Βόλφσμπουργκ

Το γκολ του Βέρχορστ μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης στο Γκεζελκίρχεν της έλυσε τα πόδια, ακολούθησε ακόμα ένα του Σλάγκερ στα μέσα του ημιχρόνου και η νίκη (0-2) ήρθε πανεύκολα για τους Λύκους που ήταν ανώτεροι της Σάλκε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Το αήττητο σερί των πράσινων συνεχίζεται, ήρθε το τρίτο τρίποντο να προστεθεί στις πέντε ισοπαλίες κι έτσι ανέβηκαν στην προνομιούχο έκτη θέση που δίνει θέση στην Ευρώπη. Βέβαια, από την άλλη πλευρά πρέπει να σημειωθεί πως η Βόλφσμπουργκ δεν έχει δώσει κάποιο ντέρμπυ, 2-2-0 με 2 under-2 over ο εντός έδρας απολογισμός.

Πόνγκρασιτς (Α), Γκιλαβογκί (Μ), Γκίντσεκ (Ε) δεν υπολογίζονται απόψε.

Βέρντερ Βρέμης

Αποβάλλοντας το σύμπλεγμα κατωτερότητας και την αρνητική παράδοση πολλών χρόνων η Βέρντερ έμεινε όρθια στην Allianz Arena απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου αποσπώντας το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) έχοντας πάρει το προβάδισμα με τον Εγκενστάιν στο 45' και κρατώντας έστω και με δυσκολία το αποτέλεσμα. Πέμπτη συνεχόμενη ισοπαλία για τη Βέρντερ που βρίσκεται στα μέσα του βαθμολογικού πίνακα, κάτι παραπάνω από εμφανές ότι το συγκρότημα του Κόφελντ βασίζεται στην άμυνα του αφού δεν υπάρχει και τόση ποιότητα στο μεσοεπιθετικό σκέλος. Χωρίς ήττα οι πράσινοι μακριά από τη Βρέμη (1-3-0 με 3/4 under).