Χόφενχαϊμ

Το γκολ που δέχτηκε (5') και η αποβολή του δικού της Χίμπνερ (9') στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της στο Ντίσελντορφ τη σόκαραν αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό ώστε να μη διεκδικήσει το παιχνίδι. Πράγματα, οι μπλε έπαιξαν με πάθος ανατρέποντας το σε βάρος τους σκορ με τα τέρματα των Νταμπούρ και Τζούμπερ όμως δε μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα μένοντας στην ισοπαλία (2-2) απέναντι στη Φορτούνα. Το συγκρότημα του Σινσχάιμ δείχνει να εδραιώνεται στην έβδομη θέση που πιθανόν να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο, για να είναι βέβαιο πάντως θα επιχειρήσει να εκτοπίσει τη Βόλφσμπουργκ από την έκτη (+2).

Bet Info - Χόφενχαϊμ

Η εστία της παραβιάστηκε και στις 10 πιο πρόσφατες εντός έδρας αγωνιστικές της υποχρεώσεις.

Λειψία

Από αποτέλεσμα-σοκ έρχεται η Λειψία, η οποία πέταξε δύο βαθμούς στη Red Bull Arena φιλοξενώντας την ουραγό και πρακτικά καταδικασμένη Πάντερμπορν. Παρότι οι Κόκκινοι Ταύροι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Σικ (26') πλήρωσαν ακριβά την μάλλον αχρείαστη αποβολή του Ουπαμεκανό (44') καθώς έκτοτε οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν τον έλεγχο της μπάλας και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του αγώνα σε 1-1, σκορ που ήταν και το τελικό. Σχετικά μικρό το κακό για το συγκρότημα του Νάγκελσμαν με βάση τα υπόλοιπα αποτελέσματα, θα χρειαστούν όμως νίκες για να εξασφαλιστεί η παρουσία τους στην πρώτη τετράδα της τελικής κατάταξης.

Τραυματίας ο φορ Πόουλσεν, τιμωρημένος ο σέντερ μπακ Ουπαμεκανό.