Με την ποιότητα των φιλοξενούμενων

19/09/2019

Καλημέρα σε όλη την παρέα του bet-planet. Επιστροφή στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, η «μελέτη» έβγαλε δύο σημεία από το πρόγραμμα της ημέρας.

Ξεκίνημα με το Κλούζ – Λάτσιο. Βρέθηκε μία «ανάσα» από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ ωστόσο φαίνεται πως η Ρουμάνικη ομάδα θα αρκεστεί με αυτούς του Γιουρόπα. Σε καθόλου καλή αγωνιστική κατάσταση δεν βρίσκεται η Κλουζ η οποία στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις της έχει τρεις ήττες. Από την άλλη πλευρά, η Λάτσιο κατάφερε να εξασφαλίσει για ακόμα μία χρονιά την ευρωπαϊκή της έξοδο μέσω της 8ης θέσης που κατέκτησε την περσινή αγωνιστική περίοδο, έπειτα και από το μπαν της Μίλας που της άνοιξε ουσιαστικά τον δρόμο για την συμμετοχή. Η ομάδα του Ιντζάγκι «στραβοπάτησε» στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση δεχόμενη εντός έδρας ήττα με 2-1 απέναντι στην Κιέβο. Στον αγώνα που θα πραγματοποιηθεί στο κατάμεστο «Κονσταντίν Ραντουλέσκου» αναμένω τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι Ιταλοί έχουν απέναντι τους μία ομάδα που ναι μεν απέκλεισε σημαντικούς αντιπάλους στην προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ ωστόσο δεν αποτελεί φόβητρο καθώς οι φιλοξενούμενοι διαθέτουν πολλαπλάσιο μπάτζετ και πολύ πιο έμπειρους και ποιοτικούς παίκτες. Ιμόμπιλε και Λουίς Αλμπέρτο αναμένεται να είναι οι εκφραστές των περισσότερων επιθέσεων, διπλό σε απόδοση 1.75.

Συνέχεια με το Σλόβαν Μπρατισλάβας – Μπεσίκτας. Έκανε την μεγάλη έκπληξη απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ αποκλείοντας τον με συνολικό σκορ 3-3, κερδίζοντας στα εκτός έδρας γκολ. Η ομάδα του Κόζακ, πραγματοποιεί επίσης καλή πορεία και στο πρωτάθλημα εκεί όπου βρίσκεται στο -1 από την 1η θέση έπειτα από οχτώ αγωνιστικές, έχοντας ρεκόρ 22-7. Από την άλλη πλευρά, η Μπεσίκτας βρέθηκε απευθείας στους ομίλους έχοντας κατακτήσει την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο. Η ομάδα του Αβσί, δεν ξεκίνησε ιδανικά στο πρωτάθλημα την φετινή αγωνιστική περίοδο καθώς μετά το πέρας των τεσσάρων πρώτων αγωνιστικών βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-7 και 4 βαθμούς. Στην αναμέτρηση της Σλοβακίας αναμένω και εδώ κυριαρχία των φιλοξενούμενων. Ντιαμπί και Λενς μπορούν να οδηγηθούν σε γκολ καθώς έχουν απέναντι τους μία άπειρη ομάδα που θα προσπαθήσει μέσω της μαζικής άμυνας να κρατήσουν το «μηδέν». Αυτό συνήθως σπάνια πετυχαίνει όταν υπάρχει τέτοιο «χάσμα» ανάμεσα στα δύο ρόστερ και έτσι το διπλό σε απόδοση 2.25 κρίνεται ικανοποιητικό.