Με στόχο την πρώτη του νίκη ο Παναθηναϊκός

29/09/2019

Καλημέρα σε όλους.  Απόλυτο «έγραψε» η στήλη μας και την χθεσινή μέρα, πάμε και σήμερα για το καλύτερο δυνατό με τρία σημεία.

Ξεκίνημα στην Νέα Σμύρνη και τον αγώνα του Πανιωνίου ενάντια στον Παναθηναϊκό. Χωρίς να παίξει καλό ποδόσφαιρο, ο Πανιώνιος κατάφερε να «φύγει» με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Λαμία (1-1), με γκολ του Αραμπουλί στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης. Δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα των προηγούμενων χρόνων, βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα «κουβαλώντας» το -6 των οικονομικών προβλημάτων. Έψαχνε την αντίδραση ο Παναθηναϊκός και την βρήκε στο καταλληλότερο χρονικό σημείο, στο ντέρμπι ενάντια στον Ολυμπιακό παίρνοντας την ισοπαλία στα τελευταία λεπτά του αγώνα με 1-1, εντός έδρας. Μοιραίος της αναμέτρησης ο Μακέντα που έχασε πέναλτι και σωρεία ευκαιριών, έδωσε το «φιλί της ζωής» στο τέλος ο Μολό που ήταν εύστοχος σε αντίθεση με τον Ιταλό από την άσπρη βούλα. Στην συγκεκριμένη αναμέτρηση περιμένω τον Παναθηναϊκό να είναι αυτός που θα έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση. Αποτελεί μία ποιοτικότερη ομάδα σε σχέση με τον Πανιώνιο των χιλίων προβλημάτων. Διπλό σε απόδοση 2.35.

Συνέχεια με το ντέρμπι «δικεφάλων», ΑΕΚ - Π.Α.Ο.Κ. Από την μία πλευρά, η ομάδα του Κωστένογλου τρέχει σερί τεσσάρων νικών σε όλες της διοργανώσεις. Ουσιαστικά ένα restart για την ένωση με «πρωτοπαλίκαρο» τον εντυπωσιακό Λιβάγια που δείχνει να «κουβαλάει» στις πλάτες του στην ομάδα. Με δικό του γκολ άλλωστε η ΑΕΚ πήρε νίκη στο Αγρίνιο με 1-0. Από την άλλη πλευρά, προβληματίζει ο φετινός Π.Α.Ο.Κ. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση έδειξε την ίδια στασιμότητα, κάνοντας τα ίδια λάθη στο ντέρμπι της πόλης απέναντι στον Άρη, γλυτώνοντας το κάζο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με γκολ του Μίσιτς, παίρνοντας εν τέλει τον βαθμό της ισοπαλίας. Σε ένα κατάμεστο Ο.Α.Κ.Α. πιστεύω πως οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν καμία τύχη στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι έχουν αποκτήσει ψυχολογία, το στάδιο αναμένεται να είναι κατάμεστο ενώ και ο πολύ σημαντικός φορ Ολιβέιρα επιστρέφει. Γνωστά τα αμυντικά κενά της «αρμάδας» του Φερέιρα, μπορούν να τα εκμεταλλευτούν οι «κιτρινόμαυροι». Άσος σε απόδοση 2.35.

Τελειώνω με pick από την αναμέτρηση Σεβίλλη - Σοσιεδάδ. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Σεβίλλη, στην έδρα της Εϊμπάρ με ανατροπή (3-2). Όλα έδειχναν στο ημίχρονο πως η ομάδα του Λοπετέγκι θα έχει ένα εύκολο βράδυ καθώς προηγούνταν με δύο γκολ, δείχνοντας να έχει τον πλήρη έλεγχο στην αναμέτρηση. Η «χαλάρωση» που επέδειξαν όμως οι «Σεβιγιάνοι» έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν ολική ανατροπή. Από πλευράς Σοσιεδάδ, άλλη μία «καταιγιστική» εμφάνιση πραγματοποίησε νικώντας με 3-0, εντός έδρας την Αλαβές, «καθαρίζοντας» τον αγώνα από το πρώτο μέρος πετυχαίνοντας όλα τα γκολ της αναμέτρησης μέχρι το 41ο λεπτό. Στον αγώνα που θα πραγματοποιηθεί στο «Ραμός Σάντσεθ Πιθχουάν» αναμένω από τις δύο ομάδες να μπουν «φουριόζες», με απόλυτο στόχο την νίκη. Οι γηπεδούχοι δέχονται σταθερά τέρματα στις αναμετρήσεις τους ωστόσο διαθέτουν μία αρκετά ποιοτική επιθετική γραμμή με τους Μουνίρ και Οκάμπος να κάνουν μέχρι στιγμής την διαφορά. Καταπληκτική είναι τις τελευταίες αγωνιστικές η Σοσιεδάδ, βάζει γκολ με το «τσουβάλι» κρατώντας ανέπαφη την εστία της στα 2/3 τελευταία ματς. Over 2.5 σε απόδοση 1.88 η επιλογή μου.