Ζαλγκίρις

Οι Λιθουανοί δεν κατάφεραν να τριπλασιάσουν τις νίκες τους στο Σ.Ε.Φ και ηττήθηκαν από τον Ολυμπιακό, 79-68. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε...παθητικό ρόλο στο πρώτο μέρος όμως στο δεύτερο (κλασιικά) ημίχρονο προσπάθησε να φέρει τούμπα το ματς και να κυριαρχήσει ωστόσο έπεσε...πάνω σε τοίχο. Αν και το τρίτο δεκάλεπτο ήταν υπέρ της, περιορίζοντας την επίθεση του Ολυμπιακού ενώ παράλληλα έβρισκε τρόπους να βρει σκορ για την ίδια. Στο τέταρτο όμως είδε τον Ολυμπιακό να σφίγγει σε μεγάλο βαθμό την άμυνα του και να μην αφήνει χώρους, βρίσκοντας παράλληλα πόντους στην επίθεση που τον βοήθησε να γυρίσει την κατάσταση. Το ματς είχε πάρα πολύ...ξύλο, ειδικά από τη μεριά των Λιθουανών, που επηρεάζουν παράλληλα την διαιτησία με τα «mind games» του Σάρας προτού ξεκινήσει καν η σειρά. Κάπως έτσι, ήρθε το 1-1 για τους Λιθουανούς που έχουν όμως την ευκαιρία να τελειώσουν την σειρά στην έδρα τους...

Χωρίς απρόοπτα οι Λιθουανοί.

Ολυμπιακός

Η ομάδα του Σφαιρόπολου γλίτωσε το τρίτο σερί κάζο απ΄την Ζαλγκίρις και έφερε στα ίσα την σειρά, με μειονέκτημα όμως έδρας πλέον. Ο Σπανούλης είναι αποφασισμένος να πάρει την κατάσταση στα χέρια του. Παίζει με πάθος, παίζει με τσαμπουκά και γενικά παίζει σαν 25άρης. Από όταν επέστρεψε από τον τραυματισμό του, μετρά διψήφιο μ.ο πόντων, ενώ παράλληλα έχει γίνει και πρώτος πασέρ στην ιστορία της διοργάνωσης. Αυτό το πάθος το πέρασε και στους συμπαίκτες του, που δεν χαμπάριασαν από τίποτα και είχαν μοναδικό στόχο τη νίκη. Τεράστιο παιχνίδι και από Μάντζαρη-Μακ Λιν, κατάθεση ψυχής από Παπαπέτρου και Παπανικολάου-Πρίντεζη-Μπόγρη που έπαιξαν τραυματίες και βοήθησαν σε πολλούς τομείς που δεν καταγράφονται στην στατιστική. Το θέμα έιναι να παρουσιαστούν όλοι το ίδιο η και περισσότερο αποφασισμένοι και ειδικά ο Ρόμπερτς, από τον οποίο περιμένουν πολλα οι Πειραιώτες. Ο στόχος πλέον είναι ένας και μοναδικός, τουλάχιστον μία νίκη στο Κάουνας αφού διαφορετικά θα δουν το «final-4» από τα σπίτια τους.

Όλοι στην αποστολή, όμως οι Πρίντεζης-Μιλουτίνοφ είναι αμφίβολοι.