Ζιλ Βιθέντε

Ήττα με 2-1 δέχθηκε η Ζιλ Βιθέντε, στην έδρα της κατά πολύ ισχυρότερης Σπόρτινγκ. Οι φιλοξενούμενοι αν και πραγματοποίησαν κάποιες φάσεις, έδειξαν «προδομένοι» για ακόμα μία φορά από την αμυντική τους λειτουργία. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ολιβέιρα ήταν να διαμορφώσει το τελικό σκορ με πέναλτι του Ριμπείρο στο 90ο λεπτό και πλέον βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-37 και 33 βαθμούς.

Σταθερά εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Φονσέκα (αμυντικός), Γκόμεζ (αμυντικός) και Ενρίκε (μέσος) καθώς και οι Νογκέρα (αμυντικός) και Ντα Σίλβα (τερματοφύλακας).

Ρίο Άβε

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Ρίο Άβε, αυτή την φορά με 4-3, εντός έδρα απέναντι στην ποιοτική Μπράγκα. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν με δύο τέρματα πίσω στο πρώτο μέρος, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή πριν ακόμα την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, υπήρξε ισορροπία και έτσι η ομάδα του Καρβαλχάλ βρίσκεται πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 42-42 και 47 βαθμούς συγκομιδή.

Εκτός θα μείνει ο ημιβασικός Τζούνιο (αμυντικός).