Ζιλ Βιθέντε

Δεν έκανε την ιδανική επιστροφή η Ζιλ Βιθέντε η οποία έχασε με 1-0 στην έδρα της Πορτιμονένσε. Αρκετά μοιρασμένο το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, καμία δεν μπόρεσε να κάνει την διαφορά με τους γηπεδούχους ωστόσο να βρίσκουν σκορ στο 50ο λεπτό. Η ομάδα του Ολιβέιρα βρίσκεται πλέον στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-30 και 30 βαθμούς.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός Γκονσάλβες (μέσος), θα απουσιάσουν επίσης οι σημαντικοί Φονσέκα (αμυντικός) και Ροντριγκάο (αμυντικός).

Φαμαλικάο

Αν και δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση, η Φαμαλικάο κατάφερε να φτάσει σε μία πολύ μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της Πόρτο με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 48ο λεπτό με τον Μάρτινς και παρότι ισοφαρίστηκαν και πιέζονταν συνεχώς κατάφεραν να πάρουν εν τέλει τους τρεις βαθμούς της νίκης με γκολ του Πότε στο 78ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Σούσα βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 40-41 και 40 βαθμούς.

Πέρεζ (αμυντικός) και Θεντέγες (μέσος) είναι τιμωρημένοι και αποτελούν δύο πολύ σημαντικές απουσίες. Εκτός επίσης και ο βασικός και τραυματίας Ασουνκάο (μέσος), αμφίβολοι οι Κονατέ (αμυντικός) και Βάνα (τερματοφύλακας).