Βόλφσμπουργκ

Υπήρξε πολύ καλύτερη σε σχέση με την τοπική Άουγκσμπουργκ στο μεταξύ τους παιχνίδι στη Βαυαρία σε ένα άδειο φυσικά γήπεδο. Η Βόλφσμπουργκ βρήκε από ένα γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου με τους Στέφεν και Γκίντσεκ, το δεύτερο που σημειώθηκε στο 91ο λεπτό με πλασέ σε κενό τέρμα κι έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Μπαμπού. Κομβική η ακύρωση γκολ νωρίτερα των γηπεδούχων επειδή ο τερματοφύλακας των Λύκων δεν είχε καλή οπτική από εκτεθειμένο παίκτη, σε κάθε περίπτωση οι πράσινοι με τη νίκη (1-2) επεξέτειναν το θετικό τους σερί που εξακολουθεί να τους φέρνει εντός εξάδας και συνεπώς εντός των εισιτηρίων που οδηγούν στην Ευρώπη.

Εκτός οι Γκέραρντ (Μ), Γκιβαλογκί (Μ), Γουίλιαμ (Α).

Bet Info - Βόλφσμπουργκ

Η Βόλφσμπουργκ σκόραρε στις 12 από τις 13 τελευταίες επίσημες υποχρεώσεις της.

Ντόρτμουντ

Ο σούπερ φορμαρισμένος Χάαλαντ άνοιξε το σκορ στο τοπικό ντέρμπυ απέναντι στη Σάλκε και από εκεί και πέρα όλα ήταν εύκολα για τους κιτρινόμαυρους που έφτασαν σε μία μεγάλη σε έκταση και σημασία νίκη (4-0) με τους Γκερέιρο (2) και Αζάρ να συμπληρώνουν το καρέ των γκολ. Μάλιστα η Μπορούσια έφτασε στην άνετη επικράτηση παρά την απουσία των πολύτιμων Βίτσελ και Τσαν από το κέντρο της και βρέθηκε μόνη στη δεύτερη θέση της κατάταξης έχοντας τέσσερις βαθμούς λιγότερους από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου λίγες μέρες πριν από τη μεταξύ τους συνάντηση. Οι δύο αυτοί αγώνες πρόκειται να κρίνουν πολλά στη μάχη του τίτλου για την ομάδα του Φαβρ.

Εκτός ο Ζαγκαντού (Α), αμφίβολοι οι μέσοι Βίτσελ και Τσαν.