Βοσνία

Κάκιστο το ξεκίνημα της στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ολλανδία, καθώς ήδη από το 13ο λεπτό της συνάντησης βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά, στις αρχές της επανάληψης δέχτηκε και τρίτο τέρμα και το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει την έκταση της ήττας (3-1) με γκολ του Πρέβλιακ. Τυπική διαδικασία για τους Βόσνιους το αποψινό παιχνίδι με τους Ιταλούς καθώς με μόλις 2 κερδισμένους βαθμούς βρίσκονται στον πάτο του γκρουπ και ο υποβιβασμός τους στους ομίλους δεύτερης δυναμικότητας είναι δεδομένος. Ελαφρυντικό βέβαια το υψηλό επίπεδο των υπόλοιπων ομάδων του γκρουπ που δεν άφησε περιθώρια για άλλη εξέλιξη.

Ζουκάνοβιτς (Α), Μπίτσακτσιτς (Α), Ντούλιεβιτς (Ε) και Τζέκο (Ε) δεν υπολογίζονται απόψε.

Βοσνία & Ερζεγοβίνη (4-3-3): Σέχιτς – Κάντουσιτς, Κοβάσεβιτς, Χατζικάντουνιτς, Κολάσινατς – Ντανίλοβιτς, Πιάνιτς, Λόντσαρ – Βίστσα, Πρέβλιακ, Γκόγιακ

Ιταλία

Σαφώς ανώτερη της φιλοξενούμενης Πολωνίας στο στάδιο Ρέτζιο Εμίλια, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες προς τα αντίπαλα καρέ, βρήκε από ένα γκολ σε κάθε 45λεπτο με τους Ζορζίνιο και Μπεράρντι και κατήγαγε μία σημαντική νίκη (2-0). Χάρη στο τρίποντο αυτό οι ατζούρι πέρασαν στην πρώτη θέση του Ομίλου έχοντας 1 βαθμό παραπάνω από την Ολλανδία και δύο σε σχέση με την Πολωνία κι ως εκ τούτου κρατούν την τύχη στα χέρια τους: σε περίπτωση που απόψε νικήσουν την πρακτικά αδιάφορη και ουραγό Βοσνία θα πάρουν την πρώτη θέση και παράλληλα το εισιτήριο για το final four των καλύτερων ομάδων του Νations League.

Μπιράγκι (Α), Μπονούτσι (Α), Γκαλιαρντίνι (Μ), Κιέζα (Μ), Ιμόμπιλε (Ε) δεν είναι διαθέσιμοι απόψε.

Ιταλία (4-3-3):Ντοναρούμα – Φλορέντσι, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Εμερσον – Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Λοκατέλι – Μπερναρνέσκι, Μπελότι, Ινσίνιε