Βιγιαρεάλ

Βήμα πρόκρισης για τον τελικό του Europa League έκανε η Βιγιαρεάλ η οποία νίκησε εντός έδρας στο πρώτο σκέλος με 2-1 την Άρσεναλ. Προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τους Τριγκέιρος και Αλμπιόλ, κλείστηκε στο δεύτερο μέρος δεχόμενη γκολ στο 73ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Έμερι ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την Μπαρτσελόνα δείχνοντας ότι είχε περισσότερο το μυαλό της στο ευρωπαϊκό ματς. Στην 7η θέση παραμένουν τα «κίτρινα υποβρύχια» με ρεκόρ 50-38 και 49 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι Καπούε (μέσος), Φόιθ (αμυντικός), Ιμπόρα (μέσος) και Τριγκέιρος (μέσος), αμφίβολοι οι Πένια (μέσος) και Αλκάθερ (επιθετικός).

Χετάφε

Επιτέλους νίκη για την Χετάφε, με 2-0 στην έδρα της Ουέσκα. Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι ήταν και αυτοί οι οποίοι ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια καταφέρνοντας να σκοράρουν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Ουνάλ στο 20ο και 52ο λεπτό. Ανέβηκε στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Χιμένεθ με ρεκόρ 26-39 και 34 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Καμπάτσο (αμυντικός) και Κούτσο (επιθετικός).