Με «πάτημα» την έδρα

27/01/2019

Καταπληκτικά κύλησε η χθεσινή μέρα, εκεί όπου μετρήσαμε 2/2 στην στήλη και 3/4 σημεία στην Τσάμπιονσιπ. Στόχος μας πλέον να συνεχίσουμε το σερί των καλών αποτελεσμάτων. Σήμερα θα κάνω παιχνίδι με δυάδα από την αγαπημένη Ιταλία. Πάμε να δούμε.

Ξεκίνημα από το Αταλάντα - Ρόμα. Εξαιρετική πορεία διαγράφουν οι γηπεδούχοι οι οποίοι στο τελευταίο ματς συνέτριψαν με 0-5 την αδύναμη Φροζινόνε. Επίδειξη δύναμης από την ομάδα του Γκασπερίνι, μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζαπάτα ο οποίος σκόραρε τέσσερα γκολ και διανύει εξαιρετική περίοδο με την ομάδα από το Μπέργκαμο. Από την άλλη πλευρά, Η Ρόμα δυσκολεύτηκε αλλά εν τέλει νίκησε εντός έδρα της ανταγωνιστική Τορίνο με 3-2. Τρεις συνεχόμενες νίκες για την ομάδα του Ντι Φραντσέσκο, δείχνει να βρίσκεται σε καλή περίοδο παρά τα πολλά αμυντικά κενά. Δύσκολη έδρα αυτή της Αταλάντα για οποιοδήποτε αντίπαλο και ειδικά για την ασταθή φέτος, Ρόμα. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι ούτε η Γιουβέντους μπόρεσε να κάμψει την έδρα αυτής της σκληροτράχηλης ομάδας που βρίσκεται εξαιρετικό μομέντουμ. Άσσος σε απόδοση 2.10.

Τελειώνω με την αναμέτρηση Λάτσιο - Γιουβέντους. Το πάλεψε αλλά τελικά έχασε από την Νάπολι η Λάτσιο με 2-1. Έτσι μπήκε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων αήττητων αγώνων για την ομάδα του Ιντζάκι η οποία στάθηκε στο ύψος της σε μία δύσκολη έδρα. Από την άλλη πλευρά, νίκη με σβηστές τις μηχανές για την Γιουβέντους, 3-0 την Κιέβο. Πάντως συνεχίζει να μην εντυπωσιάζει με το ποδόσφαιρο που παίζει η ομάδα του Αλέγκρι δημιουργώντας αμφισβητήσεις στους φιλάθλους για το πόσο μακριά μπορεί να φτάσει η ομάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ. Την τελευταία φορά που η παρέα του Ρονάλντο επισκέφτηκε το Ολίμπικο δυσκολεύτηκε και χρειάστηκε ένα εξωπραγματικό σουτ του Ντιμπάλα στο 94ο λεπτό για να νικήσει. Φέτος η Λάτσιο αποτελεί πιστεύω ένα πιο οργανωμένο σύνολο και πιστεύω ότι μπορεί να πάρει βαθμό/ούς απέναντι σε μία ομάδα που δεν παίζει ελκυστικό ποδόσφαιρο αλλά έχει σχεδόν εξασφαλίσει τον τίτλο. 1Χ σε απόδοση 1.95.