Βιγιαρεάλ

Στην κορυφή της La Liga βρίσκεται η Βιγιαρεάλ η οποία κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Βαλένθια, πιάνοντας εξαιρετική απόδοση. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και μάλιστα πήρε τη νίκη χάρη σε γκολ του πρώην αρχηγού της Βαλένθια, Ντάνι Παρέχο στο 69ο λεπτό. Έτσι, η Βιγιαρέαλ έφτασε τους 11 βαθμούς και μετά τη γκέλα της Ρεαλ απολαμβάνει την κορυφή της ισπανικής λίγκας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν πολύ νωρίς το προβάδισμα με τον Αλκάθερ από το σημείο του πέναλτι ( 1-0 στο 5ο λεπτό). Ωστόσο, η Βαλένθια βρήκε την ισοφάριση πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, αλλά το «κίτρινο υποβρύχιο» πήρε ξανά το προβάδισμα, με τον Παρέχο να σουτάρει εκτός περιοχής και να κάνει το 2-1 στο 69ο λεπτό, σκορ που ήταν και το τελικό. Η Βιγιαρεάλ επιστρέφει στην Ευρώπη μετά από απουσία μίας χρονιάς και θεωρητικά είναι απο τα φαβορί για πρόκριση αν και βγάζει προβληματάκια στα μετόπισθεν.

Eκτός οι αμυντικοί Πένια, Α. Μορένο, Τσακλά και ο φορ Μορένο.

Bet Info - Βιγιαρεάλ

3/5 NG πρόσφατα.

Σίβασπορ

Η Σίβασπορ πήρε απευθείας το εισιτήριο για το Εuropa League εξαιτίας της τιμωρίας της Τραμπζονσπόρ και θα αγωνιστεί σε επίπεδο ομίλων για πρώτη φορά στην ιστορία της. Ο κόουτς Τσαλιμπάι συνεχίζει εντούτοις οι επιλογές του είναι περιορισμένες μιας και η διοίκηση αποφάσισε... περικοπές. Έχει επτά βαθμούς στα τέσσερα φετινά της ματς με πιο πρόσφατο το διπλό στην έδρα της Καισάρειας (3-1) ενώ μοιάζει ικανή να «κλέψει» ένα εισητήριο πρόκρισης.

Δύσκολα ο στόπερ Απινταγκόγιε, ενώ θα λείψει ο εξτρέμ Γεσιλούρτ.