Με γκολ στο Κίεβο - Προγνωστικά στοιχήματος 10/09

Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

08/09/2013

Ματς-φωτιά για τον 8ο όμιλο με τους Ουκρανούς να υποδέχονται τους Άγγλους και με ενδεχόμενη νίκη να περνούν πρώτοι στη βαθμολογία.

*Η Αγγλία έχει 15 βαθμούς, όσους και το Μαυροβούνιο (με ένα ματς περισσότερο) ενώ η Ουκρανία 14.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ (21:45)

Ξέσπασε η ομάδα του Φορμένκο την Παρασκευή, πέτυχε εννέα γκολ απέναντι στο αδύναμο σύνολο του Σαν Μαρίνο. Ήδη από το α’ ημίχρονο ήταν μπροστά με 4-0. Αυτό ωστόσο, δεν την εμπόδισε να κάνει ακόμα καλύτερο β’ ημίχρονο «σκορπίζοντας» την ομάδα του Ιταλού Τζιαμπάολο Μάτσα. Το αξιοσημείωτο είναι ότι σκόραραν οκτώ διαφορετικοί ποδοσφαιριστές. Συγκεκριμένα, γκολ σημείωσαν οι Ντέβιτς, Σελέζνιοφ, Έντμαρ, Κατσερίντι (2), Κονοπλιάνκα, Μπέζους, Φεντέτσκι και Ρακίτσκι. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για τους Ουκρανούς, έχοντας επίσης, δύο ήττες και μία ισοπαλία. Εντός έδρας σε τρία παιχνίδια, μετρούν δύο νίκες και μία ήττα.

Η Αγγλία που παραμένει δίχως ήττα έπειτα από επτά αναμετρήσεις, πέρασε ένα εύκολο βράδυ στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου αφού φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα την Μολδαβία, αν και έλειπαν οι επιθετικοί Ρούνεϊ και Στάριτζ. Σκόρερ χρήστηκαν οι Τζέραρντ (12’), Λάμπερτ (27’) και Γουέλμπεκ (45’, 51’). Συνολικά τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες μετρούν έως τώρα τα «Λιοντάρια». Εκτός έδρας έχουν σημειώσει δύο νίκες και δύο ισοπαλίες, με το μαρς στο Κίεβο να είναι το τελευταίο, αφού ακολουθούν δύο σερί εντός με Μαυροβούνιο και Πολωνία.

Στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, η Αγγλία έσωσε την παρτίδα με πέναλτι του Λάμπαρντ στο 87’, παίρνοντας τον βαθμό, ενώ η Ουκρανία είχε προηγηθεί στο 37’ με τον Κονοπλιάνκα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Με τη δυναμική της έδρας τους οι Ουκρανοί θα ψάξουν τη νίκη, ωστόσο οι Άγγλοι έχουν την ποιότητα και την εμπειρία να ανταπεξέλθουν. Περιμένω το λιγότερο να σκοράρουν αμφότεροι. Γκολ/Γκολ με απόδοση 1.85 στον stoiximan.