Βιγιαρεάλ

Επιστροφή στις νίκες για τη Βιγιαρεάλ, με 2-0 στην έδρα της Βαγιαδολίδ. Η ομάδα του Έμερι κατάφερε να είναι αποτελεσματικότερη από τον αντίπαλο βρίσκοντας δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος με τους Μορένο και Καπούε στο 68ο και 91ο λεπτό της αναμέτρησης. Τα «κίτρινα υποβρύχια» βρίσκονται πλέον στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 55-42 και 55 βαθμούς.

Τιμωρημένοι οι Καπούε (μέσος), Γκασπάρ (μπακ) και Ρούλι (τερματοφύλακας), εκτός παραμένουν επίσης οι Τσικουέζε (μέσος), Φόιθ (αμυντικός) και Ιμπόρα (μέσος).

Σεβίλλη

Τρίποντο ουσίας και όχι εντυπωσιασμού κατάφερε να πάρει η Σεβίλλη, εντός έδρας κόντρα στη Βαλένθια. Είχε τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια του ματς, κατάφερε να «σπάσει»την άμυνα των φιλοξενούμενων στο 66ο λεπτό όπου και το γκολ του Εν Νεσίρι καθόρισε και το τελικό αποτέλεσμα. Σταθερά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Λοπέτεγκι με ρεκόρ 52-29 και 74 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών για τους φιλοξενούμενους.