Ελλάς Βερόνα

Μαχητική και δημιουργικά στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Σασσουόλο που αποτέλεσε την πρώτη υποχρέωση για το φετινό καμπιονάτο, όμως η αποβολή του Βελόζο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου δυσκόλεψε πολύ το έργο της Ελλάς. Ο σύλλογος της Βερόνας βέβαια κατάφερε να σκοράρει δύο φορές στην επανάληψη με τον Τζακάνι, όμως αυτά δεν ήταν αρκετά για να πάρει θετικό αποτέλεσμα γνωρίζοντας την ήττα από τους νεροβέρντι (2-3). Τουλάχιστον τόσο ο κόσμος όσο και ο προπονητής Ντι Φραντσέσκο έμειναν ικανοποιημένοι από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών, δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι για τους τζιαλομπλού.

Τιμωρημένος ο Βελόζο (Μ), τραυματίας ο Λαζάνια (Ε).

Ίντερ

Σαν να μην πέρασε μία μέρα από την περυσινή χρονιά η Ίντερ μπήκε πολύ δυνατά στο φετινό πρωτάθλημα καταγάγοντας εντυπωσιακή νίκη με σκορ 4-0 επί της Τζένοα στο Μιλάνο. Μάλιστα οι νερατζούρι έχασαν ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα, ενώ δίχτυα βρήκαν και οι νεοαποκτηθέντες Τζέκο και Τσαλχάνογλου σε ένα ιδιαίτερα χορταστικό βράδυ για τους πρωταθλητές. Ικανοποιημένος ο νέος προπονητής Σιμόνε Ιντσάγκι που είδα την ομάδα του να ρολάρει καταπληκτικά, νέα προσθήκη στους νερατζούρι αποτέλεσε ο επιθετικός Κορέα που αγοράστηκε από τη Λάτσιο και πέρυσι αγωνίστηκε στην Ατλέτικο Μαδρίτης, πιθανή ακόμα μία κίνηση.

Γκαλιαρντίνι (Α) και Σάντσες (Μ) δεν είναι διαθέσιμοι.