Βιγιαρεάλ

Η Βιγιαρεάλ αν και ηττήθηκε από την Ρεάλ εξασφάλισε μία θέση στο Europa League της επόμενης περιόδου. Μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης με τη Ρεάλ (ήττα με 2-1) ήταν μέσα στο παιχνίδι κυνηγώντας ένα θετικό αποτέλεσμα ωστόσο μόνο για λόγους γοήτρου αγωνίζεται πλέον. Kαθαρά στα του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι δίχως να ενθουσιάσουν, πήραν κεφάλι στο σκορ με 2-0, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τη Βιγιαρεάλ να μειώνει στο 84’ και στο τέλος σε αρκετές περιπτώσεις να «αγγίζει» το γκολ της ισοφάρισης.

Τιμωρημένος ο κίπερ Μπαρμπόσα, εκτός οι Μπακά (Ε), Φούνες Μόρι (Α).

Bet Info - Βιγιαρεάλ

4/5 goal/goal και over 2.5 στα τελευταία της παιχνιδια.

Εϊμπάρ

Μετά το μεγάλο διπλό παραμονής στην Βαρκελώνη (με 2-0 την Εσπανιόλ), η Έιμπαρ συνέχισε στον δρόμο των νικών, μιας και επικράτησε 3-1 της Βαγιαδολίδ εντός έδρας. Ετσι, βρέθηκε στην 13η θέση και στόχος της η... 12η, ώστε να  καρπωθεί περισσότερα χρήματα από τα τηλεοπτικά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 21' άνοιξαν το σκορ με τον Μπιγας. Απίθανο το δευτερο τέρμα της Έιμπαρ στο 28' . Ο αμυντικός της Βαγιαδολίδ, Φέδε Σαν Εμετέριο, επιχείρησε να επιστρέψει την μπάλα στον τερματοφύλακά του, Χοσέ Αντόνιο Κάρο, το έκανε όμως με τραγικό τρόπο, καθώς η μπάλα στρώθηκε στον Ιάπωνα μεσοεπιθετικό, Τακάσι Ινούι, που πέτυχε το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του. Ο Σέρχι Γκουαρδιόλα μείωσε στο 71' σε 2-1, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Ντε Μπλάσις διαμόρφωσε με πέναλτι το 3-1.