Βιγιαρεάλ

Ήττα μετά απο... τρείς μήνες για τη Βιγιαρεάλ, η οποία είδε τη Σεβίλλη να επικρατεί δίκαια και καθαρά με 2-0 στην Ανδαλουσία. Οι Ανδαλουσιανοί ευτύχησαν να προηγηθούν από πολύ νωρίς με πέναλτι του Οκάμπος από το 8ο λεπτό και με όπλο τους και πάλι την άμυνα έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Ο Ελ-Νεσίρι στο 8ο λεπτό της επανάληψης έκανε το 2-0 και κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του Λοπετέγκι που είχε και πάλι σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα Μπόνο, που με τρεις μεγάλες αποκρούσεις από το 73ο ως το 75ο λεπτό σε προσπάθειες των Πεντράθα, Τσουκουέζε και απόπειρα αυτογκόλ του Φερνάντο, κράτησε το 2-0 που έβαλε τέλος στο αήττητο της Βιγιαρεάλ μετά από 13 παιχνίδια.

Εκτός οι μέσοι Ιμπόρα και Κοκλάν και ο φορ Αλκάθερ.

Bet Info - Βιγιαρεάλ

3/5 NG πρόσφατα εντός έδρας.

Λεβάντε

Πραγματοποιώντας μια από τις πιο μεστές φετινές εμφανίσεις της, η Λεβάντε συνέτριψε με σκορ τη Μπέτις, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στη La Liga και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με τον Ντουάρτε, αλλά δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μαντί. Στο 22’ ήταν η σειρά του Λουίς να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στη Λεβάντε και δύο λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1. Στο 55’ ο Ρότζερ πέτυχε το τέταρτο γκολ των Λεβαντίνων, αλλά στο 68’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρομπέρ. Στο 78’ ο Κανάλες με πέναλτι μείωσε σε 4-2 και στο 87’ ο ίδιος έκανε το 4-3, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Εκτός οι χαφ Καμπάνια και Ντουκουρέ, σε καραντίνα ο στόπερ Βέθο, τιμωρημένος στόπερ Ρομπέρ.