Βιγιαρεάλ

Απογοητευτική εμφάνιση και εκτός έδρας ήττα απέναντι στην Αλαβές δέχθηκε η Βιγιαρεάλ με 2-1. Αν και μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17ο λεπτό με τον Ζοσελού. Από εκεί και έπειτα, είχε την κατοχή της μπάλας άσκοπα για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, βρήκε την ισοφάριση στο 50ο λεπτό με τον Αλκάθερ ωστόσο «πλήρωσε» τα αμυντικά της κενά δεχόμενη γκολ στο 80ο λεπτό με τον Μέντεζ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι πλέον βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 49-36 και 49 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Εστουπινάν (αμυντικός) και Ιμπόρα (μέσος).

Μπαρτσελόνα

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα, με 5-2 εντός έδρας κόντρα στην Χετάφε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από το πρώτο και όλας λεπτό με αποφασιστικότητα στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε δύο γκολ ο Μέσι, ένα ο Αραούχο και ένα αυτογκόλ ο Τσάκλα. Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η ομάδα του Κόεμαν που ωστόσο παραμένει στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 74-28 και 68 βαθμούς, στο -5 από την κορυφή με ματς λιγότερο.

Εκτός οι Ντεμπελέ (επιθετικός), Μπρέθγουειτ (επιθετικός) και Νέτο (τερματοφύλακας). Αμφίβολοι οι Κουτίνιο (μέσος), Φατί (επιθετικός) και Πικέ (αμυντικός).