Βόλφσμπουργκ

Έδωσε τέλος στην περίοδο αγωνιστικής ανομβρίας στη Μπουντεσλίγκα καθώς κατάφερε να επικρατήσει της πρωτοπόρου Μπορούσια Γκλάντμπαχ με 2-1 μέσα στο Bόλφσμπουργκ χάρη σε ένα τέρμα του Άρνολντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Σλάγκερ είχε δώσει το προβάδισμα στους πράσινους στο 13ο λεπτό, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση, σε γενικές γραμμές η Βόλφσμπουργκ πήρε τη νίκη με το σπαθί της. Στο -2 από την πρώτη εξάδα της κατάταξης και πάλι οι Λύκοι, οι οποίοι και φέτος δεν έχουν και τόσο καλές επιδόσεις μπροστά στο κοινό τους (3-3-2 με 5/8 under).

Αμφίβολοι οι Μεχμέντι (Μ) και Τισεράν (Μ).

Σάλκε

Είδε το Χάρο με τα μάτια της στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Γκεζελκίρχεν, ωστόσο κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της παρά την αντίπαλη πίεση και την αποβολή του Νούμπελ και σε συνδυασμό με το τέρμα του φορμαρισμένου Ραμάν στο 53' πήρε μία σπουδαία νίκη (1-0). Οι Βασιλικοί Μπλε με αυτόν τον τρόπο όχι μόνο εδραιώθηκαν στην πρώτη τετράδα της κατάταξης αλλά διατηρούν μία αρκετά μικρή απόσταση από την κορυφή, συνεπώς θεωρητικά είναι όλα ανοιχτά φέτος, ενώ έχουν τη δεύτερη καλύτερη εκτός έδρας συγκομιδή στη Μπουντεσλίγκα (4-1-2 με 5/7 over).

Tιμωρημένος ο βασικός κίπερ Νούμπελ, τραυματίες οι Σταμπουλί, Σεπφ, Ουτ.