσκει τα πατήματα του τελευταία όμως έχει πιάσει ταβάνι. Ο Ράσελ έκανε νωρίς - νωρίς το 1-0 στο παιχνίδι όμως απο εκεί και έπειτα το απόλυτο... σκοτάδι. Πρίν βγεί το ημίχρονο ήρθε η ισοφάριση, λίγο αργότερα έχασε πέναλντι, κατέρευσε στην επανάληψη. Είναι εκτός πλέι οφ της Δύσης αυτή τη στιγμή με πολλά αρνητικά αποτελέσματα ήδη. Κάρτες ο φορ Σαλόι, γνωστά τα υπόλοιπα.

Εκτίμηση: Αμφότερες έχουν πολλά ανεπιτυχή αποτελέσματα τον τελευταίο καιρό, βλέποντας την αναμέτρηση αυτή ως την μεγάλη ευκαιρία για να επανέλθουν στα φυσιολογικά αποτελέσματα. Στην τελευταία συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων στο Ορλάντο, υπήρξε μοιρασιά (2-2). Oι μεταξύ τους αναμετρήσεις παράγουν πολλά γκολ. Over 2.5 στο 1.67.

Λος Άντζελες – Ντάλας: Ήταν εξ'αρχής δύσκολη η αποστολή της στην Ουάσινγκτον, η ήττα με 2-1 θεωρείται κακό αποτέλεσμα όμως δεν έπαιξε καλά, συνεπώς δεν μπορεί να ζητά κάτι παραπάνω. Βρήκε απάντηση στο 1-0 της DC όμως στο 73ο λεπτό της συνάντησης δέχτηκε το γκολ της ήττας. Η ομάδα του Σελότο μπορεί να έχει... Ιμπραΐμοβιτς όμως δεν κερδίζει με αποτέλεσμα να κινδυνεύει ακόμα και με την... απουσία της απο τα πλέι οφ. Έχει μόλις μια νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια της, κλασικά εκτός ο Αλεσαντρινί.

Χαμός στο ματς με την Μινεσότα με το σκορ να φτάνει στο 5-3! Τεράστιο αμυντικό πρόβλημα για το Ντάλας που έδειξε ωστόσο εξαιρετικά προικισμένο απο τη μέση και μπροστά. Ο Μπάριος «κερνούσε» ασίστ (έβγαλε συνολικά τρείς) και ο Σερβάνια εκτελούσε με δύο καθοριστικά τέρματα στο τελευταίο τέταρτο για να ξεκολλήσει η ομάδα του απο το 3-3! Κανονικά άπαντες παρόντες στο Ντάλας.

Εκτίμηση: Δεν κερδίζει ούτε με... αίτηση το Λος Άντζελες και το Ντάλας μοιάζει ανεβασμένο. Σίγουρα είναι άτοπο να ποντάρει κανείς στην κόντρα ενώ το αμφίτερμα είναι σε αστείες τιμές. Πάσο.

Πόρτλαντ – Σικάγο: Έχει μπόλικη ποιότητα και ήταν δεδομένο πως αργά ή γρήγορα θα έβρισκε το δρόμο προς τις επιτυχίες. Το ματς βέβαια απέναντι στο μισο - διαλυμένο Βανκούβερ δεν αποτελεί κριτήριο, όμως η νίκη είναι νίκη και οι βαθμοί... ψυχολογικό βάλσαμο. Τρείς νίκες στα έξι τελευταία ματς, βρίσκει γκολ απο πολλούς παίκτες της μεσοεπιθετικά και το πρόγραμμα στρώνει. Όλα μοιάζουν ιδανικά για ένα καλό σερί. Εκός ο αμυντικός Φαρφάν.

Μακ' Κούρτει και Νίκολιτς πρίν καν συμπληρωθούν τα πρώτα είκοσι λεπτά του παιχνιδιού έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 2-0 κόντρα στο Μόντρεαλ. «Έκατσε» στην συνέχεια και στο δεύτερο ημίχρονο το Σικάγο ήταν άφαντο στο ματς με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί. Ο πολύπειρος Γερμανός Σβάινσταϊγκερ βρήκε τη λύση προς τα δίχτυα μόλις ένα λεπτό πρίν την  συμπλήρωση του ενενηντάλεπτου σκοτώνοντας το Μόντρεαλ. Χωρίς ήττα στα τρία τελευταία, το παλεύει για πλέι οφ. Απών ο μέσος Χέρμπερ.

Εκτίμηση: Δεν μπορεί να ακολουθήσει στο ρυθμό του πολύ ισχυρού Πόρτλαντ το Σικάγο που φαίνεται να έχει πολλά προβλήματα να λύσει και δεν κερδίζει με τίποτα εκτός. Άσος στο 1.75, που αξίζει να πονταριστεί.

Μινεσότα Γιουνάιτεντ – Κολοράντο: Ήρθε και η ήττα για την ομάδα του Χίθ μετά απο επτά ματς (5-2-0) εντούτοις ποιος θα μπορούσε να πει το παραμικρό για μια Μινεσότα που είναι μέσα σε όλους τους στόχους; Σκόραρε όμως δεν ήταν αρκετό στο Ντάλας (5-3) καθώς έχασε τα πατήματα της. Είναι στον τελικό του Κυπέλλου απέναντι στην Ατλάντα ενώ παράλληλα έχει ριζώσει για τα καλα στα πλέι οφ. Τιμωρημένος ο Τόιε, δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα τραυματισμού.

Βροχή τα γκολ για το Κολοράντο, μετά το 6-3 (!) απέναντι στο Μόντρεαλ, κέρδισε και το Σαν Χοσέ με 2-1 με Ρούμπιο και τον... σούπερ σταρ Ακόστα να σκοράρει. Το Κολοράντο παίζει ποδόσφαιρο του... «όσα φάμε και οσα βάλουμε» με αποτέλεσμα οι αναμετρήσεις του να παίρνουν τεράστια έκταση σε σκορ. Έχει επτά G/G στα εννιά τελευταία μακριά απο το σπίτι του ενώ τα over έρχονται.. βροχή! Εκτός ο χαφ Πράϊς που είναι τιμωρημένος.

Εκτίμηση: Εξαιρετική παράδοση του Κολοράντο στην έδρα της Μινεσότα που ειναι ωστόσο δυνατή στο σπίτι της. Παρόλα αυτά οι αποδόσεις μας οδηγούν αυτόματα στο Χ2 στο 2.50.

Σολτ Λέικ – Σιάτλ: Τεράστιο διπλό στην έδρα του Κάνσας για το Σολτ Λέικ που μοιάζει σε εκπληκτική κατάσταση έχοντας μόλις μια ήττα στα εννιά πιο πρόσφατα παιχνίδια. Ήρθε η ανατροπή με τον Μπέρντ να σκοράρει δύο φορές στο παιχνίδι πιάνοντας εξαιρετική απόδοση. Απο τύχη δεν δέχτηκε εκ νέου γκολ πρίν το τέλος του πρώτου μέρους με τον αντίπαλο να αστοχεί απο την άσπρη βούλα. Άλλαξε τεχνικό με τον Πέτκε  να αποχωρεί και στην θέση του να έρχεται ο Σουάρεθ που έχει εμπειρία απο τις μικρές κατηγορίες των ΗΠΑ. Εκτός ο χαφ Άλεν.

Κυκλοθυμική εμφάνιση απέναντι στην ομάδα της Νιού Ίνγκλαντ για το Σιάτλ. Με το ξεκίνημα σκόραρε για το 1-0 ωστόσο πολύ γρήγορα βρέθηκε να χάνει με 2-1. Στο 65ο λεπτό ισοφάρισε και ένα λεπτό μετά πήρε κεφάλι στο σκορ για να δεχθεί ισοφάριση - σοκ στο 88'. Δεν κερδίζει εκτός με 2 μόλις νίκες στα 10 τελευταία ενώ στην Δυτική Περιφέρεια είναι στην 2η θέση παλεύοντας για να διατηρηθούν. Εκτός ο Κίμ (Α) και ο φορ Μπρούιν.

Εκτίμηση: Δεν χάνει εντός έδρας η ομάδα του Σολτ Λέικ, ανεβαίνει το Σιάτλ και μετά την ομάδα του Λος Άντζελες που παίζει χωρίς αντίπαλο ακολουθεί δείχνοντας εξαιρετικό πρόσωπο και σκοράρει με μεγάλη συνέπεια. Πάμε με 2DNB στο 2.75.